Kaza Yapan Araçlarının Sigortaları Birbirlerini Karşılar mı?

Ahmet Altunova

Hectopat
Yer
Adana
Daha fazla  
Bugün trafik kazası yaşadım, resimde gördüğünüz olay oldu. A araç benim, B araç karşı taraf, ben sol şeritten gidiyordum 40 km/sn ile ışık falan yeşil, yol boş ama B araç sağ taraftan ilerlerken ışıklara doğru yavaşladı ve bir anda sola kırdı, sola dönüş yasak tabelası olmasına rağmen döndü. O dönerken de ben duramadım ve çarptım suç kimin hatası?

B aracı ilk başta kabul etti sola dönecektim diye ama polis geldiğinde ben düz gidiyordum sol şeride geçtim falan döneklik yaptı öyle dedi. Ben de yalan söyleme falan dedim sonra trafik polisine mobese kamerası da var isterseniz bakalım dedim gerek yok dediler. Tutanağı tuttu polis yarın rapor çıkar dedi emniyete gelir alırsın dedi. Sonuç ne olacak şimdi benim kusurum var mı? İki aracın da kaskosu yok. B aracındaki çarptığım kişilerde sivil polis ama suç onların bana göre düz yolda sola dönüş yapıyorlar yasak olmasına rağmen. B araç sahibi bana şey dedi, senin sigortan benimkini yapacak, benim sigorta da seninkini yapacak gibi şeyler dedi öyle bir şey var mı? B araç sivil polis devletin aracı bir de.
3f0dd5d5b59303c958e87e71.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Devlet aracı olunca bir şey değişir mi bilmiyorum. Ama normalde Sigorta şirketleri kazayı değerlendirir. Daha sonra suçlu olanın sigorta şirketi suçsuzun masrafını karşılar. Suçlu olan ise kendi arabasını yaptırır.

Umarım görevlilerin bulunduğu B Aracı sizi suçlu gösterecek bir rapor tutulmasını sağlamamıştır. Yarın gittiğinizde raporda bir sürpriz görürseniz hiç şaşırmamak lazım.

Trafik sigortası karşı tarafın hasarını karşılar. Ancak rapordaki hata oranına göre de bu hasar bedelini sürücüye rücu edip ondan tahsil eder. Özetle siz 8'de 8 suçluysanız karşı tarafın hasarını sizin sigortanız öder, hasarlılık indiriminiz kaybolur, trafik sigortanızın limiti yetmezse üste kalan miktarı cebinizden ödemeniz gerekir. Son olarak sizin aracın hasarınızı ise kendi cebinizden yaptırırsınız.

Umarım görevlilerin bulunduğu B Aracı sizi suçlu gösterecek bir rapor tutulmasını sağlamamıştır. Yarın gittiğinizde raporda bir sürpriz görürseniz hiç şaşırmamak lazım.

Trafik sigortası karşı tarafın hasarını karşılar. Ancak rapordaki hata oranına göre de bu hasar bedelini sürücüye rücu edip ondan tahsil eder. Özetle siz 8'de 8 suçluysanız karşı tarafın hasarını sizin sigortanız öder, hasarlılık indiriminiz kaybolur, trafik sigortanızın limiti yetmezse üste kalan miktarı cebinizden ödemeniz gerekir. Son olarak sizin aracın hasarınızı ise kendi cebinizden yaptırırsınız.

Ama benim suçum yok o adam sağ şeritten sola dönüş yapıyor sola dönüş yasak olmasına rağmen mobesede var. Raporda süpriz çıkarsa itiraz edebilme hakkım var mı ?

Normalde siz haklısınız ama polis çağırdığınız için onun tuttuğu tutanak geçerli olur. İtiraz hakkınız var bildiğim kadarıyla ama kanıtlamak uğraştırır. Gerçi eski bir konuymuş ama. Bu gibi durumlarda kendi aranızda tutanak tutmak daha iyi bence polisler gerçekten kafalarına göre iş yapıyorlar. Tutanakda iki tarafta kendi görüşünü yazıcak değerlendirilecek. Bir arkadaşımda karşı taraf kırmızıda geçmesine ve sürücü ehliyetsiz olmasına rağmen polis çağrıldığında polis arkadan çarptı diyerek arkadaşımı suçlu yazmıştı. Araç kamerası kullanmakta önemli bu gibi durumlar ispatlayabilmek için.

Normalde siz haklısınız ama polis çağırdığınız için onun tuttuğu tutanak geçerli olur. İtiraz hakkınız var bildiğim kadarıyla ama kanıtlamak uğraştırır. Gerçi eski bir konuymuş ama. Bu gibi durumlarda kendi aranızda tutanak tutmak daha iyi bence polisler gerçekten kafalarına göre iş yapıyorlar. Tutanakda iki tarafta kendi görüşünü yazacak değerlendirilecek. Bir arkadaşımda karşı taraf kırmızıda geçmesine ve sürücü ehliyetsiz olmasına rağmen polis çağrıldığında polis arkadan çarptı diyerek arkadaşımı suçlu yazmıştı. Araç kamerası kullanmakta önemli bu gibi durumlar ispatlayabilmek için.

Hocam siz bilgilisiniz sanırım bu konuda :)
Ben de ufak bir kaza yaşadım dün. Kusurlu olan benim tutanak raporunda ancak karşı tarafın sigorta süresi aşmış. Bu durumda ne olacak?

Yeni konular

Geri
Yukarı