Kasaya dokununca elektrik çarpıyor

TavukAdam19

Picopat
Daha fazla  
Arkadaşlar bu sorunu çözmem gerek. Kasanın herhangi bir metal yerine değince ve aynı anda yanımda petek olduğu için aynı anda kolumu değdirince elektrik çarpıyor. Böyle yakıyor gibi oluyor ve PC statik elektrik yüzünden açılmıyor. Ekran kartı fanı hızlanıp duruyor bayador tekrarlıyor bunu illa BIOS pilini söküp ekran kartını söküp bekleyip tekrar takmam gerekiyor bunu her açtığımda yapıyor yardım edebilir misiniz?

Evinde topraklama olup olmadığını öğren yoksa PC ne zarar verir.

Az önce kasaya kontrol kalemi ile dokundum ışığı hafif gidip gidp geliyor PSU'ya dokunduğumda ise ışık ortanın bir düşüğü gibi gidip geliyor sorunu anlayamadım USB portlarında falanda yanıyor VGA'nın dış çevresi falan.
Bu şekilde sadece HDMI kablosu ekran kartına bağlı PSU güç almıyor.
Arkadaşlar yeni PSU alsam sorun çözülür mü?

Dosya Ekleri

• 20220123_132610.jpg
    20220123_132610.jpg
    110 KB · Görüntüleme: 68
Son düzenleme:
Bir yerde kaçak var. Kaçağı tespit etmeden bilgisayarı çalıştırma. Anakarttaki parçalar bir yerden sonra dayanamaz bozulur. Boşuna masraf açılmasın
Kasanda kaçak var. Nereden elektrik kaçağı olduğunu tespit edip o kaçağı örtmen gerekiyor. Veya kaçak olmayıp bir kereliğine de elektrik yüklenmiş olabilir. Bunu çözmek için güç kaynağının kablosunu çıkar. Orada 3 tane diş göreceksin. Bilgisayarın açma tuşuna basılı tutarken aynı zamanda o dişlere 2 şerli şekilde kontrol kalemi değdir. Ondan sonra bilgisayarı açmayı dene. Eğer açılmazsa anakartı sök dışarı al. Ve anakarttaki her şeyi çıkar. Hiçbir parça birbirine temas etmesin. Ondan sonra bakır bir şey varsa onunla parçalara dokundur elektriği al. Eğer bakır yoksa parçalara dokunurken aynı zamanda peteğin köşedeki çıkıntılı yere dokun. Yaptıktan sonra parçaları yaklaşık bir saat beklet. Ondan sonra parçaları kurup bilgisayarı açmayı dene açılırsa sorun çözüldü. Açılmadıysa dediğim gibi kaçak vardır. Veya anakarttaki bir parça bozuktur. Bunları dene bana dönüş yap.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bir yerde kaçak var. Kaçağı tespit etmeden bilgisayarı çalıştırma. Anakarttaki parçalar bir yerden sonra dayanamaz bozulur. Boşuna masraf açılmasın.
Kasanda kaçak var. Nereden elektrik kaçağı olduğunu tespit edip o kaçağı örtmen gerekiyor. Veya kaçak olmayıp bir kereliğine de elektrik yüklenmiş olabilir. Bunu çözmek için güç kaynağının kablosunu çıkar. Orada 3 tane diş göreceksin. Bilgisayarın açma tuşuna basılı tutarken aynı zamanda o dişlere 2 şerli şekilde kontrol kalemi değdir. Ondan sonra bilgisayarı açmayı dene. Eğer açılmazsa anakartı sök dışarı al. Ve anakarttaki her şeyi çıkar. Hiçbir parça birbirine temas etmesin. Ondan sonra bakır bir şey varsa onunla parçalara dokundur elektriği al. Eğer bakır yoksa parçalara dokunurken aynı zamanda peteğin köşedeki çıkıntılı yere dokun. Yaptıktan sonra parçaları yaklaşık bir saat beklet. Ondan sonra parçaları kurup bilgisayarı açmayı dene açılırsa sorun çözüldü. Açılmadıysa dediğim gibi kaçak vardır. Veya anakarttaki bir parça bozuktur. Bunları dene bana dönüş yap.

Abi şimdi anakartı söksem CPU fanı çıkar mı? termal macunum yok da.
Bir yerde kaçak var. Kaçağı tespit etmeden bilgisayarı çalıştırma. Anakarttaki parçalar bir yerden sonra dayanamaz bozulur. Boşuna masraf açılmasın.

Olmadı yeni PSU aldım kargo gelince haber veririm.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı