Kasanın yan panellerini açık kullanmak sorun olur mu?

Enozit

Hectopat
Daha fazla  
R5 5600X işlemcimin stok fanı yerine sıvı soğutucu takacaktım ama fan ayaklarını kutuya koymayı unuttukları için pompayı takamıyorum. Stok fan ile 20 gün (tam kapanma yüzünden gidip alamıyorum parçayı) nasıl idare edeceğimi düşünürken şöyle aklıma geldi kasanın temperli camını ve diğer taraftaki kapağını kaldırıp açık kullanırsam işlemci daha soğuk çalışır mı?

1.5 yıl boyunca açık kullandım. Evet. Toz yapıyor ama 3-5 ayda bir temizlik yaptığın zaman sıkıntı kalmıyor. Kasamın önü mesh ızgara olmasına rağmen yine de 7-8 dereceye kadar fark ediyor. Sağ, sol ve ön panellerin hepsini söküp öyle kullanıyordum kasayı. Dert olmuyordu o kadar.

R5 5600X işlemcimin stok fanı yerine sıvı soğutucu takacaktım ama fan ayaklarını kutuya koymayı unuttukları için pompayı takamıyorum. Stok fan ile 20 gün (tam kapanma yüzünden gidip alamıyorum parçayı) nasıl idare edeceğimi düşünürken şöyle aklıma geldi kasanın temperli camını ve diğer taraftaki kapağını kaldırıp açık kullanırsam işlemci daha soğuk çalışır mı?

Açık kullanabilirsiniz ama bence işiniz bittikten sonra bilgisayarı kapatırken panelleri takın. O zaman fazla tozlanmaz. Azda olsa soğuk çalışabilir.

Kullanmak istediğiniz şekil bu ise sıcaklığa faydası var evet. Fakat aşırı tozlanma oluşuyor. Resimde de görüyorsunuz 20 günlük kapaksız kullanım sonucu çektiği tozu.
image.jpg

Isı değeri olarak size pek bir faydası olamayacaktır ve gürültü daha net gelecektir. Bence girişmeyin.

Zaten arka kapağı kapatamıyorum sıvı soğutucunun bağlantılarını yapmadan kelepçeleri harcamamak için kabloları dışarı biraktim yani ön kapağı kapasamda arka açık kalacak sizce önü kapatim mi yoksa madem arka açık önde mi açik kalsin?
Kullanmak istediğiniz şekil bu ise sıcaklığa faydası var evet. Fakat aşırı tozlanma oluşuyor. Resimde de görüyorsunuz 20 günlük kapaksız kullanım sonucu çektiği tozu. Eki Görüntüle 1001424

Şu an bu şekilde.
20210501_122518.jpg

Yanlış bilinen bir olayı açığa kavuşturmak istiyorum.

Kasa kapakları açık olduğu senaryoda içeri ön taraftan giren soğuk hava, kasa içinde gezemeden yanlardan çıkar. Bu durumda kasa içindeki parçalar, soğuk havayı kullanamazlar ve fansız parçalar bile ısınır (Örneğin anakart yüzeyi).
Kapaklar açık kullanımda parça fanları direkt oda sıcaklığını kullanırlar. Kasa içi sıcaklık, oda sıcaklığında çalışır.
Ancak Kasa kapakları kapalı olursa Kasa içi ısı değeri oluşur ve bu sistemin çalışması için daha sağlıklı ve serin bir ortamdır.
Kasa kapakları açık daha düşük dereceye sahibim diyen kişilerin Kasa soğutma haritası berbat derecede düşüktür.
Kasa kapakları kapalı olduğu sürece içeri giren soğuk hava, hem fanların daha serin kasa içi havasından hava almasını sağlar, hem de içeride devir-daim olan serin hava sayesinde daha serin ortam sağlar.

Geri
Yukarı