Kedi sahiplenince yapılması gerekenler nelerdir?

Yani haklısınız aslında ama ilk sahiplendiğimizde masraf biraz tuzlu oluyor. Ondan sonra Allah rızkımızı verir diye düşünüyorum. İlk etapta en azından nelerden kaçınabilirim diye düşünmüştüm. Kum, mama ve aşı dışında olmazsa olmaz bir şey var mı?
Elzem olanlar bunlar, diğerleri opsiyonel.

Sokakta tonlarca kedi köpek var hocam aşı kuyruğunda beklemiyorlar ya :D. Aşılarını yaptırmak illaki faydalı olur fakat hayat memat meselesi değil.

Sokaktaki kedi ömrü =5-7 yıl, evcil kedi ömrü 20-30 yıl. Benim kedi 3-4 yıl yaşasa yeter(!) diyosanız aşıya falan gerek yok.

Kedi için önemli birkaç şey var;
Kum: Toz yapmayan kum tercih edin, toz kedilerde astıma sebep olabiliyor, ileride çok üzülürsünüz, keşke düzgün kum alsaydım dersiniz. O da kum bu da kum demeyin kumu düzgün alın.
Gıda: Kediler mecbur etoburdur, ekmek vermeyin. Süt hiç vermeyin, kediler inek sütü içmemeli "ama verince çok seviyor > sevmesi sağlıklı olduğu anlamına gelmez, çocuklar da cips, kola vs. seviyor ama sağlıklı değil" hatta kendi yediğini hiçbir şeyden vermeyin mama alın mama yesin yemeğinizi paylaşmayın hayvanla, siz onunkini yemiyorsanız o da sizinkini yemesin.
Mama almadan önce güzelce araştırın her mamayı almayın, bu ucuzmuş diye atlamayın her mamaya hakkında çok şikayet olan mamadan uzak durun.
Sevgi: Kediye 2 ay oynayıp bırakacaksanız hiç almayın yazık günah.
Eğitim: Ödül mamaları ile kedinize bazı şeyleri öğretebilirsiniz, bir yere girmemesini, çağırdırığınzda gelmesini öğretmeniz ileride işinize yarar.
Sağlık: Aşıları yaptırın, aşı yaptıramayacaksanız durumunuz yok ise kedi almayın. Kedi bedava bakılmaz, durumunuz yok ise gerçekten hayvana yazık etmeyin.

Sevgi: Kediye 2 ay oynayıp bırakacaksanız hiç almayın yazık günah.
Eğitim: Ödül mamaları ile kedinize bazı şeyleri öğretebilirsiniz, bir yere girmemesini, çağırdırığınzda gelmesini öğretmeniz ileride işinize yarar.
Sağlık: Aşıları yaptırın, aşı yaptıramayacaksanız durumunuz yok ise kedi almayın. Kedi bedava bakılmaz, durumunuz yok ise gerçekten hayvana yazık etmeyin.
Yukarıda yazdığınız maddelerden çoğunu az çok biliyordum hocam, teşekkürler. Bu alıntıladıklarıma gelecek olursak;
2 ay oynayıp bırakmak gibi bir şey olmaz tabii ki.
Ödül maması ve tırmalama tahtası ile kedinin koltukları, evdeki eşyaları ve beni tırmalamasını falan engelleyebilir miyim? Saldırmak için yapmıyor ama pantolonu falan kemiriyor. Evde şort ile gezemem. Bir de yavru kedinin tırnağını kessem sorun olur mu?
Aşı yaptıracağım zaten illa ki ama ilk etapta tuvalet kabını, mamasını vs. alıp aşılarını 1-2 ay sonra yaptırmayı düşünmüştüm.

Maddi durumum kedinin ihtiyaçlarını karşılamak için yeterli, orta kalite mama almayı düşünüyorum kediye. O da bir can, hastalansa falan para çok gelecek diye veterinere götürmemezlik tabii ki yapmam hocam. Ha uçuk bir şey çıkar onu ben değil, kedi sahiplenenlerin çoğu zor karşılar o konuda yapabileceğim bir şey yok. Netice itibariyle sokaktan daha iyi bir hayat yaşar diye düşünüyorum.

Yukarıda yazdığınız maddelerden çoğunu az çok biliyordum hocam, teşekkürler. Bu alıntıladıklarıma gelecek olursak;
2 ay oynayıp bırakmak gibi bir şey olmaz tabii ki.
Ödül maması ve tırmalama tahtası ile kedinin koltukları, evdeki eşyaları ve beni tırmalamasını falan engelleyebilir miyim? Saldırmak için yapmıyor ama pantolonu falan kemiriyor. Evde şort ile gezemem. Bir de yavru kedinin tırnağını kessem sorun olur mu?
Aşı yaptıracağım zaten illaki ama ilk etapta tuvalet kabını, mamasını vs. alıp aşılarını 1-2 ay sonra yaptırmayı düşünmüştüm.

Maddi durumum kedinin ihtiyaçlarını karşılamak için yeterli, orta kalite mama almayı düşünüyorum kediye. O da bir can, hastalansa falan para çok gelecek diye veterinere götürmemezlik tabii ki yapmam hocam. Ha uçuk bir şey çıkar onu ben değil, kedi sahiplenenlerin çoğu zor karşılar o konuda yapabileceğim bir şey yok. Netice itibarıyla sokaktan daha iyi bir hayat yaşar diye düşünüyorum.

1- Nne alırsan al, ne yaparsan yap bir yerleri tırmalayacak, azaltabilirsin belki ama kaçış yok.
2- Tırnaklarını kes tabii tırnaklarını tam kontrol edemez çok can yakar.
3- Kedine hayırı öğret, emin yüksek sesle net bir şekilde hayır deyip kız buna bazen tepki vermiyorlar bazen uyuyorlar, ne kadar kurtarırsan kardır.
4- Yatak, minder, kedi evi gibi şeyler alma çünkü o canı nerede isterse orada uyuyor. Benim evde 2 kedi evi bir sürü minder var uyuduğu yer burası.

1660688251418.png

5-K'um seçimin çok önemli bazı kumları komple değiştirmen gerekirken bazıları çok güzel topaklanıyor çişi topak topak olduğu için kuma karışmıyor haliyle kumu komple değiştirmen gerekimiyor üstüne ekleye ekleye kullanıyorsun.

Maddi durumum kedinin ihtiyaçlarını karşılamak için yeterli, orta kalite mama almayı düşünüyorum kediye. O da bir can, hastalansa falan para çok gelecek diye veterinere götürmemezlik tabii ki yapmam hocam. Ha uçuk bir şey çıkar onu ben değil, kedi sahiplenenlerin çoğu zor karşılar o konuda yapabileceğim bir şey yok. Netice itibariyle sokaktan daha iyi bir hayat yaşar diye düşünüyorum.
Hocam siz ayrıca rehberime göz atın, faydası olacaktır.

Yeni konular

Geri
Yukarı