Kekemelik nasıl aşılabilir?

maykıll

Hectopat
Makaleler
3
9 sene kekemelik çekmiş bir insanım. 4 yaşından 13-14 yaşıma kadar kekemelik çektim şu anda kekelemem yok çok şükür ama o kekemeliğin kalan artıkları var ne yazık ki bu da benim hayatımı gerçekten çok etkiliyor ister normal hayatta ister okulda çok kötü bir durum. Bazı harfleri çıkartamıyorum söylerken kekelemiyorum ama o harf boğazımdan çıkmıyor ve söyleyene kadar çok sıkıntı çekiyorum bunla dalga geçen de oldu. Kendimi bazen çok yorgun halde hissediyorum bu olaylar aklıma geldikçe. 3-4 sene kekemelik kurslarına gittim fakat fazla etkisini görmedim gerçekten. Okulda öğretmenler kitap okumaya falan kaldırırken kalkmak istemiyorum daha hiç birine söylemedim kekemelik gibi bir geçmişimin olduğunu. Arkadaşlar lütfen yardım edin bana ben bu olayı nasıl yenebilirim? Kitapları içimden okurken bir sorun yok ama sesli bir şey okurken veya konuşurken söylemediğim harfler geliyorsa gene aynı durum oluyor söyleyemiyorum.

20 yaşında bir kuzenim var. İstanbulda gitmedik doktor bırakmadı. Onlarca yöntem dendi ama hiçbiri kekemeliğini geçirmedi. Sizin sorununuza cevap veremeyeceğim.

Amcamın torununda da var. Kursları var, gitmelisin. Sülalede yatkınlık var bizde, çok telaşlı ve hızlı konuşunca da görülüyor bizde. Öğretmenlikle hiç kalmadı bende ama bahsettiğin ağır kekemelik ise tedavi için seans veya kursları var. Onlara başvur. Forumlarda tedavisi olmaz. Amcamın torunu aldığı kurslarla aştı.

Önemli değil. Yaşın küçükse geçer ilerde. Pskolog belki fikir verir. Benim de eski arkadaşım öyleydi biraz. Büyüdü üniversiteye başladı kalmadı eser kekemelikten.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı