Kendi kendinizi sorgulamaya iten nedir?

küflü ekmek

Centipat
Daha fazla  
Bazen düşünüyorum beni ne yönetiyor, düşünmemi ne sağlıyor? Bilinç desem bilinci de sorgulamaya başlayacağım ki bu da hala kendimizi tam olarak öğrenemediğimiz anlamına gelir. Biz neyiz? Neden düşünüyoruz? Kendi kendimizi sorgulamaya iten şey ne?

Son düzenleyen: Moderatör:
Yanlışlar karşısında "acaba hata bende mi" demektir. Her defasında kendini sorgularsın. Nerede hata yaptım dersin.
Hata kendinde olmasa bile düşünürsün.
Yaptığın doğruları da "bu ileride bana, çevreme zarar verir mi doğru mu yaptım acaba" diye sorgularsın.
Dürüst, doğru ve erdemli insan olmayı yol bellemişsindir.
Hani derler ya herkes kendi kapısını süpürse memleket temiz olur. Bu da öyle bir şey. Herkes hatalarını, yanlışlarını düşünse ve bir daha yapmamak için belki ortam daha iyi olur.

Ha bir de çok fazla derine de inmemek lazım, balataları sıyırtır. Böyle hafif, aşırı ayrıntıya girmeden ve tatlı bir şekilde yapmak lazım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Seni sorgulamaya iten bir güç yok, sorgulamak insanların en doğal eylemlerinden birisi. Farkında olmadan her an, her şeyi sorguluyoruz. Sorgulamak sadece derin araştırmalarla yapılan bir şey değildir, birkaç saniyeliğine düşüncelere daldığımız zamanlarda da sorguluyoruz.

Bazen düşünüyorum beni ne yönetiyor, düşünmemi ne sağlıyor? Bilinç desem bilinci de sorgulamaya başlayacağım ki bu da hala kendimizi tam olarak öğrenemediğimiz anlamına gelir. Biz neyiz? Neden düşünüyoruz? Kendi kendimizi sorgulamaya iten şey ne?
Evrim ağacı alıntı;
Sorgulama insanın merak güdüsünden kaynaklanmaktadır. İsteseniz de istemeseniz de sorgularsınız. Beyin sürekli bir anlama gayreti içerisindedir. Bu nedenle anlam veremediği konulara takılır ve o konular hakkında daha fazla malumata (information) sahip olmak ister.

Beynin bu davranışı bir bilgi-işlem makinesi olmasından kaynaklanmaktadır. Bilgi işlem süreçleri Entropi yasalarına tabiidir ve evrende Entropi (Düzensizlik) sürekli arttığı için beyin düzensizliği azaltmaya çalışır. Azalan düzensizlik bilme sonucuna sebep olur.

Yani, İnsan sorgulamasaydı şuan ki durumuna gelemezdi,sorgulamak zorundaydı çünkü insanı insan yapan şey sorgulamasıydı.

Bazı şeylerin farkına varmaya başlıyorsunuz.

Sorgulama insanı insan yapan temenni olacak bir duygudur. Sorgulamadan yaşayan insan hiçbir zaman başarılı olamayacaktır. En iyi örneği biliyorsunuz ;)

İnsan önce kendini sorgular,nasıl orduğunu sorgular sonra tanrıyı sorgular,amacını sorgular,ne yaptığını,ne yapacağınız diğer insanların ne yaptığını ve ne yapacağını sorgular. Karadelikleri,galaksileri,gökyüzünü,dünyayı,gezegenleri sorgular ve tek cevabın bilimde olduğunu farkeder.

Geri
Yukarı