Kaspersky sisteme zarar verdi

xDarkLyne

Hectopat
Makaleler
14
Daha fazla  
Meslek
Yazılım, Güvenlik
Kaspersky Total Security 2020 ürününü bilgisayara yükledim (bu arada kendi sitesinden indirdim uygulamayı). Uygulamaya girdim ve virüs buldu (aslında virüs değilmiş sistem dosyasıymış), sil dedim. Daha sonra gelişmiş tarama diye bir şey çıktı. Ondan sonra bilgisayar hasar götürme gibi sihirbaz çıktı ve sonra masaüstü yanıt vermiyor dedi. Bilgisayarı kapadım ve açtım, Kaspersky'i sildim. Bir kere daha masaüstü yanıt vermiyor dedi, restart attım ve CMD'yi yönetici olarak çalıştırıp SFC /scannow yaptım. Sorunum düzeldi. O sorundan dolayı Kaspersky indirmeye korkuyorum. Eğer indirirsem sorun olur mu? Kendisi çok iyi antivirüs ama eksileri bunlardan birisi.

Sistem özelliklerim:
-8 GB RAM.
-Intel Core i5-7200u CPU @ 2.50GHz 2.71 GHz.
-NVIDIA GeForce 940MX.
-Windows 10 Home Single Language x64

Hocam bende 2 tane bilgisayarımda sürekli olarak kullanmaktayım. Fakat sistem dosyalarına zarar verip sistemi çökerttiğini görmedim. Yani arkadaşlarında dediği gibi Windows sistem dosyası tipinde gerçekte virüs olan bir dosyayı silmiş olabilir.

Advanced disinfection esnasında sistem temizlik süresince işlevsiz bırakıldığından hata çıkmış anladığım kadarıyla -ki bu normal bir durum- siz de sabredemeyip bilgisayarı kapatınca maalesef bozulmaya neden olmuş. Antivirüs kullanırken sabırsızlık yapmamak lazım, böyle davranınca sorunlar yaşamanız olası. Bekleseydiniz zaten düzelip işlemleri yapacaktı.

Advanced disinfection esnasında sistem temizlik süresince işlevsiz bırakıldığından hata çıkmış anladığım kadarıyla -ki bu normal bir durum- siz de sabredemeyip bilgisayarı kapatınca maalesef bozulmaya neden olmuş. Antivirüs kullanırken sabırsızlık yapmamak lazım, böyle davranınca sorunlar yaşamanız olası. Bekleseydiniz zaten düzelip işlemleri yapacaktı.

Tamamdır, ben o zaman Kaspersky yüklüyorum sisteme.

Bu AV'nin değil sizin bilgisizliğiniz. Bilmediğiniz yazılımı yükleyip kullanmayı bilmiyorsunuz. Akil'in dediği gibi gelişmiş temizlikte sistemi sizin gibi bilgisiz kişilerin hatalarından korumak için izinlerinizi alır. Siz de bunu anlamayıp kullanıcı hatasına başvurup fiziksel olarak bozmaya gitmişssiniz.

Kısaca ortada olan bir sorun yok, olan kullanıcı bilgisizliği. Sistem dosyasını zararlı olarak algılamaz, bunu da size kim söylediyse sizden akıllı bir kişidir ve size zararlı dosya yediriyor olabilir.
Zararlı olmayana zararlı demez yukarıda denildiği gibi.

Kullanmayı öğrenecekseniz yükleyin, sonra bilgisayarımı çökertti diye gülünç duruma düşmeyin tekrar :)

Yeni konular

Geri
Yukarı