Kasaya su döküldü ve görüntü gelmiyor

Sekosese

Centipat
Yer
İzmir
Daha fazla  
Yaklaşık bir saat önce kasanın üst ızgarasının olduğu yere su döküldü, PC bir tepki vermedi döküldüğü an, hemen kapattım güçten çektim kasayı açtım, açtığımda ekran kartının üstüne 5-10 damla su vardı kuruladım fön makinesi tuttum tekrar fişe takınca görüntü gelmedi, işlemcinin ve ekran kartının fanları çalıştı, farklı bir seste çıkmadı, şimdi kurumaya bıraktım, ne yapmam lazım kaç saat beklemem gerek? İş için kullandığım bir bilgisayar çok zor duruma düştüm, tekrar çalıştırdığımda yine görüntü gelmezse ne yapmam gerek? Çok moralim bozuldu.

Son düzenleme:
Bu kadar kısa sürede yeniden çalıştırma yapmış olmanız büyük hata! Yüksek ihtimal kısa devreye neden olmuş olabilir. Sıvı temaslarında tüm bileşenleri söküp en az 24 saat kurumaya bırakmalısınız.
Ben nelere sıvı döküp bu şekilde kurtardım bir bilseniz :)

Bios pilini sökün, anakart resetlensin. Bazen koruma amacıyla açılmayı engelleyebiliyor.

Yapabileceğiniz tek şey beklemek. Tüm parçaları (anakarttaki her şeyi) sökün. Tekrar birleştirmeden önce bağlantı yerlerini kulak pamuğu gibi bir şeyle temizleyin. Ve şansınızı deneyin. Bir şey yandıysa, ilk çalışmada yandı zaten. Güncel parça fiyatları düşünüldüğünde umarım hasarsız ya da en az hasarla atlatırsınız.

Kontak temizleme spreyi kullanarak söktüğünüz parçaları temizlemenizi tavsiye ederim.
Parçaların söküp kurulanması önemli. Termal macunu tekrar birleştirirken yenilersiniz.

Fön makinesı sıcak üflemiyordur umarım. Bazı parçalara zarar verebiliyor.
Hocam bu arada şimdi farkettim PC’yi açmak için kaldırdığımda Ramlerden biri yuvasından oynamış, görüntü o yüzden gelmemiş olabilir mi ? Bir 18-20 saat beklemeden fişe takmak istemiyorum sadece bir fikir olsun diye sormak istedim, çift Ram var PC’imde bir tanesi slotundan çıktıysa görüntü gelmesine engel olmuş olabilir mi ?
Bu kadar kısa sürede yeniden çalıştırma yapmış olmanız büyük hata! Yüksek ihtimal kısa devreye neden olmuş olabilir. Sıvı temaslarında tüm bileşenleri söküp en az 24 saat kurumaya bırakmalısınız.
Ben nelere sıvı döküp bu şekilde kurtardım bir bilseniz :)

Bios pilini sökün, anakart resetlensin. Bazen koruma amacıyla açılmayı engelleyebiliyor.

Yapabileceğiniz tek şey beklemek. Tüm parçaları (anakarttaki her şeyi) sökün. Tekrar birleştirmeden önce bağlantı yerlerini kulak pamuğu gibi bir şeyle temizleyin. Ve şansınızı deneyin. Bir şey yandıysa, ilk çalışmada yandı zaten. Güncel parça fiyatları düşünüldüğünde umarım hasarsız ya da en az hasarla atlatırsınız.
Hocam bu arada şimdi farkettim PC’yi açmak için kaldırdığımda Ramlerden biri yuvasından oynamış, görüntü o yüzden gelmemiş olabilir mi ? Bir 18-20 saat beklemeden fişe takmak istemiyorum sadece bir fikir olsun diye sormak istedim, çift Ram var PC’imde bir tanesi slotundan çıktıysa görüntü gelmesine engel olmuş olabilir mi ?

Benim de başıma aynı olay gelmişti kasanın üst ızgara yerinden içine 1 bardak kola olduğu gibi içine döküldü. Hemen fişi cekip kasayi yan yatırdım ve tüm parçaları söküp bez ile kuruladım. Fön makinesi ile de kurulayıp 1 bugün beklettim ve sorunsuzca çalışıyor su anda.

Benim de başıma aynı olay gelmişti kasanın üst ızgara yerinden içine 1 bardak kola olduğu gibi içine döküldü. Hemen fişi cekip kasayi yan yatırdım ve tüm parçaları söküp bez ile kuruladım. Fön makinesi ile de kurulayıp 1 bugün beklettim ve sorunsuzca çalışıyor su anda.
Aynı uygulamaları yaptım hocam bende, sadece kuruladıktan sonra tekrar çalıştırdım sanırım hatam bu oldu, siz kurulayıp fön makinesi tuttuktan sonra açmaya çalıştınız mı ? Umarım bende kurtarabilirim, beklemekten başka çarem yok şuan.

Aynı uygulamaları yaptım hocam bende, sadece kuruladıktan sonra tekrar çalıştırdım sanırım hatam bu oldu, siz kurulayıp fön makinesi tuttuktan sonra açmaya çalıştınız mı? Umarım bende kurtarabilirim, beklemekten başka çarem yok şu an.

Hayır hocam kurulama yaptıktan sonra açmadım bir gün bekledim.

Son edit, yaklaşık 3 saat cehennem gibi geçen süreden sonra PC’ye güç verdim ve ekran geldi şimdi stres testi yapıyorum, yazan cevap veren herkese teşekkürler şimdilik bir sıkıntı yok umarım devamında olmaz.

Fön makinesi yanlış olmuş suyu daha ulaşılamayacak aralara ittirmiş olabilir. Siz hiç çalıştırmadan en az 1 bana kalırsa da 2-3 gün açmayın öyle tekrar deneyin. İlk döküldüğü anda fişi çekip kurulayıp tekrar çalıştırmışsınız. Eğer şase falan yaptıysa bozulmuştur ama yapmadıysa bekleyin 2-3 gün sonra tekrar deneyin.

Yeni konular

Geri
Yukarı