Kedi ısırması kuduz olur mu?

Yok. Şöyle yok kedi kuduzdan ölse bile bulşatırma dönemi son vakitleri diye biliyorum. Kuluçkası var orası çok ayrı o kedi direkt kuduz olamaz 1 ay önce bir kediden bulaşmıştır hala kuluçkadadır ya da 2 gün içinde tepki verebilir. Elim kopsa dikiş atmayı biliyorum derim takmam üstelemem ama arkadaşlar sağolsunlar ankisiyete bastılar. Doğru olanda bu biraz sonra -3 derece demeden gidip kuduz aşısı olmayı deneyeceğim Bağcılar Devlet Acili umarım dolu değildir.

Anlık olarak acilden yazıyorum belirli hastahaneler harici kuduz aşısı yokmuş. Ne sağlık ocağı ne başka bir yerde yok. Gitmem gereken hastahane 10km ötemde şu an.
Geçmiş olsun.

Hocam lütfen geçmiş olsun yazmayın. İnternette kaydırdıkça daha kötü oldum. Çok zor ihtimal ama piyango böyle vurmasın. Benim korkum yarayı görünce refleks olarak ısırmam ama yarayı ben mi yaptım kedi mi bilmiyorum. Aşı yerleri çok saçma her yerde orada burada şurada diyorlar ama sadece il sağlık müdürlüğünün belirlediği hastananelerde olabiliyorsunuz. Yılda 1 2 kişide görülüyor vs diyenler oluyor keşke o 1 2 kişide öyle diyebilse....

Merhaba arkadaşlar kimse burada size yarayı görmeden, hikayeyi net bilmeden kesinlikle risk yok, var diyemez. Öncelikle kuduz vakaları ülkemizde az, bu az vakaların da %90 civarı köpek kaynaklı ama bu bilgiler kedi geçişli kuduz olamaz demek için yeterli mi tartışılır. Şimdi bu konu altında sadece bu arkadaşa değil aynı şikayetle bu konuya giren kişilere de yazıyorum. Kuduz konusu göz ardı edilebilecek bir konu değil. Kuduz ile enfekte olmuş insan doğru zamanda aşılanmazsa ölüm oranı neredeyse %100. Kuduz aşısı gerekliliği WHO ve Sağlık Bakanlığının yayınladığı kuduz profilaksi rehberinde mevcut onları inceleyerek kabul gören bilgileri öğrenebilirsiniz. Ben kendi bildiğim kadarı ile açıklayacak olursam kedi ile temasta önemli kriterler var. Hayvan provoke edilmiş mi(kışkırtılmış mı), yara derinin altına geçmiş mi kanama var mı? Durup dururken bir saldırma durumu varsa ve diş, tırnak deri altına geçmişse kuduz riski göz önünde bulundurulup ona göre davranılmalıdır. Böyle bir olay yaşadıysanız öncelikle yapmanız gereken altın kural hemen tayzikli su ve sabun ile yarayı iyice yıkamak bu bulaş ihtimalini azaltır ondan sonra antiseptik ile silebilirsiniz. Bu işlemlerden sonra size en yakın kuduz aşısı yapan hastaneye başvurmanız gerekiyor. Kuduz şüphesi varsa aşı için sakın beklemeyin aynı gün içerisinde hastaneye gidin. yaralanma baş, boyun, yüz civarında ise daha da acele etmeniz gerekiyor. Kuduz şüpheli temasla oluşan yaralarda mümkün olduğunca dikiş yapmamak gerekiyor tecrübesiz bir doktor ile falan karşılaşırsanız bu aklınızda olsun. Ben İstanbulda Hasekiyi biliyorum, acilinde kuduz aşısı var. Birkaç yer daha olması lazım. O hastanelerdeki doktorlar zaten bu vakalara alışık, sadece şüpheleniyorsanız bile danışmanız faydalı olacaktır. Onlar karar verir gerekli mi değil mi diye. Ek olarak hayvan temaslı yaralanmalarda sadece kuduz değil tetanoz riski de düşünülmelidir hala koruyan aşınız yoksa tetanoz aşısı da olmanız gerekli. Hayvan kedi ise bartonelloz (kedi tırmığı hastalığı) göz önüne alınıp antibiyotik profilaksisi de uygulanabilir.

Dostlar bir tane sokak kedisini seviyordum elimi ısırdı ama sadece dişini değdirdi. Öyle kanama ya da deri altına bir şey yok, sizce kuduz olur mu?

Hocam benim kedi beni çok ısırdı kanadıda ama bir şey olmadı. İçinde şüphe varsa gidebilirsin tabii doktora.

Ayrıca hayvanı gözetim altında tutmanın mantığı şöyle arkadaşlar: Kedi, köpek gibi hayvanlarda hastalık hem daha hızlı ilerliyor hem de hastalığı bulaştırması için virüsün tükürük bezine ulaştığı evrede olması gerekiyor. Virüs çizgili kaslardan sinirlere oradan sinir sistemine beyne(değişik davranışları görmemizin sebebi) sonra tükürük bezlerine ilerler o nedenle tükürük bezinde virüs olan bir hayvan 7 bilemedin 10 gün içerisinde kesin ölmesi beklenir. Yarasaların hasta olmadan virüs taşıyabildiği bilgisi var ama kedi köpekler kendi de ölüyor virüs taşıyorsa. Yalnız bu durumda şöyle bir sıkıntı var 7 gün bekle ölürse aşı yaptır mantığı doğru değil 7 gün virüsle karşılaşmış biri için hayati bir gecikme olabilir. Bu yöntemde doğru olan temasla aynı gün olan 1. doz aşıyı vurduktan sonra 7-10 gün sonra hayvan hala yaşıyorsa doktora danışarak uygun görülürse kalan aşıları vurmamaktır. Tabii bu uygulamayı sokak ya da yaban hayvanlarında uygulamak zordur ev ya işyeri okul tarzı yerlerin hayvanlarında uygulanabilir daha çok.

Merhaba arkadaşlar kimse burada size yarayı görmeden, hikayeyi net bilmeden kesinlikle risk yok, var diyemez. Öncelikle kuduz vakaları ülkemizde az, bu az vakaların da %90 civarı köpek kaynaklı ama bu bilgiler kedi geçişli kuduz olamaz demek için yeterli mi tartışılır. Şimdi bu konu altında sadece bu arkadaşa değil aynı şikayetle bu konuya giren kişilere de yazıyorum. Kuduz konusu göz ardı edilebilecek bir konu değil. Kuduz ile enfekte olmuş insan doğru zamanda aşılanmazsa ölüm oranı neredeyse %100. Kuduz aşısı gerekliliği WHO ve Sağlık Bakanlığının yayınladığı kuduz profilaksi rehberinde mevcut onları inceleyerek kabul gören bilgileri öğrenebilirsiniz. Ben kendi bildiğim kadarı ile açıklayacak olursam kedi ile temasta önemli kriterler var. Hayvan provoke edilmiş mi(kışkırtılmış mı), yara derinin altına geçmiş mi kanama var mı? Durup dururken bir saldırma durumu varsa ve diş, tırnak deri altına geçmişse kuduz riski göz önünde bulundurulup ona göre davranılmalıdır. Böyle bir olay yaşadıysanız öncelikle yapmanız gereken altın kural hemen tayzikli su ve sabun ile yarayı iyice yıkamak bu bulaş ihtimalini azaltır ondan sonra antiseptik ile silebilirsiniz. Bu işlemlerden sonra size en yakın kuduz aşısı yapan hastaneye başvurmanız gerekiyor. Kuduz şüphesi varsa aşı için sakın beklemeyin aynı gün içerisinde hastaneye gidin. yaralanma baş, boyun, yüz civarında ise daha da acele etmeniz gerekiyor. Kuduz şüpheli temasla oluşan yaralarda mümkün olduğunca dikiş yapmamak gerekiyor tecrübesiz bir doktor ile falan karşılaşırsanız bu aklınızda olsun. Ben İstanbulda Hasekiyi biliyorum, acilinde kuduz aşısı var. Birkaç yer daha olması lazım. O hastanelerdeki doktorlar zaten bu vakalara alışık, sadece şüpheleniyorsanız bile danışmanız faydalı olacaktır. Onlar karar verir gerekli mi değil mi diye. Ek olarak hayvan temaslı yaralanmalarda sadece kuduz değil tetanoz riski de düşünülmelidir hala koruyan aşınız yoksa tetanoz aşısı da olmanız gerekli. Hayvan kedi ise bartonelloz (kedi tırmığı hastalığı) göz önüne alınıp antibiyotik profilaksisi de uygulanabilir.
Hocam ben refleksen yarayı dişimle ısırmış olabilirim. Şu an gitme ihtimalim yok sabah gideceğim.

İnternette araştırdıkça kötü oluyorum. Az önce alerjim tuttu ve göz yaşlarım aktı(ağlar gibi) gözlerim ve yüzüm bi garip oldu koştum su içmeyi denedim... Forumlar ve gazeteler sinirimi bozdu. Üstüne alkol etkisi yüzünden ne oldu ne etti hatırlamıyorum en son net hatırladığım çay içiyorduk parmağımı ısırıyordum.

Son düzenleme:
Hocam ben refleksen yarayı dişimle ısırmış olabilirim. Şu an gitme ihtimalim yok sabah gideceğim.

İnternette araştırdıkça kötü oluyorum. Az önce alerjim tuttu ve göz yaşlarım aktı(ağlar gibi) gözlerim ve yüzüm bi garip oldu koştum su içmeyi denedim... Forumlar ve gazeteler sinirimi bozdu. Üstüne alkol etkisi yüzünden ne oldu ne etti hatırlamıyorum en son net hatırladığım çay içiyorduk parmağımı ısırıyordum.
Dostum sen bu meseleyi ne zaman yaşadın ve tetanoz aşın var mı? Yarın erken saatlerde git haseki acile anlat böyle böyle diye görevli hekim baksın karar versin. Sudan korkma gibi şeyleri deneme onlar zaten hastalığın ileri evresinde ortaya çıkan semptomlar. Söylediğine göre kedi tırmalamış sadece tırmalamasıyla geçmesi için önce Türkiyede bir kedi kuduz kapacak sonra tırnağını yalayıp o tırnağı senin derinin altına geçirecek (Türkiyedeki vakaların çoğu yaban hayatla iç içe köpeklerle oluyor, daha çok köy tarzı yerleşim yerlerinde karşılaşılır). Bunlar gerçekten zor ihtimaller ard arda sıralananınca muhtemelen dışarı çıktığında araba çarpması ihtimalinden düşüktür. Ama biz yine de elimizde böyle bir olgu varken ölümcül ve çok dramatik bir hastalık olan kuduza karşı alabildiğimiz tüm önlemleri almalıyız.

Yeni konular

Geri
Yukarı