Kedi tırmalaması sonrası aşı yaptırılmalı mı?

benglobalim

Hectopat
Bugün sokakta gözü enfeksiyon kapmış bir kedi gördüm. Elime alırken tırmaladı sanırım tam emin değilim her şey çok hızlı gelişti. Kolumda bir iz var ama tırmalama izi mi emin değilim. Sizce aşı yaptırmalı mıyım?

Her şeyi aşıya bağlayıp panik olmayalım(!) Aşı olmak son çare olsun. Fakat sizin durumunuz aşı gerektirmiyor. İçiniz rahat olsun.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kedi tırmalamasından kuduz ya da tetanoz kapmak mümkün. Geçen sene kedi tırmaladığı için 4 doz kuduz aşısı oldum. Daha önce tetanoz aşısı olduğum için onu yapmadılar. Aşı kartım hâlâ duruyor. Sen de fazla zaman kaybetmeden acile git. Acilde ilk dozu yapacaklar ve sana aşı kartı verecekler. Aşı kartını kaybetme. Diğer 3 dozu olurken her seferinde kartı işaretleyecekler.

Bugün sokakta gözü enfeksiyon kapmış bir kedi gördüm. Elime alırken tırmaladı sanırım tam emin değilim her şey çok hızlı gelişti. Kolumda bir iz var ama tırmalama izi mi emin değilim. Sizce aşı yaptırmalı mıyım?
Muhtemelen bu dediğimden sonra kimileri beni linç edecek ama 2.5 yıl evde kedi bakan birisi olarak ve kedilerle ilgili bildiğim bilgilere dayanarak söylüyorum ki için rahat olsun hiçbir şey olmaz. İstersen ufak bir araştırma yap kedi tırmalaması ya da kuduz köpek enfeksiyonundan ölen ya da hastalık kapan insan bulamazsın. Ayrıca kedilerin özünde en temiz hayvanlar olduğunu ve ağızlarının çok gelişmiş temizleme enzimlerine sahip olduğu bilgilerini de vermek istiyorum :)

Yeni konular

Geri
Yukarı