Kendi kendine kapanma sorunu

utarit

Centipat
Merhabalar,

Sistemimi topladığım günden beri ara ara yeniden başlıyor. Bunu her zaman yapmıyor ama örnek vermek gerekirse 1 hafta içerisinde 7 kere denk geldim diyebilirim. Bilgisayar yükteyken değil öylece bir işlem yokken de aynı durum oluyor. Bilgisayarı toplarken kablo vb konusunda bir hata mı yaptım diye şüpheye düştüm ve 2 kez tamamen söküp tekrardan topladım ve aslında her şey normal görünüyor.

Donanım bilgim bu şekilde;
  • Işlemci -> Intel kaby lake Core i7 7700K 4.2 GHz 8MB cache LGA1151
  • Anakart -> MSI H170 GAMING M3 Intel H170 2133MHz DDR4 soket 1151 ATX anakart.
  • RAM -> 2* Kingston HyperX Fury 8 GB 2133MHz DDR4 RAM HX421C14FB2/8.
  • SSD -> Corsair Force'le 240GB 560MB-530MB/s SATA3 SSD (CSSD-F240GBLEB)
  • HDD -> WD Blue 1TB 7200RPM SATA 3.0 64MB 3, 5" sabit disk (WD10ezeX)
  • ekran kartı -> MSI NVIDIA GeForce GTX 1060 Gaming X 6G 6 GB 192 Bit GDDR5 DX(12) PCI-e 3.0 ekran kartı (GTX 1060 Gaming X 6g)
  • Kasa -> Rampage tıtan 750W siyah 3*12cm fan USB3.0 oyuncu kasa.
Sorunun nereden kaynaklandığını bilmiyorum ve bunu tespit etmekte güç çekiyorum. Bu durumda nasıl bir yol izlemem sizce doğru olur ve beni sonuca ulaştırır?

Teşekkürler.

Genelde sorun güç kaynağı yani en azından benim öyleydi çok uğraştım ama bir şey değişmedi en son çare değiştirdim, sizde garantisi varsa garantiye gönderin.

Genelde sorun güç kaynağı yani en azından benim öyleydi çok uğraştım ama bir şey değişmedi en son çare değiştirdim, sizde garantisi varsa garantiye gönderin.

Cevap için teşekkürler.

Garantisi yüksek ihtimal ile bitmiştir. 2017 6. ayda toplamıştım. Test edebileceğim bir güç kaynağıda yok tabii. Ev ortamında kendim tespit edebileceğim bir şey olmaktan da çıktı. Olmadı sağlam bir servis bulup ona göndereceğim.

Dosya Ekleri

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    8,2 KB · Görüntüleme: 48
Bu yolu kontrol edip önemli hataları kontrol eder misiniz?

Eki Görüntüle 546551

Cevap için teşekkürler.

"Önemli" hataları kontrol ettiğimde "Kernel Power" ve AESMService hataları dışında bir şey göremedim. Ama çoğunluk "Kernel Power". Ek olarak bugün mesela bilgisayarın kendi kendine yeniden başladığı zaman ile de tam uyuşuyor Kernel Power hatasının alınma zamanı.

Şu anda ne gibi bir adım izlemeliyim?

Rica ederim.

Aynı problemle 1 aydır bende uğraşıyorum. Daha çok amd sistemlerinde bu tarz problemler okudum sizde de aynısını görünce sevinsem mi üzülsem mi bilemedim açıkcası. Bir daha amd sistem toplamamak için yemin etmiştim acaba haksızlık mı ediyorum bilmiyorum. Bir çok yolu denedim hiçbiri çözüm olmadı en son geldiğim aşamada anakart için msi ekran kartı için asus ile görüşmeye devam ediyorum.

Araştırmalarımda problemin ana kaynağı psu gibi görünse de bazı kullanıcılar anakart ve ekran kartı değişimi yaparak da çözüme ulaşmış. Benim bildiğim power arızası gücü keser. Bizlerdeki hata gücü tam kesmiyor sistem çalışmaya devam ediyor o yüzden kararsız kalıyor ve yorum yapamıyoruz. Sizdeki problem de donanım parçalarınıza baktığımda sizi baya uğraştıracak gibi görünüyor. Psu hariç hepsi sorunsuz parçalar bana göre. Psu gayet yeterli gözüksede arızalı olabilir yine marka tercihinizi de çok doğru bulmuyorum.

Yaşadığımız bu problemin tam çözümü tahmin etmek nokta atışı yapmak kesinlikle imkansız. Bunu öncelikle kabullenin. Size yardımımın dokunabilmesi için kendi sorunumu çözmem gerekiyor ki yardımcı olabileyim. İsterseniz sizlere izlediğim yol haritasını paylaşabilirim.

İlk önce yazılımsal olduğunu düşündüm sürücüleri tek tek denemeye başladım. Kendime bir usb bellek windows 10 kalıp hazırladım. Hiç sürücü kaldır üzerine kur vs uğraşmak istemedim. Temiz kurulum yaparak her başta ekran kartı olmak üzere anakartla birlikte microsoft onaylı ve beta sürümleride dahil tüm sürücüleri tek tek test ettim.

Sonuç vermeyince bios update ardından cmos reset uyguladım ve bellekleri 2133-2666-2800-2933 mhz lerde tek tek test ettim. Yine aynı hata ile karşılaştım. Memtest86 ile bellekleri teste soktum hata almadım. Başka bir ryzen işlemci ile denedim aynı hatayı aldım.

Şimdi diğer parçaları sırasıyla denemek zorundayım. Elimde yedek parça olmadığı için haftaya yeni bir psu sipariş vereceğim. High power 600w gold sertifikalı. Bu hafta içerisinde de ekran kartı için servise gönderebilirim değişim yada iadesi için. Anakartı göndermek istemiyorum çünkü garanti belgesi ve faturasını kaybettim. Msi Servisi olan servis point zorluk çıkarıyor. En çok çözüm yolu psu değişince çözülmüş. İlk olarak psu-ekran kartı-anakart değiştirerek deneyeceğim. Umarım paylaşımımın sizlere bir faydası dokunur. En azından kendinize bir yol haritası belirleyebilirsiniz.

Sağlıklı günler dilerim.

Rica ederim.

Aynı problemle 1 aydır bende uğraşıyorum. Daha çok AMD sistemlerinde bu tarz problemler okudum sizde de aynısını görünce sevinsem mi üzülsem mi bilemedim açıkcası. Bir daha AMD sistem toplamamak için yemin etmiştim acaba haksızlık mı ediyorum bilmiyorum. Bir çok yolu denedim hiçbiri çözüm olmadı en son geldiğim aşamada anakart için MSI ekran kartı için ASUS ile görüşmeye devam ediyorum.

Araştırmalarımda problemin ana kaynağı PSU gibi görünse de bazı kullanıcılar anakart ve ekran kartı değişimi yaparak da çözüme ulaşmış. Benim bildiğim Power arızası gücü keser. Bizlerdeki hata gücü tam kesmiyor sistem çalışmaya devam ediyor o yüzden kararsız kalıyor ve yorum yapamıyoruz. Sizdeki problem de donanım parçalarınıza baktığımda sizi bayağı uğraştıracak gibi görünüyor. PSU hariç hepsi sorunsuz parçalar bana göre. PSU gayet yeterli gözükse de arızalı olabilir yine marka tercihinizi de çok doğru bulmuyorum.

Yaşadığımız bu problemin tam çözümü tahmin etmek nokta atışı yapmak kesinlikle imkansız. Bunu öncelikle kabullenin. Size yardımımın dokunabilmesi için kendi sorunumu çözmem gerekiyor ki yardımcı olabileyim. İsterseniz sizlere izlediğim yol haritasını paylaşabilirim.

İlk önce yazılımsal olduğunu düşündüm sürücüleri tek tek denemeye başladım. Kendime bir USB bellek Windows 10 kalıp hazırladım. Hiç sürücü kaldır üzerine kur vs uğraşmak istemedim. Temiz kurulum yaparak her başta ekran kartı olmak üzere anakartla birlikte Microsoft onaylı ve beta sürümleri de dahil tüm sürücüleri tek tek test ettim.

Sonuç vermeyince BIOS Update ardından CMOS reset uyguladım ve bellekleri 2133-2666-2800-2933 MHz'lerde tek tek test ettim. Yine aynı hata ile karşılaştım. Memtest86 ile bellekleri teste soktum hata almadım. Başka bir Ryzen işlemci ile denedim aynı hatayı aldım.

Şimdi diğer parçaları sırasıyla denemek zorundayım. Elimde yedek parça olmadığı için haftaya yeni bir PSU sipariş vereceğim. High Power 600W Gold sertifikalı. Bu hafta içerisinde de ekran kartı için servise gönderebilirim değişim ya da iadesi için. Anakartı göndermek istemiyorum çünkü garanti belgesi ve faturasını kaybettim. MSI servisi olan servis point zorluk çıkarıyor. En çok çözüm yolu PSU değişince çözülmüş. İlk olarak PSU-ekran kartı-anakart değiştirerek deneyeceğim. Umarım paylaşımımın sizlere bir faydası dokunur. En azından kendinize bir yol haritası belirleyebilirsiniz.

Sağlıklı günler dilerim.

Öncelikle detaylı bir şekilde tecrübelerinizi anlattığınız için çok teşekkür ederim, varolun.

Umarım sizin sorununuzda bir an önce çözüm bulur, çok can sıkıcı bir durum. Bende PSU konusunda bir şüpheye düştüm son adımda. Yüksek ihtimal ile birkaç üst model yenileyeceğim en kötü ihtimal ile yükseltme yapmış olurum. Sonrasına bir şekilde bakarım.

Olurda aklınızda bulunursa bundan sonraki yaşadığınız süreci paylaşırsanız çok sevinirim. Bende paylaşacağım.

Tekrardan çok teşekkür ederim, sağlıklı günler.

Geri
Yukarı