Kediyi gece odaya kapatmak sorun olur mu?

CHRİS W4LKER

Decapat
Arkadaşlar merhaba, bildiğiniz üzere artık bir yavru kedimiz var. Cinsi scootish. 2 aylık. Kediyle gün içerisinde çok ilgileniyoruz. Ancak bir sorun var. Geceleri onu odaya kapatmak zorunda kalıyoruz. Çünkü salarsak, her yere koşuşturuyor gece. Bazen abimin yatağına gidip tırmanıyor. O yatağın başlığına tırnaklarıyla tırmanırken ses çıkardığı için abimi uyandırıyor. Mutfağa gidemez. E zaten kedinin bulunduğu oda oturma odası. Bizim evde sadece 1 tane oturma odası var. 1 de küçük oda dediğimiz, abimin yattığı oda var. Diğer yerler çocuk odası, mutfak, yatak odası, banyo. Mutfağa yatak odasına banyoya giremez. Yatak odasında annem falan olduğu için gece gelip üstüme atlar diyor ve korkuyor. Ancak banyo hariç saydığım odalara gündüzleri girebiliyor. Ama gece başına bir şey gelebileceği için, ve yatak odasında annem korktuğu için mecbur odasına kapatıyoruz. Onun bulunduğu oda çok küçük değil. Geniş ve uzun bir oda. Odanın içinde ihtiyacı olan çoğu şey var. Su, mama, tuvaleti. Ve tırmalama oyuncağı var 1 tane. Ona rağmen odanın kapısını kapattığımız zaman kapıya vuruyor ve miyavlıyor. Sanki strese giriyor odanın içinde. Onu çıkartamıyoruz ama mecbur. Ne yapacağız bilmiyorum. Sizce bu yaptığımız doğru bir şey mi? Gece serbest bırakırsak üzerine bir şey devirebilir diğer odalarda. Onun için tehlikeli olan eşyalar var. Mecburuz buna yani. Mesela şu an yanıma aldım kafasını okşuyorum. Bilgisayar masasına çıktı. Bana yakınlaşıp mırıldama sesi çıkartıyor. Araştırdığıma göre bu sesi sana yakınlaşarak çıkartıyorsa beni sev diyormuş. Bir yandan okşayıp bir yandan yazıyorum. Ne yapsak bu küçük haylaza bilemedm. Sizce odaya kapatmaya devam etsek mi? @LOTR Manyağı

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar merhaba, bildiğiniz üzere artık bir yavru kedimiz var. Cinsi scootish. 2 aylık. Kediyle gün içerisinde çok ilgileniyoruz. Ancak bir sorun var. Geceleri onu odaya kapatmak zorunda kalıyoruz. Çünkü salarsak, her yere koşuşturuyor gece. Bazen abimin yatağına gidip tırmanıyor. O yatağın başlığına tırnaklarıyla tırmanırken ses çıkardığı için abimi uyandırıyor. Mutfağa gidemez. E zaten kedinin bulunduğu oda oturma odası. Bizim evde sadece 1 tane oturma odası var. 1 de küçük oda dediğimiz, abimin yattığı oda var. Diğer yerler çocuk odası, mutfak, yatak odası, banyo. Mutfağa yatak odasına banyoya giremez. Yatak odasında annem falan olduğu için gece gelip üstüme atlar diyor ve korkuyor. Ancak banyo hariç saydığım odalara gündüzleri girebiliyor. Ama gece başına bir şey gelebileceği için, ve yatak odasında annem korktuğu için mecbur odasına kapatıyoruz. Onun bulunduğu oda çok küçük değil. Geniş ve uzun bir oda. Odanın içinde ihtiyacı olan çoğu şey var. Su, mama, tuvaleti. Ve tırmalama oyuncağı var 1 tane. Ona rağmen odanın kapısını kapattığımız zaman kapıya vuruyor ve miyavlıyor. Sanki strese giriyor odanın içinde. Onu çıkartamıyoruz ama mecbur. Ne yapacağız bilmiyorum. Sizce bu yaptığımız doğru bir şey mi? Gece serbest bırakırsak üzerine bir şey devirebilir diğer odalarda. Onun için tehlikeli olan eşyalar var. Mecburuz buna yani. Mesela şu an yanıma aldım kafasını okşuyorum. Bilgisayar masasına çıktı. Bana yakınlaşıp mırıldama sesi çıkartıyor. Araştırdığıma göre bu sesi sana yakınlaşarak çıkartıyorsa beni sev diyormuş. Bir yandan okşayıp bir yandan yazıyorum. Ne yapsak bu küçük haylaza bilemedim. Sizce odaya kapatmaya devam etsek mi? @LOTR Manyağı
Hocam hayatta bazı mecburiyetler vardır bunu elbette anlayabiliriz ancak kedi sahiplenmeden önce niyeti olan kişileri hep her konuda uyarmışımdır. Mesela siz o evde aileniz ile yaşıyorsunuz yani orada tek karar mekanizması siz değilsiniz. Bunları daha önceden düşünerek hareket etmeliydiniz zira kedilerin kapalı kapı sendromu olduğunu ufak bir araştırma ile siz de öğrenebilirsiniz. Kediler sosyal hayvanlardır ve sizin için gece uyku saati olabilir ama onlar için öyle değildir. Gece de size ulaşabilmek isterler çünkü gece vakitleri kedilerin en çok aktif olduğu vakitlerdir. Özgürlüklerine düşkün hayvanlardır ve evin her yerinde rahatça dolaşabilmek isterler. Sözün özü kediyi bir odaya kapatmak bana göre yanlıştır çünkü o kediyi evinize almışsınız ve bu odaya kapatma olayı 3-5 günlük bir hadise değil sürekli devam edecek bir olaydır. Ne yapabilirsiniz bilemem ama ben olsam eğer yapabiliyorsam ailemin evde bir kedi ile yaşamasına alışmaları için çaba sarf ederdim.

Arkadaşlar merhaba, bildiğiniz üzere artık bir yavru kedimiz var. Cinsi scootish. 2 aylık. Kediyle gün içerisinde çok ilgileniyoruz. Ancak bir sorun var. Geceleri onu odaya kapatmak zorunda kalıyoruz. Çünkü salarsak, her yere koşuşturuyor gece. Bazen abimin yatağına gidip tırmanıyor. O yatağın başlığına tırnaklarıyla tırmanırken ses çıkardığı için abimi uyandırıyor. Mutfağa gidemez. E zaten kedinin bulunduğu oda oturma odası. Bizim evde sadece 1 tane oturma odası var. 1 de küçük oda dediğimiz, abimin yattığı oda var. Diğer yerler çocuk odası, mutfak, yatak odası, banyo. Mutfağa yatak odasına banyoya giremez. Yatak odasında annem falan olduğu için gece gelip üstüme atlar diyor ve korkuyor. Ancak banyo hariç saydığım odalara gündüzleri girebiliyor. Ama gece başına bir şey gelebileceği için, ve yatak odasında annem korktuğu için mecbur odasına kapatıyoruz. Onun bulunduğu oda çok küçük değil. Geniş ve uzun bir oda. Odanın içinde ihtiyacı olan çoğu şey var. Su, mama, tuvaleti. Ve tırmalama oyuncağı var 1 tane. Ona rağmen odanın kapısını kapattığımız zaman kapıya vuruyor ve miyavlıyor. Sanki strese giriyor odanın içinde. Onu çıkartamıyoruz ama mecbur. Ne yapacağız bilmiyorum. Sizce bu yaptığımız doğru bir şey mi? Gece serbest bırakırsak üzerine bir şey devirebilir diğer odalarda. Onun için tehlikeli olan eşyalar var. Mecburuz buna yani. Mesela şu an yanıma aldım kafasını okşuyorum. Bilgisayar masasına çıktı. Bana yakınlaşıp mırıldama sesi çıkartıyor. Araştırdığıma göre bu sesi sana yakınlaşarak çıkartıyorsa beni sev diyormuş. Bir yandan okşayıp bir yandan yazıyorum. Ne yapsak bu küçük haylaza bilemedm. Sizce odaya kapatmaya devam etsek mi? @LOTR Manyağı

Hayvan yalnız kalmaktan korkuyor olabilir. :( Şimdiden size yöntem bulma konusunda başarılar dilerim.

Odaya kapatmak yerine girebileceği tehlikeli yerleri kapatın ve onun odası açık kalsın. Koridorda falan gezsin yani odada kalırsa korkar.

Hocam hayatta bazı mecburiyetler vardır bunu elbette anlayabiliriz ancak kedi sahiplenmeden önce niyeti olan kişileri hep her konuda uyarmışımdır. Mesela siz o evde aileniz ile yaşıyorsunuz yani orada tek karar mekanizması siz değilsiniz. Bunları daha önceden düşünerek hareket etmeliydiniz zira kedilerin kapalı kapı sendromu olduğunu ufak bir araştırma ile siz de öğrenebilirsiniz. Kediler sosyal hayvanlardır ve sizin için gece uyku saati olabilir ama onlar için öyle değildir. Gece de size ulaşabilmek isterler çünkü gece vakitleri kedilerin en çok aktif olduğu vakitlerdir. Özgürlüklerine düşkün hayvanlardır ve evin her yerinde rahatça dolaşabilmek isterler. Sözün özü kediyi bir odaya kapatmak bana göre yanlıştır çünkü o kediyi evinize almışsınız ve bu odaya kapatma olayı 3-5 günlük bir hadise değil sürekli devam edecek bir olaydır. Ne yapabilirsiniz bilemem ama ben olsam eğer yapabiliyorsam ailemin evde bir kedi ile yaşamasına alışmaları için çaba sarf ederdim.
Anladım hocam, teşekkür ederim. Bir yolunu bulmaya çalışacağız artık.

Odaya kapatmak biraz kötü etkiler bence ama bilemedim. :( Kolaylıklar şimdiden. :(
Sağolun hocam :(

Hayvan yalnız kalmaktan korkuyor olabilir. :( Şimdiden size yöntem bulma konusunda başarılar dilerim.
Teşekkür ederim hocam. Bilmiyorum, olabilir. Bakacağız artık, inşallah bir an önce bir çözüm yolu buluruz.

Aynı cins kediden bir tane de ben de var. Kendisi şu an 3 aylık ben aldığımda 45 günlüktü. Sizin yazdığınız şeylerin tıpkısını yapıyor sabahları uyuyor geceleri komandoya dönüşüyor ve bizi rahatsız ediyordu fakat bu olay son 2 3 haftadır başımıza gelmiyor çünkü bize uyum sağladı. Bir kediyi odaya kapatmak hele de bir yavru kediyi kapatmak kesinlikle yapılmaması gereken bir davranış kedinin size olan güvenini zedeleyebilir. Benim kedimin çok sevdiği bir yaş mama ver mesela onu aşırı derecede hızlı yiyor bunun sonucunda kusma olayı gerçekleşmişti. Ondan sonra veteriner tavsiyesiyle ikiye bölüp sabah akşam vermeye başladım ona bile trip atıyor siz düşünün yani.

Ne kedi sahipleri gördüm, bırak geceyi tüm hayatı boyunca sadece oda da besleyenler var. :(
Kapatmama imkanınız varsa kapatmamanız çok çok daha iyi olacaktır ama mecburiyet varsa elinizden bir şey gelmez zaten.

Yeni konular

Geri
Yukarı