Kavga Etmekten Korkmak

yigidyum

Kilopat
Makaleler
1
Merhabalar. Ben lise 2. sınıf öğrencisiyim. Bu güne kadar kavgadan, tartışmadan hep kaçtım. Hep kendimi bu konularda karşımdakine karşı yetersiz gördüm. Ne zaman ortam gerilşe şakaya vurdum, aslında sadece kendimi korumak için yapıyordum bunu hiç istemeyerek. Küçüklükten beri çoğu ortamda ezildim. Karşılık vermediğini gören herkes daha çok üstüme gelip, beni kendi himayesi altına almaya çalıştı. Durum hala aynı. Okulda da, dışarıda da beni sürekli hor görüyor benden güçlü olanlar. Sürekli vuruyorlar, ya da emir veriyorlar. Tehdit ediyorlar.

Her şeyi şakaya vuran bir mizah çizdiğim için, kimse ciddiyeti farkında değil. Kendimi hiçbir konuda savunamaz oldum. Günlerce kolum morarıktı, ailem nedenini sorduğunda, unutmuş taklidi yapıp, oraya buraya çarpmıştı işte demekten bıktım.

Benden güçlü ve fazlasıyla yapılı olanlar (zayıfım, inceyim, azcık da çelimsizim) her gün anlattığım davranışları yaparlarken, ben sesimi çıkaramıyorum. Kendime güvenmiyorum. Ne yapacağım ben?

Her şeyi şakaya vurmayı başta savunma mekanızması olarak kullanmışsın ama çevren yanlış algılamış. Bu hayatta bir duruşun olmak zorunda. Sıska çelimsiz veya dışarıya caydırıcı gözükmen gerekmiyor. Fiziksel temaslara sessiz kalma. Okul içinde belli kurallar var ve idarecilerde bu kuralları uygulamakta mükellef. Rahatsız olduğun durumları öğretmenlerinle paylaşmaktan çekinme. Bu psikoloji senin uzun vadede daha da içine kapanmana sebep olur. Ailene durumu anlat. Birileriyle paylaşmaktan çekinme. İspiyoncu tarzında yakıştırmalar olabilir. Kulak asma dediğim gibi bir duruşun olsun ve kendin ol. Sorunlar hep içe atmakla ve saklamakla büyüyor.

Bu iş yasal yollardan çözülmez, bu kesin. Hemen bir boks kursuna başla ve sürekli kendini geliştirmeye çalış. Zamanı gelince seni dövmeye kalktıklarında sen de karşılık ver. Hatta şakacı olmaya devam et ama sen de onlara vur. Kavga falan lafı geçince hemen atla nerede, kimle diye. (Zaten kavgalar olmuyor 😏)

Merhabalar. Ben lise 2. sınıf öğrencisiyim. Bu güne kadar kavgadan, tartışmadan hep kaçtım. Hep kendimi bu konularda karşımdakine karşı yetersiz gördüm. Ne zaman ortam gerilşe şakaya vurdum, aslında sadece kendimi korumak için yapıyordum bunu hiç istemeyerek. Küçüklükten beri çoğu ortamda ezildim. Karşılık vermediğini gören herkes daha çok üstüme gelip, beni kendi himayesi altına almaya çalıştı. Durum hala aynı. Okulda da, dışarıda da beni sürekli hor görüyor benden güçlü olanlar. Sürekli vuruyorlar, ya da emir veriyorlar. Tehdit ediyorlar.

Her şeyi şakaya vuran bir mizah çizdiğim için, kimse ciddiyeti farkında değil. Kendimi hiçbir konuda savunamaz oldum. Günlerce kolum morarıktı, ailem nedenini sorduğunda, unutmuş taklidi yapıp, oraya buraya çarpmıştı işte demekten bıktım.

Benden güçlü ve fazlasıyla yapılı olanlar (zayıfım, inceyim, azcık da çelimsizim) her gün anlattığım davranışları yaparlarken, ben sesimi çıkaramıyorum. Kendime güvenmiyorum. Ne yapacağım ben?
Çok net bir şekilde spora başlamalısın dostum. Spor yaparsan hem güçlü gözükürsün,hem de özgüvenin artar.

Acilen bir spora başla. Özellikle boks veya karate olabilir. Dövüleceğini bilsen bile hiç çekinmeden kendi ezdirtme duruşunu ortaya koy. Bak sadece bunu bir kere yap. Belki dövüleceksin ancak senin için deneyim olacak. Onlar gocunmuyorsa sen de gocunma. Eğer yapmazsan hala çelimsiz biri olarak kalırsın.

Bunun sebebi hiç kavga etmemiş olmamanız. Zamanında bende öyleyim. İnsan sanki bir yumruk yese ölecekmiş gibi hissediyor. Öncelikle bir spor salonuna yazıl ve kas yap bir süre. Ardından boksa başla. Sakın bir daha o işleri şakaya vurma. Biri sana bir şey mi demeye çalışıyor karşılığını ver. Kimse hiç bir yerin ağası değil. Baktınız karşılık verdiniz siz, ama o adam gitti kalabalık geldi. O kalabalık kuru kalabalıktır. O en önde gelene bir yumruk atın diğerleri dağılır zaten. Ha onlarda geldi sana vurdu, o zaman git anne babana anlat konuyu. Arkadanızda 1.000'lerce mahalle abisi, okul reisi olmasına gerek yok, anne babanız yanınızda olsa yeter. Onlar okula gelsin o çocuklar nasıl korkuyor izleyin ve görün.

Her kavgaya atlayan, dur yere adam pataklayan bir hulk olmanız da hoş değil. Kavgaya bulaşmamaya çalışmak iyidir. Spor yapın evet ama adam dövmek için değil, "ben iyiyim ha!" demenizi sağlaması için yapın. "Ben iyiyim ha!" demenin tek yolu da spor yapmak değil. Bir şeyler üretin. Herhangi bir şey olur. Bir şeyleri başarabildiğinizi kendinize gösterecek bir şeyler üretin. Tek yeteneği, önüne gelene tekme atmak olan zibidilerden farklı bir yeteneğiniz olduğunu size gösterecek bir şeyler üretin. Önce siz kendinizi tanıyacaksınız ki çevrenizdekiler de sizi tanıyıp, size her istediklerini yaptıramayacaklarını anlasınlar. Kavga kavgayla çözülmez yani, farklı yollar lazım.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı