Katlanır bisiklet yükseltme

Katlanır bisiklet almak isteyenler...
Katlanır almayı düşünüyorum ben de. Birkaç merak ettiğim nokta var.
  • Esas amacım toplu taşımaya vs. binmekten çok bisikleti evde muhafaza etmek (önceden apartmanın deposundan bir bisiklet çaldırdım çünkü) ve arabanın bagajına atıp taşıyabilmek. Genelde gördüğüm kadarıyla insanlar katlanırı toplu taşıma için tercih ediyor. Ben çok fazla kullanacağımı sanmıyorum, belki arada. Buna rağmen, dezavantajlarını kabul edip tercih etmek mantıklı mıdır?
  • Bir diğer nokta, yüksek sayılabilecek hızlarda güven vermediklerini okudum. Bu doğru mudur?
  • Ağırlık bakımından problem oluyor mu? 1.81m boyunda, 93kg ve biraz yapılı birisi olarak ağırlıktan tırsmıyor değilim. Sıkıntı yaşama ihtimalim var mıdır?
Btwin Tilt 500 ile Carraro Flexi 121 arasındayım. Normalde arkasında Decathlon olduğundan Btwin'e güvensem de Tilt 500 özelinde bahsedilen birkaç problem ve Flexi 121'in tur için uygun gözükmesiyle gönlüm 121'den yana. 21 vites avantajı da var tabii. Bilginiz varsa siz ne dersiniz?

Çok teşekkürler şimdiden.

Katlanır almayı düşünüyorum ben de. Birkaç merak ettiğim nokta var.
  • Esas amacım toplu taşımaya vs. binmekten çok bisikleti evde muhafaza etmek (önceden apartmanın deposundan bir bisiklet çaldırdım çünkü) ve arabanın bagajına atıp taşıyabilmek. Genelde gördüğüm kadarıyla insanlar katlanırı toplu taşıma için tercih ediyor. Ben çok fazla kullanacağımı sanmıyorum, belki arada. Buna rağmen, dezavantajlarını kabul edip tercih etmek mantıklı mıdır?
  • Bir diğer nokta, yüksek sayılabilecek hızlarda güven vermediklerini okudum. Bu doğru mudur?
  • Ağırlık bakımından problem oluyor mu? 1.81m boyunda, 93kg ve biraz yapılı birisi olarak ağırlıktan tırsmıyor değilim. Sıkıntı yaşama ihtimalim var mıdır?
Btwin Tilt 500 ile Carraro Flexi 121 arasındayım. Normalde arkasında Decathlon olduğundan Btwin'e güvensem de Tilt 500 özelinde bahsedilen birkaç problem ve Flexi 121'in tur için uygun gözükmesiyle gönlüm 121'den yana. 21 vites avantajı da var tabii. Bilginiz varsa siz ne dersiniz?

Çok teşekkürler şimdiden.

Esas amacım dediğiniz kısım, benim de katlanır bisiklet tercih etmemde ki en büyük birinci sebepti. İkinci sebep ise ben hem kendime hem eşime bisiklet almak istedim ve haliyle sürüşlerde aksilik yaşanma ihtimalleri böyle olunca iki katına çıkıyor. O nedenle minik bir örnek vermek gerekirse lastik patlasa hiç sıkıntı etmeyip toplu taşımaya binip direk bildiğiniz bir tamirciye gidebiliyorsunuz. O nedenle kendi adıma İstanbul'un neresinde bisiklete bir sorun olsa toplu taşımaya atlayıp hop Eminönü. Bunların yanında bir de bisiklet tüm toplu aşamalara binebildiği için nereye gideceğin hiç önemli değil. Dönüşü hiç düşünmeye gerek yok. Gidebildiğin kadar git, Yorulursan yine koy otobüse gel eve. O nedenle tercih konusunda doğru yoldasınız. Hal böyle olunca dezavantajlarının önüne geçiyor.

Yüksek hızlara çıkınca ve arnavut kaldırım gibi zeminlerde bisikletin sürüşü kolay değil. Yüksek hız konusunda şöyle düşünüyorum. Bisikleti kullandıkça nasıl bir hızda süreceğiniz, nerde süreceğiniz zamanla zihninizde oturuyor. O nedenle bende bu bisiklet hız yapmaz diyordum ama sürdükçe baktım ki 5. vitesten daha yükseğe çıkmaya ihtiyaç bile duymuyorum. Hız konusunda o nedenle içiniz rahat olsun.

Boy konusunda sorununuz olmaz. Kg olarak 103 kg lik bir arkadaşım var. Carraro flexi kullanıyor 1 yıldır. O nedenle hiç sorun yaşayamayacağınıza eminim.

Gelelim model konusuna. Benim bu işe başlarken Btwin Tilt 500 idi. Bisikleti gidip yanında inceledim. Üstündeki ekipman standart ve ön far kısmı çok çirkin olmuş. Beni o kısımda kaybetti. Arka da sele de olsun istiyordum. Çünkü kendimi biliyorum. Bagajı yiyecekle doldurup boğaz turu atarken dilediğim yerde yeme içme molası veririm. Sizde yine bu konuya da dikkat edin.

Vites sayısı konusuna gelince de bu bisikletlerde bende ilk öyle düşünmüyordum ama vites dişlilerine göre bu bisiklet hızlı. O nedenle ön kısımda 3lü dişliye ihtiyaç olmadığını düşünüyorum. O nedenle en fazla 7 vites olsa yeterli bu bisiklet için. Bu bisikletler de 21 vitesin tamamen satış politikası olduğunu düşünüyorum. O nedenle vites konusuna hiç takılmayın derim.

Bu bisikletler de en önemli konu ilk başta akla gelmiyor ama kullandıkça anlaşılan, hız konusunda 7 vites de sorun olmadığı, ama yokuş çıkarken çok zorlanacağınızdır. Diğer bisikletler gibi zorlanınca ayağa kalkar yüklenirim gibi bir şey yok. Sebebi de pedallarda katlanır pedal, yani çok sağlam değil. O yüklenme de pedallar esniyor ve kıranlar var. O nedenle dediğim gibi hızı değil, yokuşları düşünün.

Bir diğer konuda bu bisikletler de neyi seçerseniz seçin, üstündeki donanımlar çok yetersiz. O nedenle aldıktan sonra üzerine para harcamak şart. Örneğin üzerinde ki lastikler çok kötü. Ne dayanımı var, ne hıza katkısı. O nedenle bisiklet için zırhlı ve dişleri olmayan bir lastik aldığınızda bisikletin konforu ve güveni çok artıyor. Mesela benim ilk patlayan lastiğim florya sahilde sürerken çekirdek kabuğu dış lastiği delip iç lastiği patlatmıştı.

Bu gibi sebeplerden bisikletin ilk hali değil, almadan önce hangi değişiklikler yapılabilir, kaç para tutar gibi zihninizde hesaplara girip öyle satın alın. Bunu da şu sebeple söylüyorum. Bu bisiklet asla bu paralar değildi. Dolar dediler, Euro dediler aldı başını gitti fiyatlar. O nedenle en doğru paraya, en iyi bisikleti almanız çok önemli.

Benim aklıma gelen modeller bu sebeple FLEXI 106, MOSSO MARINE 20 V gibi modelleri alıp üstünde kendi revizyonlarınızı yapmanızdır.

@AKINLASINN Çok teşekkür ederim. Cevabınız çok açıklayıcı olmuş. Dediğiniz gibi yükseltme konusunu ve bahsettiğiniz modelleri araştıracağım. Tekrardan teşekkürler. 🙂
Rica ederim. Konu çok masraflı, sadece bisiklet değil, ayrıca kendiniz içinde alacağınız şeyleri de hesap edin. Eldiven, kask, gözlük, ön far v.s.

Geri
Yukarı