Kedi tırmalaması kuduz gerektirir mi?

Sağlık Bakanlığı Kuduz Profilaksi Rehberine göre, kuduz aşısı olmayan/bilinmeyen hayvanlarda, "provakasyon sonucu gerçekleşen kanamasız kedi tırmalaması" hariç diğer yaralamalar için kuduz aşısı öneriliyor.

Provakasyona kediye el uzatma, sevme de dahil.

Sayfa 21

Bu tabii ki bilimin gösterdiği, "işi garantiye alma" amaçlı bir rehber. Bahsedilen yaradan kuduz olma ihtimaliniz diyelim ki 100.000'de 1. Onu da elimine etmeye çalışıyoruz.

Özet: Doktora gidin derim. Pratikte aşı yapıp yapmadıklarını bilmiyorum, bendeki sadece teorik bilgi. Büyük ihtimalle aşıya gerek olmadığını söyler geçerler. Ama tetanos aşısı olmanız gerekebilir, en azından onu değerlendirsinler.

Kedi tırmalamasından kuduz ya da tetanoz kapmak mümkün. Geçen sene kedi tırmaladığı için 4 doz kuduz aşısı oldum. Daha önce tetanoz aşısı olduğum için onu yapmadılar. Aşı kartım hâlâ duruyor. Sen de fazla zaman kaybetmeden acile git. Acilde ilk dozu yapacaklar ve sana aşı kartı verecekler. Aşı kartını kaybetme. Diğer 3 dozu olurken her seferinde kartı işaretleyecekler.
@detista Hocam aşı hakkında bir şey sorabilir miyim size? Beni de kedi tırmaladı geçen hafta, aşı olmaya gittim tetanoz + 4 doz kuduz verdiler son 2 doz kaldı. Aşı kartında kuduz immünglobulini diye bir şey var serum muymuş neymiş tam anlamadım. Bana onu yapmadılar direkt 1. Doz aşı vurup kartı verdiler. Size onu yapmışlar mıydı? Yoksa sadece 4 doz aşı mı oldunuz?

@detista Hocam aşı hakkında bir şey sorabilir miyim size? Beni de kedi tırmaladı geçen hafta, aşı olmaya gittim. Tetanoz + 4 doz kuduz verdiler son 2 doz kaldı. Aşı kartında kuduz immünglobulini diye bir şey var. Serum muymuş neymiş tam anlamadım. Bana onu yapmadılar, direkt 1. doz aşı vurup kartı verdiler. Size onu yapmışlar mıydı? Yoksa sadece 4 doz aşı mı oldunuz?
Yok, hayır. Sadece aşı oldum. Çünkü serumu ciddi vakalarda uyguluyorlar. Örneğin baş ve boyun çevresinden ısırılan kişilere. Çünkü onlarda beyne daha yakın olduğu için hastalık çok daha kısa sürede başlayabiliyormuş. Kuduz sinir sistemi üzerinden beyne ulaşıyor. Bu normalde uzun sürüyor ancak beyne yakın durumlarda risk artıyor. Kısacası el, ayak gibi beyne uzak yerlerden ısırılan ya da tırmalanan kişilerle beyne yakın yerlerden ısırılan ya da tırmalanan kişilerin durumu aynı değil.

Yok, hayır. Sadece aşı oldum. Çünkü serumu ciddi vakalarda uyguluyorlar. Örneğin baş ve boyun çevresinden ısırılan kişilere. Çünkü onlarda beyne daha yakın olduğu için hastalık çok daha kısa sürede başlayabiliyormuş. Kuduz sinir sistemi üzerinden beyne ulaşıyor. Bu normalde uzun sürüyor ancak beyne yakın durumlarda risk artıyor. Kısacası el, ayak gibi beyne uzak yerlerden ısırılan ya da tırmalanan kişilerle beyne yakın yerlerden ısırılan ya da tırmalanan kişilerin durumu aynı değil.
Teşekkür ederim. İçime kurt düşmüştü acaba bunu yapmayı unuttular mı diye. İyi forumlar.

Aşı kartında kuduz immünglobulini diye bir şey var serum muymuş neymiş tam anlamadım.
İmmunglobulin = Antikor. Belki bu terime daha aşinasınızdır biyoloji derslerinden.

Aşı olduğunuzda vücut antikor üretecek hücre eğitiyor. Korunuyorsunuz. Daha ciddi vakalarda ek önlem olarak dışarıdan hazır antikor da veriliyor. Tetanosun da immünglobulini var, daha ciddi yaralanmalarda onu da yapıyorlar.

Geri
Yukarı