Kasa'nın yan kapağına takılan fan havayı içeri mi verir dışarı mı ?

metin bayar

Hectopat
Merhaba,

Cooler Master Haf 912 Advence GX 80Plus 750W MidT ATX Pencereli Siya Kasa'nın yan kapağına takacağım 14cm fan, havayı içeri mi yoksa dışarı mı verecek?

Sağol da, rastgele takılacağını sanmıyorum. Bilimsel bir yönü vardır. Kasayı bilen arkadaşlar görüş yapabilir mi? Recep beyin önerisini merak ediyorum!.

Ne kadar doğrudur bilemiyorum benim görüşüm yan kapaktaki fan dışarı üflemelidir. Çünkü işlemci bölgesine denk geliyor. Eğer içeri hava verirse o bölgeyi baya bi tozlandırır diye düşünüyorum. Dışarıya verirse hem işlemcide sıcaklık takliyesi yapar hem de toz sorunu ortadan kalkabilir(fanın denk geldiği bölümü kastettim).

İşlemci fanının pozisyonuna bağlı. Stok soğutucu gibi kapaktan doğru hava çekiyorsa intake yani içeri çekecek şekilde ayarlaman doğru olur. Ama işlemcin after market bir soğutucuysa (örn. CM Hyper 212 Evo) fark etmez ama kapak soğuk hava çekebileceği için genelde intake takılır. Genelleme yapacak olursak, öb panel-alt-kapak içeri hava çeker, arka-üst panel dışarı hava atar.

Yeni konular

Geri
Yukarı