Çözüldü Kasayı açtıktan sonra ekran gelmiyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Çaç

Kilopat
Daha fazla  
Dün öyle bir esti, açıp şu kabloları tekrar bir düzenleyeyim dedim PC'nin arkasındaki. Açtım, güzelce düzenledim temizledim (ayda bir yaparım, şuana kadar bir sorun olmamıştı.). Kasayı kapattım, bilgisayarı çalıştırdım, her şey tıkır tıkır çalışıyor fakat ekran gelmiyor. 2 tane farklı biri HDMI biri VGA monitörde denedim ikisinde de ekran gelmiyor. Fakat HDMI ve VGA'yı direk ana akarta bağlayınca onboarddaki ekran kartı ile ekran geliyor.

Anakart pilini çıkarıp yaklaşık 10 saat falan bekleyip geri taktim işe yaramadı.

RAM'leri, ekran kartını, kabloları her şeyi söküp tekrar yerine taktım işe yaramadı.

Ekran kartının soket girişini silgi ile silip temizledim, 1 saate yakın mermer üzerinde beklettim ve geri taktım gene olmadı.

Anlamadığım olay, kasayı açtığımda ekran kartına dokunmadım bile, durduk yere neden böyle bir sorun çıkartsın? Yaklaşık 1-1 buçuk senedir kullanıyorum ilk defa böyle bir şey geldi başıma.

Sorunun ekran kartında mı yoksa anakartın soketinde mi olduğunu da anlayamıyorum.

Not: Ekran kartı çalışıyor, fanları dönüyor ışıkları yanıyor. Yani fiziksel olarak hiçbir sıkıntı yok kasada ve kartta.

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Sorunu çözdüm merak eden arkadaşlar için;

Sorun anlamadığım bir şekilde PCI-e 1. sokette. Kasayı açtığımda hiçbir şekilde ekran kartına dokunmadığım halde soket bozulmuş.

Herhangi bir fiziksel hasar da görünmüyor. İçini temiz ve yumuşak bir dişfırçasıyla falan da temizledim fakat gene tık yok.

PCI-e 2. sokete taktığımda kart çalışıyor ve bilgisayar sorunsuz açılıyor. Fakat 2. PCI-e soketi X4 ile çalıştırıyor BIOS'ta yazdığına göre.

Yarın servise göndereceğim bilgisayarı, yaklaşık 20 gün bilgisayarsız kalacağım. Umarım kafayı yemem.

İyi forumlar.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı