Kasık Fıtığı nasıldır?

_serkan_

Centipat
Sabah gayet normal bir şekilde kalktım ve okula gittim. Okuldan eve geldiğimde kasığımda nokta gibi ağrı vardı. Sonra kasık bölgemde kolay kolay belli olmayacak bir şişlik farkettim. Bir misket büyüklüğünde bile değil. Büyük ihtimalle fıtık. Ama bu aniden mi çıkıveriyor böyle anlamadım. Şu sıralar sınavlar falan var ama hastaneye gittiğimde ameliyat der doktor. Ben de ameliyat gibi şeylerden bayağı korkan birisiyim. Var mı aranızda kasık fıtığı ameliyatı? Not: Yürürken hafiften ağrıyor ve gereklimi bilmem ama yaş 17.

Apandisit de olabilir. Korkutmak istemem ama şakaya gelmez bu işler en kısa zamanda doktora gitmelisin.

Benim babam iki kez ameliyat oldu. Çok zor bir ameliyat değil hatta yeni teknolojiyle sadece iğne deliği gibi küçük bir yerden girip dikiyorlar ve aynı gün hastaneden çıkabiliyorsun. Yani öyle zorlu bir ameliyat değil.

Ben doktor değilim, sen yine doktorla konuş belki ameliyata gerek kalmaz fakat çok bekletirsen o yırtık daha fazla açılabilir. Fazla ağır yük kaldırmamaya ve kendini zorlamamaya çalış eğer fıtıksa.

Son düzenleme:
Bende de vardı okul yıllarımda, o zamanlar çok koşup top oynardım, ondan dediler. Sen bir doktora görün yine ama, hareketliysen biraz daha sakin kalmak en iyisi.

Kasık fıtığına benziyor anlattığınız haliyle. Bir genel cerrahi uzmanına görünmenizi tavsiye edeeim. İhmal ettikçe ilerleyebilir ve zamanla içerisine bağırsak vb girerse acilen ameliyat olmak durumunda kalabilirsiniz.

Okulu bu kadar dert ediyorsanız aile hekiminize gidin, 10 dakikanızı almaz. Size düzgün bir yol haritası çizecektir. Ameliyatlardan değil de olmayınca olacaklardan korkmanızı tavsiye ederim.
Tarif ettiğiniz yeri internetten temsili bir görsel bulup gösterseniz daha iyi olur.
Apandisit olsa daha öncesinde kusmaya başlardınız. Yürürken de o kadar ağrı yapmaz o.
Apandisit çok ciddi bir şey olsa da 20 dakikasını kimse bilemez. Ameliyata son anda denecek şekilde alınmışsa bile bir kişi birkaç saat daha dayanabilirken başka birisi birkaç on dakikada dayanabilir. Patlamasa bile kesin ölüm olacağı anlamına gelmez.

Anladığım kadarıyla bağırsak iltihabın var. Şimdiden geçmiş olsun. Neşter ile kesip, iğne ile dikecekler, çok acı çekeceksin. Üzüldüm gerçekten. Güvenilir bir doktora görün. Aile hekimiyle çözülmez mesele, şakaya gelmez. Kendine iyi bak, hoşça kal.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı