Kediye sürekli yaş mama vermek zararlı mı?

Hayvana zarar vermez lakin yaş mama yemeye alışır, başka bir şey yemez. Bir de extra bilgi olarak Whiskas iyi değil diyorlar önermem.
Zarar verir, dişlerinde tartar yapar ve sonrasında anestezi vererek temizletmek zorunda kalırsınız. Temizletmezseniz diş eti hastalıklarına sebep olur bu da kuru mama yemesini zorlaştırır ve kilo kaybına sebep olur. Yani yanlış bilgi.

Kullanımınıza bağlı hocam, günde kaç kediyi kaç öğün besleyeceğinize bağlı. Ben 15 kilo aldım günde iki defa 12 kedi besliyorum binamın çevresindeler. 3 ayı bitti mamanın hala 2-3 haftalık vardır diye tahmin ediyorum.
Bütçeniz yeterse 15 kg'lık enjoy mamayı 400 TL gibi bir fiyata alabilirsiniz. 15 KG'lık bir mama 1 kediye 10 ay yeter öyle hesaplayabilirsiniz.
O kadar uzun gidiyor mu gerçekten? Bir tanıdığım Royal Canin mama alıyorum demişti 400 TL civarına mı ne ve 2 ay gittiğini söyledi. Tek kedi besliyor.

O kadar uzun gidiyor mu gerçekten? Bir tanıdığım Royal Canin mama alıyorum demişti 400 TL civarına mı ne ve 2 ay gittiğini söyledi. Tek kedi besliyor.
Hocam bu mamanın kilogramına göre değişen bir durum. Royal canin kaliteli bir mama eğer evinizde tek kedi besliyorsanız kaliteli bir mamaya yönelmeniz lazım fakat sokak hayvanları için ne kadar çok beslersek o kadar iyi olduğundan dolayı düşük kaliteli fakat kilogramı çok mamalar tercih ediliyor.

Wiskas gibi mamaları almayın, kedilerin böbreklerine gerçekten çok zarar veriyor, internetten güzel birkaç tarif bulup evde yapabilirsiniz. Zaten asıl beslenmesini kuru ile yapar, yaş destekleyici rolde olur. Bundan dolayı, 3-4 yumurta, tavuk, ıspanak, balkabağı haşlayın kedinin yaşına göre verin, ama dediğim gibi temel olarak kuru mama ile besleyin.

O kadar uzun gidiyor mu gerçekten? Bir tanıdığım royal canin mama alıyorum demişti 400 TL civarına mı ne ve 2 ay gittiğini söyledi. Tek kedi besliyor.

Kedinin yaşına, ağırlığına göre değişir, genelde mamaların arkasında yazar günlük ne kadar verilmesi gerektiği, tek kedi bakacaksanız hele de ilk kedinizse olabildiğince kaliteli mama alın, çünkü kedinizin huyunu suyunu bilmiyorsunuz daha. Ben nd kullanıyorum, ndnin 2 tane kitten maması var ikisinden de aldım, bazen ikisini ayrı ayrı kaplarda veriyorum bakıyorum bir tanesine dokunmuyor onu 2-3 gün vermiyorum sonra onu verince diğerine dokunmuyor onu kaldırıyorum. Biraz da çocuk gibi ilgilenmek takip etmek gerekiyor, özellikle yavruluk döneminde huyu suyu oturana ve siz tanıyana kadar farklı mamaları da denemek iyi olacaktır, bazı kediler balıklı bazıları tavuklu mamaları seviyor ben ikisini de dengeli veriyorum. Durumunuz çok iyi değilse arkadaşınızda kedi varsa ikiniz birer mama alıp bölüşebilirsiniz bu sayede kedinize 2 farklı mamayı da denetip hangisini sevdiğini bulursunuz.

Son düzenleme:
Hocam bu mamanın kilogramına göre değişen bir durum. Royal canin kaliteli bir mama eğer evinizde tek kedi besliyorsanız kaliteli bir mamaya yönelmeniz lazım fakat sokak hayvanları için ne kadar çok beslersek o kadar iyi olduğundan dolayı düşük kaliteli fakat kilogramı çok mamalar tercih ediliyor.
Hocam siz de artık tecrübeli bir kedi sahibisiniz, RC'ye kalite demekten lütfen vazgeçelim :) RC içerisindeki protein miktarını nereden alıyor bilmiyorsunuz sanırım. İçerisinde gerçek etten gelen protein yok. Toz laboratuvar proteini ve tahıl proteinleri ile yüzdesini arttırıyor.

Son düzenleme:
Hocam siz de artık tecrübeli bir kedi sahibisiniz, RC'ye kalite demekten lütfen vazgeçelim :) RC içerisindeki protein miktarını nereden alıyor bilmiyorsunuz sanırım. İçerisinde gerçek etten gelen protein yok. Toz laboratuvar proteini ve tahıl proteinleri ile yüzdesini arttırıyor.
Siz yazınca araştırdım hocam doğruymuş yanlış bilgi için kusura bakmayın. İnternet üzerinden royal canin içeriği diye aratınca çıkan şeylerin olumlu şeyler olması biraz yanılttı beni.

Siz yazınca araştırdım hocam doğruymuş yanlış bilgi için kusura bakmayın. İnternet üzerinden royal canin içeriği diye aratınca çıkan şeylerin olumlu şeyler olması biraz yanılttı beni.

Est. Kusur yok. Keşke herkes sizin gibi söylediğimizi araştırıp haklı olduğumuzu görse ve basitçe ikna olsa. Bazıların kafasına odunla vuruyoruz ama nafile, NATO kafa NATO mermer.

Yeni konular

Geri
Yukarı