Kendi ekonomimi oluşturmak istiyorum

berffynr

Decapat
Herkese selam, öncelikle ben 20 yaşında bir öğrenciyim. Oyun oynamaya bayılan, ders işleriyle pek arası iyi olmayan biri sayılabilirim. Bir süredir kafamda olan ama bir türlü ne yapacağımı nasıl başlayacağımı vs bilemediğim bir sorunum var. Babam vefat ettiğinden dolayı öğrenci olduğum süre boyunca devletten belli bir miktar destek almaya hak kazandım. Bu ayın 18'inde alacağım ilk paramı. Yaklaşık bir 4 sene boyunca her ay düzenli olarak alacağım bu parayı. Annemle yaşadığımızdan eve de bir miktar harcadıktan sonra kalan parayı güzel bir sekilde değerlendirmek istiyorum. Yatırım olsun, katlama olsun. Ama nasıl yaparım nereden başlarım hiç bilmiyorum, Okulum bittikten sonra kendime güzel bir birikim yapabilmiş belki pasif bir gelir sağlayabilmiş olmayı çok istiyorum. Önerebileceğiniz ekonomi kitapları vs varsa okumayı deneyebilirim ilgimi çekiyor bu aralar öyle şeyler. Cevaplarınızı bekliyorum ^^

Ben sizin yerinizide olsam altın alırdım parayla. Çünkü kartınızda tutarsanız o parayı paramızın değeri düşeceği için bir kerameti kalmayacak. Gram altın alabilirsiniz. Dolara yatırın diyeceğim borsadan anlamıyorsanız bulaşmayın. Başınız sağolsun :(.

Dolar yap yiğenim.
Ben sizin yerinizide olsam altın alırdım parayla. Çünkü kartınızda tutarsanız o parayı paramızın değeri düşeceği için bir kerameti kalmayacak. Gram altın alabilirsiniz. Dolara yatırın diyeceğim borsadan anlamıyorsanız bulaşmayın. Başınız sağolsun :(.
Teşekkür ederim, benim de aklıma gram altın geldi fakat daha farklı şeyler denenebilir mi merak ettim açıkçası.

Başınız sağolsun öncelikle. Peşin peşin yasal uyarımı yapayım, 'yatırım tavsiyesi değildir' :D, borsada al-sat yapabilirsiniz, eğitim istersen eğitim veya o kadar zamanım yok veya istemiyorum dersen internetten borsa ile alakalı püf noktalarına bak, biraz bilgi edindikten sonra al-sat yapmanı tavsiye ederim, zira bilgisizce bir hevesle borsaya girip çok büyük zararla çıkan arkadaşım oldu.

Teşekkür ederim, acaba nerelerden öğrenebilirim, inceleyebilirim, al-sat yapabilirim? Yardımcı olur musunuz?

Btcturk gibi platformlardan al sat yapabilirsiniz. YouTube' da birçok bilgilendirici videolar mevcut. Ayrıca sosyal medyada ki bazı sayfalarda bilgilendirici paylaşımlar yapabiliyor.

Borsaya ve kripto gibi şeylere asla bulaşmayın. Paranızın çok büyük olmayacağını varsayarsak, dolar-euro yapmanızı tavsiye ederim. Yatırım tavsiyesi değildir.

Öncelikle yatırım tavsiyesi değildir uyarımı yapayım ben de :D. Aldığın paraya da bağlı olmakla beraber altın alabilirsin veya katılım hesabı türü bir hesaba koyabilirsin. Miktar belli bir sınırın üzerindeyse katılım kısa vadede daha karlı olabilir, ancak uzun vadede altın muhtemelen en karlısı olacaktır. Bence profesyonel birinden tavsiye al veya git bankaya durum böyle böyle nasıl yapayım diye sor onların bireysel bankacılık kısmından destek al.

Geri
Yukarı