Keman çalmayı öğrenmeye nereden başlanmalı?

wertsew1

Femtopat
Daha fazla  
Dün internet üzerinden sipariş verdiğim keman elime ulaştı. Geldiğinden beri yaklaşık 6 saat uğraşma fırsatı buldum. Eşiğini yerleştirdim, akort ettim. Ancak sorun şu ki nereden ve nasıl başlayacağımı bilmiyorum keman çalmaya. Öğrenmiş arkadaşlara soruyorum, nasıl ve hangi kaynaktan öğrendiniz? Bir de öğrenme aşamalarını da paylaşırsanız çok memnun olurum.

Dün internet üzerinden sipariş verdiğim keman elime ulaştı. Geldiğinden beri yaklaşık 6 saat uğraşma fırsatı buldum. Eşiğini yerleştirdim, akort ettim. Ancak sorun şu ki nereden ve nasıl başlayacağımı bilmiyorum keman çalmaya. Öğrenmiş arkadaşlara soruyorum, nasıl ve hangi kaynaktan öğrendiniz? Bir de öğrenme aşamalarını da paylaşırsanız çok memnun olurum.

Hocam keman kursuna yazılın ve videolardanda öğrenmeye çalışın.

Siz enstrümana uygun musunuz? Keman gibi özel enstrümanlar kulak / duyum hassasiyeti /ritm kabiliyeti gerektirir. Bu enstrüman gitara, piyanoya benzemez, o sizi seçer, siz enstrümanı değil. Bu yüzden başlamadan önce Kulak testi, ritm testi yapılır.

Yaylı ve perdesiz enstrümanları kendi başınıza öğrenemezsiniz. Aslında akord bile edemezsiniz. Boş teli akord etmek değildir sadece, 5'li aralık olarak adlandırılan bir unsur var. Kulağınız henüz o sesleri ayıramıyor. Ayırıp / ayıramayacağınızı da bilemiyoruz. Belki hiç yeteneğiniz yok.
Tutuş, dururş, yayı çekmek, yayı ayarlamak, sürüyle unsur var bir hoca ile çalışmadan bunları hiç bir şekilde doğru öğrenemeyeceksiniz ve yanlış öğrendiğiniz şeyler sebebiyle de ilerleyemeyeceksiniz.

Video izleyerek başlamak, internet vb... Sadece kafanızı karıştırır ve bir süre sonra tıkanır kalırsınız. Bu garanti. Bu şekilde hiç başlamayın. Belki yeteneğiniz varsa ona da yazık edersiniz.

Hoca ile başlayın. Ücretsiz kurslar var. ISMEK, yerel belediyeler, halk kursları....

Son düzenleme:
İlk önce Ömer Can metot 1 kitabını al. İnternetten izle. Yay çekmenin kurallarını iyice anla. Youtube'da eğitim serileri var. Bence en temizi bir çak ay müzik öğretmeninin yanında çalışmaktır. Ben de yeni başladım müzik öğretmeni ile devam ediyorum.

Bana kalırsa evde öğrenmeye çalışın video izlerek. Paranızı kurslara kaptırmayın. Azıcık azim ve sabırla hallolur diye düşünüyorum.
Hayır kurs iyidir ilk bir kaç ay. Eğer yay çekmeyi doğru öğrenmezseniz çok zorlanırsınız. Kendi başına öğrenenler genelde yanlış çekiyor YouTube progress videolarında. Sonra ki dönemlerde tek başına öğrenebilir.

Bana kalırsa evde öğrenmeye çalışın video izlerek. Paranızı kurslara kaptırmayın. Azıcık azim ve sabırla hallolur diye düşünüyorum.

Sizin kim olduğunuza göre " Bana kalırsa" kısmı anlam kazanır. Hangi enstrümanları çalıyorsunuz?
Tecrübeniz nedir? Kurslardın para tuzağı olduğunu söylediğinize göre akademi üzeri bir yetkinliğe sahipsiniz. Birkaç videonuzu paylaşın da görelim.

Sizin kim olduğunuza göre " bana kalırsa" kısmı anlam kazanır. Hangi enstrümanları çalıyorsunuz?
Tecrübeniz nedir? Kurslardın para tuzağı olduğunu söylediğinize göre akademi üzeri bir yetkinliğe sahipsiniz. Birkaç videonuzu paylaşın da görelim.

Akedemi yetkinliğim yok. 11. sınıfa giden bir öğrenciyim. Sadece iyi gitar çaldığımı düşünüyorum.
Ve bir kursa gerek duymadım. Evde video izleyip düzenli çalışarak öğrendim. Hayatta ne olursa olsun düzenli disiplinli çalışılırsa o işin başarılacağını düşünüyorum. Bu kadar.

Akedemi yetkinliğim yok. 11. sınıfa giden bir öğrenciyim. Sadece iyi gitar çaldığımı düşünüyorum.
Ve bir kursa gerek duymadım. Evde video izleyip düzenli çalışarak öğrendim. Hayatta ne olursa olsun düzenli disiplinli çalışılırsa o işin başarılacağını düşünüyorum. Bu kadar.

Gitar üzerinden bütün enstrümanları genelleyemezsin. Yapıları / yetkinlikleri farklıdır.
Keman kendi başına başlayarak gelişebileceğin bir enstrüman değil.

27 yıldır gitar, piyano, bir süredir de keman çalıyorum, Gitar da kendi başına başlamanın ve öğrenmeye başlamanın sakıncaları vardır. Mesela 3 ayda öğrenebileceğin şeyleri, 3 senede hatalı şekilde öğrenirsin ve tekniğini tekrar düzeltmen yine 3 seneni alır.

Enstrüman ne olursa olsun en azından başlangıçta ders almak önemli, sonra günümüzün nimetlerinden yararlanabilirsiniz ama hiç ders almazsanız penayı doğru tutmayı öğrenmeniz 10 sene sürebilir. Ya da pena kalınlığının ne fark yarattığını hiç öğrenmemiş olabilirsiniz. Ya da ne bileyim, manyetiklerin yüksekliğini yıllarca hatalı tutabilirsiniz.

Bir sürü küçük detay var. Guitar Pro'ya etüdü yükleyip çalmak değil sadece olay. Ders almayınca genelde glissando gibi yerlerde değil, basit temel bilgilerde hata oluyor. Bu da sürekli sorun yaratıyor.

Ki burada konu keman, başlangıç dersinin şart olduğu bir enstrüman o. En azında 5-6 ay düzenli, haftada bir gibi ders alın. Temellerde hatayı en kaldırmayacak enstrümanlardan keman.

PS. Arkadaş 11. sınıftaymış. Sizin ömrünüzden fazla gitar çaldım ben, o kadar kesin konuşmayın.

Geri
Yukarı