Kedimin ne istediğini anlayamıyorum

HaWlI KuLlANIcI

Hectopat
Daha fazla  
3 aylık bir yavru kedim var.
Kedim sürekli cam kenarlarına çıkıp dışarıyı izliyor ve bunu çoğu gün yapıyor.
Benim anladığım kadarıyla dışarı çıkmak istiyor ama bir yandan da dışarı çıkmak da istemiyor. Ya da istiyor bilemiyorum.

Kapıdan çıkar çıkmaz miyavlıyor ve elimi cırmalıyor.
İçeri girmeye çalışıyor, ısrar edersem ve dışarıya çıkartırsam ise apartmana doğru koşuyor.
Dışarıda gezmiyor ama eve girince de dışarıya bakıyor.

Şu anda evde sürekli oynaşıyoruz ama ben bile sıkılıyorsam evde o kedi hayli hayli sıkılır.
Belki başına böyle bir olay gelmiş biri vardır yardımcı olan herkese teşekkürler.

Benim görüşümce yeni yerler görmek istiyor ama korkuyor da önce koklayıp güvenli alan yaratması lazım aynısını kedimde de gözlemliyorum.

Hocam korkmaması için ne yapabileceğimi gerçekten bilmiyorum.
Merdivenlerden yukarıya doğru koşuşunu görmeniz lazım zaten.
İçerdeyken dışarıyı dışardeyken içeriye girmek için can atıyor.

https://www.hepsiburada.com/tropheu...asi-42-x-22-x-33-cm-p-HBV00001BYKXCYukarıdaki arkadaşın attığı gibi bir çanta almanız lazım alınca evde kediniz onunla bir süre oynasın içine girsinuyusun alışsın sonra onunla dışarı çıkabiirsiniz aynı çantanın farklı bir türünü kuşum için almıştım.

Mesela bugün kedim veterinere aşı için götürüldü, evdeydim götürüldükten 1-2 saat sonra evimin kapısından miyavlama sesleri geliyordu kapı bir açtım direk evin içine kaçtı (Apartman girişinde bırakmışlar az gezsin diye direk daireye doğru gelmiş.). Genelde evde olmayan kişileri arıyor bazen kim kaçta geliyor gidiyor öğrenmiş kapının önünde bekleyip miyavlıyor bende genelde oynarak oyalamaya çalışıyorum ama bazen işim oluyor tabii.

Top oynuyoruz ya da tüylü kedi oltası var öyle dikkatini dağıtıyorum. 😄
Benim ki 8-9 aylık 1.5-2 ay önce bakmaya başladık. Kuru mama yemiyor sadece kedi çubuğu veya ödül maması dökünce yiyor. 😟

Oyuncağı falan var mı? Evde meşgul olabileceği bir şeyler yoksa sıkılır kedi. Dışarı çıkarma konusunda da korkması normal. Benim kedimde korkuyordu dışarıdan, kedi taşıma çantası aldım gezdirmeye başladım. Bunun gibi:

Başlarda korkuyordu ama bir süre sonra alıştı.

Hocam oyuncak olarak biz varız :D

Oynayacağı birçok oyuncağın yanında zaten sürekli ilgileniyoruz hem de sürekli (uyumadığı vakitler dışında)

1-2 saat ilgilenmediğimizde ise genelde dışarıya bakıyor.

Önerinizi düşüneceğim.

Mesela bugün kedim veterinere aşı için götürüldü, evdeydim götürüldükten 1-2 saat sonra evimin kapısından miyavlama sesleri geliyordu kapı bir açtım direk evin içine kaçtı (Apartman girişinde bırakmışlar az gezsin diye direk daireye doğru gelmiş.). Genelde evde olmayan kişileri arıyor bazen kim kaçta geliyor gidiyor öğrenmiş kapının önünde bekleyip miyavlıyor bende genelde oynarak oyalamaya çalışıyorum ama bazen işim oluyor tabii.

Top oynuyoruz ya da tüylü kedi oltası var öyle dikkatini dağıtıyorum. 😄
Benim ki 8-9 aylık 1.5-2 ay önce bakmaya başladık. Kuru mama yemiyor sadece kedi çubuğu veya ödül maması dökünce yiyor. 😟

Bu tüylü olta gerçekten çok iyi dikkatini çekiyor.

IMG20210514192527.jpg

Bu tüylü olta gerçekten çok iyi dikkatini çekiyor.

Hocam kardeşimin eski oyuncaklarından birkaç şey yaptık ve fazlasıyla dikkatini çekiyor. Bütün evi turluyoruz.

Zaten çoğu eşya idarelik.
Maalesef ki ayın 20'sinde zaten vereceğiz kuzenime.

şimdi anlatayım ki herkes kediyi oyuncak gibi alıp başka birine mi vereceksiniz?
Psikolojisi bozulur demesin.

Kuzenimin komşusunun kedisi olan omar (kedimin annesi) yavrularını kıskandığı için (kuzenim öyle diyor) oradan uzaklaşmış kuzenimde onu beslemiş.
Sonra omar sürekli (ismi ben koydum :D çok güzel değil mi? ) kuzenimin yanına gelmeye başladılar ve bildiğiniz kuzenim sahiplenmiş gibi bir şey oldu.
Bu omar kuzenimin apartmanına yavruladı.
Yavrularına 2-2.5 ay baktı kuzenim ve omar (omar pek bakmadı, yavruları pek umursamıyordu)

Sonra apartman sahibi yavru kedilerin yaramazlık yaptığından dolayı onları onları dağa atacağını söylemiş.
Kuzenimde yakın arkadaşına verdi 4 yavruyu.

Arkadaşı gayet güzel baktı ama küçük kardeşi kuyruklarından tutup döndürüyordu falan.
Bende kesin bu kedi ölür dedim ve sahiplendim.
Bir süre bakacağız ve bahçesi olan, kediyi çok daha rahat koşullarda besleyebilecek olan bir başka kuzenime 20 Temmuz'da vereceğiz.

Geri
Yukarı