Kenar yumuşatma çalışmıyor

zaelox

Femtopat
Arkadaşlar oyunlarda kenar yumuşatma çalışmıyor. ETS 2, GTA 5, CS:GO, LoL kısacası her oyunda kenarlarda tırtıklanma var. Ayarlardan en yükseğe çeksemde fark etmiyor mesela GTA 5'de Ultra ayarlara alıyorum MSAA 8X FXAA açık hatta DSR'yi açıyorum daha yüsek çözünürlüğe ayarlıyorum yine aynı sorun var NVIDIA kontrol panelinden de FXAA kenar yumuşatmayla alakalı ne varsa açıyorum ama nafile çalışmıyor, sanki çalışıyor gibi FPS'de bir düşme oluyor farkediyor ama görüntü tırtıklı.

Hatta CS:GO'da FXAA ayarı devre dışı görünüyor ve hiçbir şekilde etkinleşmiyor.
Bu sorun önceden yoktu, sonradan oldugunu fark ettim ama tam olarak ne yaptıktan sonra oldu onu bilemiyorum. Windows güncellemesi mi ekran kartı driver güncellemesi mi sebep oldu, bilgisayarın kasasını değiştirdim parçaları yeni kasaya monte ettim onunla mı bir alakası var çözemedim. Aynı sorun birçok kişide var ama gördüğüm kadarıyla kimse bir çözüm bulamamış.

İşletim sistemini de değiştirdim Windows 7'de denedim olmadı tekrar 10 kurdum, ekran kartının eski driverlerini tek tek denedim hiçbiri çare olmadı. AMD ekran kartı taktım onda da vardı aynı sorun. En son şu DVI-VGA dönüştürücü aparattan şüphelendim, belki saçma ama değiştirip deneyeceğim bakalım.
Neden kaynaklanıyor olabilir sizce?

Yazılımsal olarak her şeyi kontrol etmişsiniz gibi duruyor. Acaba sadece oyunlarda mı keskinlik sorunu yaşıyorsunuz? Normal kullanımınızda fark etmeme ihtimalinizi de hesaba katarak monitörün kullandığı ayarlar ve aparatlar üzerine bir teftiş yaparsanız bu ihtimali de ortadan kaldırmış oluruz.

Yazılımsal olarak her şeyi kontrol etmişsiniz gibi duruyor. Acaba sadece oyunlarda mı keskinlik sorunu yaşıyorsunuz? Normal kullanımınızda fark etmeme ihtimalinizi de hesaba katarak monitörün kullandığı ayarlar ve aparatlar üzerine bir teftiş yaparsanız bu ihtimali de ortadan kaldırmış oluruz.
Yazılarda da tuhaflık görünce bir keskinlik var gibiydi, monitör ayarlarını da sıfırladım DPI ayarı renk profilleri falan görüntüyle alakalı her şeyi kurcaladım farklı bir şey seçtim tekrar sıfırladım ama çözüm olmadı.
Ekranda koyu bir görüntü varken koyu siyah tonlarında hafiften bir dalgalanma olduğunu fark ettim, açık tonlarda beyazda yok sadece siyahta. Bu yüzdende aradaki o DVI-VGA dönüştürücüden şüphelendim onu değiştireceğim ama ondan olduğunu da pek zannetmiyorum. Sorun ortaya çıkmadan öncede onu kullanıyordum zaten. Çokta bozulacak bir şey gibi görünmüyor dönüştürücü kablo sadece.

Yazılarda da tuhaflık görünce bir keskinlik var gibiydi, monitör ayarlarını da sıfırladım DPI ayarı renk profilleri falan görüntüyle alakalı her şeyi kurcaladım farklı bir şey seçtim tekrar sıfırladım ama çözüm olmadı.
Ekranda koyu bir görüntü varken koyu siyah tonlarında hafiften bir dalgalanma olduğunu fark ettim, açık tonlarda beyazda yok sadece siyahta. Bu yüzdende aradaki o DVI-VGA dönüştürücüden şüphelendim onu değiştireceğim ama ondan olduğunu da pek zannetmiyorum. Sorun ortaya çıkmadan öncede onu kullanıyordum zaten. Çokta bozulacak bir şey gibi görünmüyor dönüştürücü kablo sadece.
Dediğiniz gibi pek şüphelendirici değil dönüştürücü ama denemeye değer sonuçta. Peki bilgisayarı evdeki başka bir görüntüleme aygıtına bağlama ihtimaliniz var mı? Televizyon üzerinde de bir deneyebilirseniz donanıma dair bir sorun olmadığı kesinleşmiş olur hem.

Sorunu hala yaşıyor musunuz?
Evet yaşıyorum hala, donanım olarak bir sorun yok gibi. Çünkü sonradan alıp yüklediğim oyunlarda sorun yok, sadece önceki oyunlarda var. Geforce Experince' den şüpheleniyorum. Oyun optimizasyonu kısmı bence bozdu. Hangi oyunlara optimizasyon yaptıysa onlarda sorun var. Düzeltemiyorum üstelik, ekran kartının biosunamı etki ediyor bilmiyorum nasıl bir şeyse düzelmiyor. Ne Experience' den, ne nvidia control panel' den nede oyun içinden değiştirsem de etkisi yok.
GTA5, ETS2, CS:GO bunlara ayar yapmıştı, bunlarda msaa, fxaa çalışmıyor.
Sonradan RDR2, Fortnite, The Hunter Call of the wild yükledim bunlarda sorunsuz çalışıyor.

Evet yaşıyorum hala, donanım olarak bir sorun yok gibi. Çünkü sonradan alıp yüklediğim oyunlarda sorun yok, sadece önceki oyunlarda var. GeForce Experience'den şüpheleniyorum. Oyun optimizasyonu kısmı bence bozdu. Hangi oyunlara optimizasyon yaptıysa onlarda sorun var. Düzeltemiyorum üstelik, ekran kartının biosunamı etki ediyor bilmiyorum nasıl bir şeyse düzelmiyor. Ne Experience'den, ne NVIDIA Control Panel'den ne de oyun içinden değiştirsem de etkisi yok.
GTA 5, ETS 2, CS:GO bunlara ayar yapmıştı, bunlarda MSAA, FXAA çalışmıyor.
Sonradan RDR2, Fortnite, the hunter call of the wild yükledim bunlarda sorunsuz çalışıyor.

Sıfırdan temiz bir şekilde driverları kurmayı denesene belki işe yarar.

Yeni konular

Geri
Yukarı