KDV ne demek?

mevsres

Kilopat
Katılım
16 Mart 2012
Mesajlar
6.364
Makaleler
7
Arkadaşlar kaç zamandır bu soru akılma takılıyordu. Ama sonunda konu açdım, "kdv ne demekdir" ürünlerde artı kdv yazısı var. Artı kadeve'ile alırsam daha pahalıya mal oluyor. Kadevesiz alma imkanımız varmı ürünü? Ve KDV'nin ne avantajı var, benim için? Zira yabancı olduğum için anlamam.
 

Dağhan

Hectopat
Katılım
2 Haziran 2012
Mesajlar
295
Yer
Mersin
"Katma Değer Vergisi (kısaca KDV), Türkiye'de yapılan mal ve hizmet teslimlerinde, mal veya hizmeti teslim alanın, teslim edene ödediği vergidir. 1984 yılında kabul edilen 3065 sayılı kanuna göre uygulanır."

Kdv genelde standart olarak %18 dir. Yani alacagın ürünün fiyatının %18i üzerine eklenir. KDVsiz alamazsın bildiğim kadarıyla, sadece bazen mağazalar Kampanya yaparak kdv bizden veya kdv kadar indirim adı altında kdv almıyorlar.
 

Ali Güngör

Genel Yayın Yönetmeni
Yönetici
Katılım
22 Haziran 2011
Mesajlar
38.042
Çözümler
13
Yer
İstanbul Türkiye
Yurtdışından sınırlı miktarda Duty Free yani vergisiz ürün alma ve Türkiye'ye getirme hakkın var. Aynı şekilde Türkiye'deki turistler de bu şekilde alışveriş yapabiliyorlar. Eskiden KDV senelik fiş ibrazından sonra kısmen vergi iadesi olarak geri verilirdi. Önce fiş toplama bitti sonra bu vergi iadesi de ortadan kayboldu?
 
Yukarı