Kaspersky Korumalı Tarayıcı

batuthekid

Hectopat
Herkese merhaba.

Yakın zamanda karşılaştığım ve örneğine Sosyal'de rastlamadığım bir durumdan dolayı sizleri bilgilendirme ihtiyacı duydum. Bilgisayarında bir güvenlik çözümü (özellikle "internet security" tipi) kullananlar bilirler ki kullandıkları tarayıcı ile bankacılık işlemi yapmak istediklerinde anti-virus programı onları "korumalı tarayıcı"ya yönlendirir.* "Korumalı tarayıcı", kullanılan tarayıcının anti-virus tarafından güvenli bir sandbox (program bazında filtreleme sistemi) içinde açılmış şeklidir. Windows 10 üzerinde M. Edge tarayıcımla bankamın web sitesine girdiğimde bende de bahsettiğim durum gerçekleşti fakat buradaki tarayıcımda eklentiler güncel kullandıklarım değildi ve sayıları eksikti. Farkına varır varmaz "korumalı tarayıcı" içindeki eklentilerimi güncelledim ve onları gerekli şekillerde yapılandırdım. Aynı şekilde tarayıcı ayarlarımı da düzenledim. Sanırım "korumalı tarayıcı"da güvenlik yazılımı kendi profilini oluşturuyor ve normal tarayıcı ile ayarlar/eklentiler eşitlenmiyor.

Bir süre önce bazı eklentilerin gizlilik ve güvenlik (veri toplayıp satmak) ihlallerine yol açtığı konusunda sizleri uyarmıştım, bkz. Dikkat! Nano Adblocker & Nano Defender geliştiricisi el değiştirdi - Technopat Sosyal Farklı sebeplerle (geliştirici değişimi, hack'lenme vs.) amaçları dışında bir siber silaha dönüşebilen eklentiler konusunda dikkatli olmalı ve kaynaklarını araştırmalıyız. İhtiyacımızla ilgili genel kabul görmüş veya görüşlerine değer verdiğimiz kişilerin/sitelerin önerdiği eklentileri kullanmalıyız. Tarayıcı ayarlarının ve eklentilerinin güvenlik yazılımı vasıtasıyla "eski" kaldıkları bu durumdan sizleri haberdar etmek istedim.

İyi Sosyaller.

Not: Güvenlik programlarının davranışları hakkındaki bilgilerim "son kullanıcı" seviyesinde. Yani burada KIS, "korumalı tarayıcı" içerisinde kötü amaçlı eklentilerin hareketlerini tamamen kısıtlıyor da olabilir. Konu hakkında uzman kişiler daha detaylı açıklama yaparbilirlerse mutlu ve öğrenmiş olurum.
*Anti-virus programı olarak Kaspersky Internet Security'yi kullanıyorum, bankacılık işlemlerinde diğer programlar farklı davranışlarda bulunuyor olabilir.

Geri
Yukarı