Kasaya ekstra fan montajında 1 egzoz fan yeterli mi?

albbatu

Femtopat
Daha fazla  
Arkadaşlar selamlar, iyi akşamlar.
Kasamda 4 adet fan bulunmakta, ön tarafta 1 adet, üst tarafta 2 adet arkada egzoz fan olarak 1 adet fan var. Üstteki 2 adet fan egzoz görevi görmekte. Bu 2 fanı dışarı değil de içeriye üfleyecek şekilde yeniden dizayn etmeyi düşünüyorum. Arkada 1 egzoz fan yeterli olur mu? Yoksa bu 2 fan aynı şekilde kalmalı mı?

Dosya Ekleri

• 16381958504844758278841889672592.jpg
    16381958504844758278841889672592.jpg
    184,8 KB · Görüntüleme: 95
Arkadaşlar selamlar, iyi akşamlar.
Kasamda 4 adet fan bulunmakta, ön tarafta 1 adet, üst tarafta 2 adet arkada egzoz fan olarak 1 adet fan var. Üstteki 2 adet fan egzoz görevi görmekte. Bu 2 fanı dışarı değil de içeriye üfleyecek şekilde yeniden dizayn etmeyi düşünüyorum. Arkada 1 egzoz fan yeterli olur mu? Yoksa bu 2 fan aynı şekilde kalmalı mı?

Yazın kafanı kasanın içine sokarsın artık :D
Bence yeterli.

Yukarıdaki fanları içeri hava alıcak şekilde çevirirsen sıcak havanın nasıl çıkmasını bekliyorsun? Isınan hava yukarıya doğru çıkar sen ise yukarıdan tekrar aşağı geri iticeksin. Şu an ki zaten doğru, daha kötü yaparsınız söylediğiniz şekilde.

Üstteki fanların içeriye üflemesi kasa içindeki hava akışını bozar. Ben 2 ön 2 egzoz ( 1'i üst 1'i arka ) yapmalısın. Ayrıca egzozların devirleri biraz daha fazla olmalı. Aslında içeriye giren serin havadan, içerideki ısınan havanın hızlıca dışarı atılması daha önemli. Bu yuzden devir farklı olmalı.

Üst fanlar da egzoz fanı görevi görmeli. Isınan hava yükselir. Önden soğuk havayı alıp arkadan ve üstten atmalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı