Kedi başka bir aileye gidince sorun olur mu?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Eren AK

Kilopat
Makaleler
21
Merhabalar, kedimi sahiplendireceğim, psikolojisini çok etkiler mi? Yemek yemek dışında bize pek yaklaşmıyor ve geceleri hariç. Sorun olur mu?

Tabii ki bir alışma süreci olacak. İlk başlarda gizli yerlerde saklanacak, yeni sahibinden kaçacak vs. Özel değil ise kedinizi neden sahiplendiriyorsunuz? Eğer küçük ise psikolojisi bile bozulabilir.

Merhabalar, kedimi sahiplendireceğim, psikolojisini çok etkiler mi? Yemek yemek dışında bize pek yaklaşmıyor ve geceleri hariç. Sorun olur mu?
Seni annenden , babandan ayırıp başka birine evlatlık verselerdi nasıl davranırdın? O da bir can sonuçta. Evladı öldü diye ölüm orucu tutan anne kedi bile var.

Kediyi sadece evde mi besliyorsunuz? Yani aşılarını yaptırıp mamasını kumunu alıp o şekilde mi yoksa sokakta dolaşıp eve giriyor arada da yemek mi veriyorsunuz? Ona göre cevabını vereyim.

Bir de kedi kaç haftalık/aylık ?

Tabii ki bir alışma süreci olacak. İlk başlarda gizli yerlerde saklanacak, yeni sahibinden kaçacak vs. Özel değil ise kedinizi neden sahiplendiriyorsunuz? Eğer küçük ise psikolojisi bile bozulabilir.
2 yaşına yaklaştı, 1 yıl önce sahiplenmiştik. Annem artık istemiyor.
Seni annenden , babandan ayırıp başka birine evlatlık verselerdi nasıl davranırdın? O da bir can sonuçta. Evladı öldü diye ölüm orucu tutan anne kedi bile var.
Kısır bir kedi, bize çok yaklaşmıyor zaten yani bizi sevdiğini düşünmüyorum.

Kısır bir kedi, bize çok yaklaşmıyor zaten yani bizi sevdiğini düşünmüyorum.
Sizi sevmese bile bulunduğu mekanı sever 😀 oraya alışmıştır yemek kabının kum kabının su kabının nerede olduğunu bilir. Yatağının konumunu bilir. Yazılanlardan düzgün bakım yapmadığınızı kedi ile ilgilenmediğiniz kanaatini çıkardım. Vereceğiniz kişide tahmini en fazla 2 hafta huysuzluk yapar. Gerçi onlar iyi bakarsa çabuk alışır o başka konu.

Yani sıkıntı çıkmaz mümkünse başka kedi bakmayacaksanız tüm kedi ile alakalı eşyaları yatak ve mama dahil yeni sahibe verin mamasını değiştirmesin. Kedi eski yerini aramasın.

Annen artık istemiyor ama gidip köpek alabiliyorsun? Bir önceki açtığın konu hala taze duruyor. Köpek alabilmek için kedimi sahiplendireceğim demen gerekir. Masum hayvanlara yuva verip, sonra ellerinden almak vicdanlı bir hareket değil.

Hayvanlardan ne gibi bir beklentin var, o da belli değil. Sana cansız bir oyuncak lazım. Kediler belli bir yaştan sonra sadece yer, içer ve uyurlar. Gayet normal ve doğal davranışları. Sırf senin istediğin şaklabanlıkları yapmıyor diye verip, yerine köpek almakta ne bileyim...

Bu arada aldığın köpeği de iki gün sonra sahiplendirmeye kalkarsın. Çünkü köpeklere çok büyük ilgi ve bakım gerekir. Büyük bir sorumluluktur ve ortalığı kedilerden daha çok kirletirler.

Artık hayvanlara oyuncak muamelesi yapmayın. Onlar da insanlar gibi can taşıyor. Bir heves ile alıp, hevesiniz geçince mağdur ediyorsunuz. Sinirlenmemek elde değil.

Belli ki genç bir kardeşimizsin, bu söylediklerimi tavsiye olarak gör. Senin yaptığın hayvan sevgisi değil, hayvanlara eziyet oluyor.

Annen artık istemiyor ama gidip köpek alabiliyorsun? Bir önceki açtığın konu hala taze duruyor. Köpek alabilmek için kedimi sahiplendireceğim demen gerekir. Masum hayvanlara yuva verip, sonra ellerinden almak vicdanlı bir hareket değil.

Hayvanlardan ne gibi bir beklentin var, o da belli değil. Sana cansız bir oyuncak lazım. Kediler belli bir yaştan sonra sadece yer, içer ve uyurlar. Gayet normal ve doğal davranışları. Sırf senin istediğin şaklabanlıkları yapmıyor diye verip, yerine köpek almakta ne bileyim...

Bu arada aldığın köpeği de iki gün sonra sahiplendirmeye kalkarsın. Çünkü köpeklere çok büyük ilgi ve bakım gerekir. Büyük bir sorumluluktur.

Artık hayvanlara oyuncak muamelesi yapmayın. Onlar da insanlar gibi can taşıyor. Bir heves ile alıp, hevesiniz geçince mağdur ediyorsunuz. Sinirlenmemek elde değil.

Belli ki genç bir kardeşimizsin, bu söylediklerimi tavsiye olarak gör. Senin yaptığın hayvan sevgisi değil, hayvanlara eziyet oluyor.
Açıkcası köpek de iptal oldu çünkü onu da artık istemiyor, bilmiyorum annem çok hızlı fikir değiştiriyor, ve kedi bir gün halıya kustuğunda çok fazla şey yaşamıştık o gün, hepsini burada anlatamam. Yani gitmesi biraz şart gibi.
Sizi sevmese bile bulunduğu mekanı sever 😀 oraya alışmıştır yemek kabının kum kabının su kabının nerede olduğunu bilir. Yatağının konumunu bilir. Yazılanlardan düzgün bakım yapmadığınızı kedi ile ilgilenmediğiniz kanaatini çıkardım. Vereceğiniz kişide tahmini en fazla 2 hafta huysuzluk yapar. Gerçi onlar iyi bakarsa çabuk alışır o başka konu.

Yani sıkıntı çıkmaz mümkünse başka kedi bakmayacaksanız tüm kedi ile alakalı eşyaları yatak ve mama dahil yeni sahibe verin mamasını değiştirmesin. Kedi eski yerini aramasın.
Kediye ilgi vermek istiyorum, yanına gidip seviyorum okşuyorum bir anda vmmmmm vmmmmmm demeye başlıyor ve saldırıyor.

@WTC Kedi zaten istemiyordum, bir arkadaşım getirmişti 1 yıl önce ve bende kaldı, geri vermek istedim yurt dışına çıkacağım olmaz dedi, dışarı koyamam dedim ve mecburen sahiplendim, yani bilerek veya keyfime göre hareket etmiyorum.

@WTC Yani anlatmak istediğim şu, arkadaşım 1 haftalığına bakmam için bıraktı ve kendisi il dışına çıktı, sonra geri alamadı ve bende sahiplendim acıyıp.

Son düzenleme:
@Eren AK Kediler tüylerini yaladıkları için midelerinde biriken yumakları arada çıkarmaları gerekir. Aslında kusmaları sağlıklıdır. Yediklerinden dolayı kusuyorsa, beslenme şekli yanlış demektir. Sadece kuru mama yedirmeniz gerekir ve sağlıkları bakımından markalı olanları seçmek en iyisidir. Ara sıra konserve yaş mama verilebilir fakat abartmadan. Şeker ve baharatlı şeyler kesinlikle verilmemeli.

Düzenli olarak veterinere götürüyorsanız, aksi davranışlarının olduğunu belirtin. Psikolojik bir sebepten ötürü korumacı tavırlar sergiliyordur.

Sadece kustu diye annenizin aşırı tepki göstermesi de yanlış. Kendisi hiç mi hasta olduğu zaman kusmuyor? İnsanlık hali deyip geçiyoruz. Ama dediğim gibi onlar da can taşıyor. Sürekli ritüel şekli kusacak hali yok hayvancağızın. Belli ki bir sıkıntısı olmuş.

Eğer köpek almayıp, kedinizi sahiplendirmek istiyorsanız bir şey diyemem. Fakat sahiplendirdikten sonra köpek alırsanız çok büyük bir yanlış olur.

İstemeden sahiplendiğinizi belirtmişsiniz, ne güzel yapmışsınız. Dışarıda kalmamış ve bir yuva sağlamışsınız. İstemediğinizi o zaman belirtmeniz gerekirdi. Şimdi aradan 1 yıl geçmiş ve vermek istiyorsunuz. Verdiğiniz yuvayı elinden alacaksınız. Tekrar düşünmenizi tavsiye ederim.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı