Kaspersky neden bazı yerlerde kullanılamıyor?

Huso112

Hectopat
Makaleler
1
Merhabalar. Benim sorum şu (ilk önce olayı anlatayım):
Bugün MX Linux'a bir göz attım ve hayran kaldım. Hızlı ve iyiydi.

İndirme işlemini ilk USB'mden yapıp her yere taşırım gibi bir fikrim vardı ama USB bir kaplumbağadan daha yavaş olunca işlemi iptal edip KDE Partition Manager'dan format attım. Format başarılı olmuş ama yanlış görmem yüzünden USB formatlanmamış zannedip önemli verilerim olan HDD'mi formatladım. Fakat işlem başarılı olmasa da diski çökertti.

Ben de qphotorec (aka testdisk) ile verileri kurtarırken eskiden Windows 10 (zamanında Manjaro da yüklemiştim) yüklü olan bu diskimde Windows Defender virüs tespit etti. Tabii bildirim yağmuruna tutup sistemi kastırmaya başladı.

İlk dalgayı normal atlatsam da ikinci kez qphotorec programını çalıştırıp her şeyi yeniden kurtarmak zorunda kaldığımda yine bu olaylar oldu ama sıkıntı Windows Defender virüsleri algılıyor. Buraya kadar sıkıntı yok. Eyleme geçmesi için butona basıyorum. Eylemi yapıyor gibi gözüküyor ama yapmıyordu. Çünkü yine aynı virüsleri buluyordu.

Ben de Kaspersky antivirüsü indirecektim ki şu uyarıyı gördüm:

1621707926105.png

Gördüğünüz gibi: "Bu uygulama, Avrupa Birliği, İngiltere ve Brezilya'da ya da Kaliforniya sakinleri tarafından kullanılmak üzere tasarlanmamıştır." yazısı var. Endişelenmem gerek bir şey var mı? Ve neden tasarlanmamış?

Son düzenleyen: Moderatör:
Kaspersky lab and its ceo eugene Kaspersky believe that the decision of the european parliament encourages cybercrime in europe. we believe that it does not contribute towards Building an open and secure digital Single market but rather make it more fragmented and less competitive.

Türkçesi: “kaspersky lab ve Ceo'su eugene Kaspersky, Avrupa parlamentosu kararının Avrupa'da siber suçları teşvik ettiğine inanıyor. Açık ve güvenli bir dijital tek pazar oluşturmaya katkıda bulunmadığına, daha parçalı ve daha az rekabetçi hale getireceğine inanıyoruz.

Sanırım haksız rekabettenmiş. Emin de değilim.
Ve evet Translate'den çevirdim. Kullanmamanız için bir sebep yok.

Korkmanıza gerek yok. Sanırsam onların kurallarına uygun olarak kurulmuş.
Hocam sağ olun :)

Kaspersky lab and its ceo eugene Kaspersky believe that the decision of the european parliament encourages cybercrime in europe. we believe that it does not contribute towards Building an open and secure digital Single market but rather make it more fragmented and less competitive.

Türkçesi: “kaspersky lab ve Ceo'su eugene Kaspersky, Avrupa parlamentosu kararının Avrupa'da siber suçları teşvik ettiğine inanıyor. Açık ve güvenli bir dijital tek pazar oluşturmaya katkıda bulunmadığına, daha parçalı ve daha az rekabetçi hale getireceğine inanıyoruz.

Sanırım haksız rekabettenmiş. Emin de değilim.
Ve evet Translate'den çevirdim. Kullanmamanız için bir sebep yok.
Hocam detaylı kaynak için teşekkürler :)
Kaspersky Rus kökenli bir firma olduğu için öyle yazıyor.
Korkmanıza gerek yok. Normal bir durum.
Sizlere de teşekkür ederim hocam.

Bu uygulama, Avrupa Birliği, İngiltere ve Brezilya'da ya da Kaliforniya sakinleri tarafından kullanılmak üzere tasarlanmamıştır
Avrupa'da falan GDPR kanunlarına göre sunuluyor ve anlaşmanın bazı maddelerini reddetme hakkına sahip oluyorsunuz. Mesela verilerinizin pazarlama amaçlı kullanılmasını reddetme hakkına sahipsiniz. Ancak global sürümlerde (Türkiye de buna dahil) bu haktan mahrumsunuz. Böyle biliyorum.

Politik nedenlerle olabilir. Daha önce ABD´nin devlet kurumlarında Kaspersky gibi Rus menşeili antivirüs yazılımlarının kullanımını yasakladığına dair haberler çıkmıştı.

Geri
Yukarı