Kaza orucu nasıl tutulur?

Benimde bir sorum olacak biraz önce oyunda küfür ettim ama bilmeyerek ettikten sonra oruçlu olduğum aklıma geldi ve korkuyorum sizce bozulmuşmudur Yaş:13

Bilerek bozduysan 61 gün tutarsın.
Yanlışlıkla bozduysan 1 gün kazasını tutup bir daha yapmamaya çalışırsın.
Unutarak bozarsan tekrar tutmana gerek olmaz.

• Mazeretin olmaksızın bozduysan; ramazan ayının ardından 60 gün aralıksız tutman gerek.
  • Bilmeyerek bozduysanız devam edin tutmaya. Ancak ramazan ayından sonra kazasını tutun yine mutlaka.

Hocam bir sorum var diyelimki mazeretsiz bozduk orucu ramazanın hemen ardından mı tutacağız 61 gün kaza orucunu yoksa ramazandan 3 ay sonrada (örneğin) tutabilir miyiz?

Arkadaşlar, orucum şu an bozulmuş durumda. Ben kaza orucumu ne zaman ve nasıl tutacağım acaba? İnternette doğru düzgün bilgi bulamadım.

Bilerek veya bilmeden bozduğun oruç için bir gün kaza orucu tutman gerekli. Uygun zaman Ramazan Bayramı'ndan sonra yakın zamanda olması; ki vakit olarak benzer süre oruçlu geçir.

Belirtmek isterim ki dinin hiçbir kaynağında kaza orucu için 61 gün tutmasına dair hiçbir bilgi geçmemektedir. En yakın bilgi ramazan orucunun diğer oruçlardan değerli olduğu, bozulursa en azından iki gün kaza edilerek oruç tutulması gerektiği şeklinde bir tefsirdir.

Yeni konular

Geri
Yukarı