Çözüldü Kasanın üstüne fan takmak ekran kartını soğutur mu?

• Konuyu başlatan 24Air
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 7
  • Görüntüleme 4B
Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Çözüm
Aslında sıcak havanın dışarı daha hızlı atılmasını sağlayarak da sadece ekran kartının değil tüm sistemin soğumasına yardımcı olmuş oluyor. :)

Extra fan her zaman iyidir ama arkadaşın dediği gibi fan konumlarını doğru ayarlamalısın. Kasanı, mevcut fanlarını, alacağın fanları ve varsa sıvı soğutucunu belirtirsen daha iyi yardımcı olabiliriz ama genel olarak öndeki ve alttaki(varsa) fanlar havayı içeri alacak şekilde, üstteki ve arkadaki fanlar havayı dışarı atacak şekilde konumlandırılır.

Şu an kasanın ön kısımnda 2 adet 50 TL'lik sıradan fanlar mevcut ön kısma https://ty.gl/pbu68b5kxq bunu veya https://ty.gl/pyrl8jakc5 bunu takıp önden söktüğüm 2 sıradan fanı da kasanın üst kısmına takmış olsam işimi görür mü? Yaptığım araştırmalar sonucu ekran kartımın (sistemim henüz gelmedi) bi tık ısınma sorununun olduğu öğrendim açıkçası bu durum biraz tedirgin etti.
Ekran Kartım: Msi RTX 2060 Ventus GP Oc 6gb
İşlemci: Ryzen 5 5600 (henüz sıvı soğutucu almayı düşünmüyorum şu anlık stok fan ile idare edicem)
Kasanın üzerine takılacak olan fanlar kasa içi hava sirkülasyonundan dolayı içeriye hava verecek şekilde değil, içerideki sıcak havayı dışarıya atmak için konumlandırılmalıdır. Çünkü ısınan hava yukarı çıkma eğilimindedir. Bu sebeple yukarıya takılacak fanlar direkt olarak ekran kartını soğutmaz ancak kasa içerisindeki bileşenlerin daha serin çalışmasını sağlar.

Kasanın üzerine takılacak olan fanlar kasa içi hava sirkülasyonundan dolayı içeriye hava verecek şekilde değil, içerideki sıcak havayı dışarıya atmak için konumlandırılmalıdır. Çünkü ısınan hava yukarı çıkma eğilimindedir. Bu sebeple yukarıya takılacak fanlar ekran kartını soğutmaz.

Aslında sıcak havanın dışarı daha hızlı atılmasını sağlayarak da sadece ekran kartının değil tüm sistemin soğumasına yardımcı olmuş oluyor. :)

Selam. Kasaya tavana 3 adet fan takmak ekran kartını soğutur mu?

Extra fan her zaman iyidir ama arkadaşın dediği gibi fan konumlarını doğru ayarlamalısın. Kasanı, mevcut fanlarını, alacağın fanları ve varsa sıvı soğutucunu belirtirsen daha iyi yardımcı olabiliriz ama genel olarak öndeki ve alttaki(varsa) fanlar havayı içeri alacak şekilde, üstteki ve arkadaki fanlar havayı dışarı atacak şekilde konumlandırılır.

Kasanın üzerine havayı dışarı verecek şekilde takılan fanlar sadece ekran kartının değil tüm sistemin daha serin çalışmasına yardımcı olur. Zira sıcak hava yükselir ve bu sıcak havayı kasanın dışına ne kadar hızlı tahliye ederseniz o kadar etkili olur. Yani 3 fan olduğu zaman haliyle daha hızlı bir tahliye söz konusu olacaktır.

Isınan hava yükselir. Bu nedenle kasa üzerine kasa içerisine hava verecek şekilde fan takılmaz. Mevcut sıcak hava kasada kalır. Bileşenler daha çok ısınır.

Şu an kasanın ön kısımnda 2 adet 50 TL'lik sıradan fanlar mevcut ön kısma https://ty.gl/pbu68b5kxq bunu veya https://ty.gl/pyrl8jakc5 bunu takıp önden söktüğüm 2 sıradan fanı da kasanın üst kısmına takmış olsam işimi görür mü? Yaptığım araştırmalar sonucu ekran kartımın (sistemim henüz gelmedi) bi tık ısınma sorununun olduğu öğrendim açıkçası bu durum biraz tedirgin etti.
Ekran Kartım: Msi RTX 2060 Ventus GP Oc 6gb
İşlemci: Ryzen 5 5600 (henüz sıvı soğutucu almayı düşünmüyorum şu anlık stok fan ile idare edicem)

Çözüm
Kasa fanları yerleştirirken en önemli konulardan biri içerideki havanın yaratılan akış ile içeride dönmesi yerine dışarıdan temiz hava girişini takip eden sıcak hava çıkışı yapabilmektir. Bu yüzden klasik yerleşim şekli önden temiz hava akımı yaratıp arkadan egzoz ile atmaktır.

Buna ek olarak yapılan işlemler genelde öne 1 adet daha intake tavana da 2 adet egzoz fanı ekleyerek 3 giriş 3 çıkış şeklinde düzenleme yapmaktır. Bana sorarsanız kasa iç hacmi de önemli. Mesela Micro ve mini ATX ile uyumlu kasalarda (iç hacmi düşük) 1-2 adet egzoz fanı fazlasıyla yeterli olabiliyor. Çünkü zaten kasanın içindeki hava hacmi M3 olarak düşük. Tahliye etmesi de kolay bu yüzden.

Eğer görsel olarak takip edebileceğiniz bir şey varsa ( Elektronik S. Buharı, Nargile dumanı veya benzeri kasanıza zarar vermeyecek gözle görülebilir havalar) kasa çalışırken ön kısmına üfleyerek içeriden ne kadar hızlı tahliye olduğuna bakabilirsin :)

Ben eğlencesine böyle bir test yaptığımda içeriye alınan dumanın 1 saniyede temizlendiğini görmüştüm.

Şahsi fikrim egzoz çıkış, tavan giriş, zemin giriş şeklinde bir hava akışı içeride tahliye edilemeyen bir döngü yaratabilir.

Geri
Yukarı