Kasaya dokununca elektrik çarpıyor

Alperen_77

Picopat
Daha fazla  
Merhaba demin kasayı eve getirirken birkaç damla yağmur damladı (üst tarafa) sonra kuruladım çalıştırdım sorun yoktu ama kapattıktan sonra metal kısma değince elektrik çarpmaya başladı PSU'yu kendinden kapatsam da güç kablosu PSU'ya temas ettiği anda çarpıyor ilk öyle değildi üstte bir su damlası kalmış sadece ona dokununca çarpıyordu şimdi onu peçete ile sildim kasanın neresine dokunursam dokunayım çarpıyor. 2-3 saattir fişi çekik halde bekliyor ne yapmalıyım.

bilgisayarı aç boşta çalışsın 1 - 2 saate düzelir bilgisayarı yenı aldıgım zamanda aynı sorun bende de vardı.

Kaçak vardır ve yalın ayak zemine temas ettiğiniz için çarpıyordur. Öyle açıp kapamakla düzelecek bir konu değil. Yağmurla da alakalı olduğunu sanmıyorum. Topraklama var mı prizde?

sadece ona dokununca çarpıyordu şimdi onu peçete ile sildim kasanın neresine dokunursam dokunayım çarpıyor

Sorunu iyice her yere sıvamışsın hocam. Boşta çalışsın falan boş işler üstteki üyenin sorunu su kuruduğu için düzelmiştir boşta çalışması sadece tesadüf. Kuruduğunda normal şekilde kullanmaya devam edebilmen lazım bi daha olursa sakın elektrik verme şalteri kapatıp kurumasını bekle.

Sorunu iyice her yere sıvamışsın hocam. Boşta çalışsın falan boş işler üstteki üyenin sorunu su kuruduğu için düzelmiştir boşta çalışması sadece tesadüf. Kuruduğunda normal şekilde kullanmaya devam edebilmen lazım bi daha olursa sakın elektrik verme şalteri kapatıp kurumasını bekle.
Merhaba denedim ve hala çarpıyor. Kasaya yağmur damlamadan önce olmuyordu.

Kaçak vardır ve yalın ayak zemine temas ettiğiniz için çarpıyordur. Öyle açıp kapamakla düzelecek bir konu değil. Yağmurla da alakalı olduğunu sanmıyorum. Topraklama var mı prizde?
Ondan emin değilim ancak daha önce olmuyordu. Sadece bilgisayarı ilk aldığım zamanlar kasanın köşesindeki hafif çıkıntı var kargoda olmuştu galiba oradan hafif çarpıyordu ama bir şey olmuyordu.

Reis kasayı çalıştırdım. 3 saattir çalışıyor. Sabah yine denedim yine elimi çarpıyor. Ve kasanın içinden sürekli olarak ince bir bip sesi geliyor. Bir de ben bilgisayarı açarken kasadan bir ses geliyordu o ses bir yada iki defa geldi. Psu aerocool 600w alalı bir hafta olmadı sorun onda olabilir mi?

Son düzenleme:
Ve kasanın içinden sürekli olarak ince bir bip sesi geliyor. Bir de ben bilgisayarı açarken kasadan bir ses geliyordu o ses bir yada iki defa geldi

Bip sesi kasadaki arıza kodudur tek bip bi sıkıntı yok demekken bir harici hepsi arıza var demektir. Sürekli ince bip dediğin buzzerdan gelen ses değilse PSU'dan gelen bir bobin vızıltısıdır. Kaç bip geldiğini bilmiyoruz ama RAM'leri söküp takmayı dene.

Çarpma için de kaçak var demek ki, yağmurdan sonra kaçak oluşmuş olması normal değil kuruyunca düzelmesi gerekirdi çünkü eskiden yokmuş.

Bip sesi kasadaki arıza kodudur tek bip bi sıkıntı yok demekken bir harici hepsi arıza var demektir. Sürekli ince bip dediğin buzzerdan gelen ses değilse PSU'dan gelen bir bobin vızıltısıdır. Kaç bip geldiğini bilmiyoruz ama RAM'leri söküp takmayı dene.

Çarpma için de kaçak var demek ki, yağmurdan sonra kaçak oluşmuş olması normal değil kuruyunca düzelmesi gerekirdi çünkü eskiden yokmuş.
Psu ile alakalı bir sıkıntı mı? Değiştirsem düzelir mi?

Psu ile alakalı bir sıkıntı mı? Değiştirsem düzelir mi?

Reis üçlüyü değiştim sorun düzeldi sağol yardımın icin.

Son düzenleme:
Topraklamada sıkıntı varmış o zaman üçlü prizin.

Reis anlamadım gitti eski ucluye modem bağlıydı o yüzden onu yeni ucluye taktım sonra kasaya tekrar baktım yine elektrik sızmaya başlamış. PSU değişimi yapmalı mıyım? Yarın yeni bir üçlü alabilirim onda da deneyeceğim.

Hocam takılı cihazlardan birinde kaçak varsa o topraklama üzerinden size geliyor olabilir diye tahmin ediyorum.

Geri
Yukarı