Kendime Oluşturduğum Anatomik Program Olmuş Mu?

XxToprakMamixX

Kilopat
Daha fazla  
2 gündür kasların anatomisini araştırdım biraz. Benim kollarım 28 cm, spora başlayalı 4 ay oldu. Göğsüm sırtım falan kiloma ve vücuduma göre iyi de kollarım 3 aydır 1 cm bile gelişmedi. Omzum ve kollarıma daha çok yük verdiğim bir program yazdım. Eksik bölgelerime vuran harekerler koydum, örneğin triceps briachii long, kolu büyük gösteren kısım. Split programlarda 2 bölge çalışılır örneğin sırt triceps gibi, benim program şöyle split, iki gün üst vücut, bir gün alt vücut. Ve üst vücut günlerinde 2 değil 3 bölge çalışacağım. Bunun bir sakıncası var mı?

Programım:

1. GÜN ÜST VÜCUT
-BENCH PRESS 4X5
-INCLİNE DUMBELL PRESS 3X10
-CABLE FLY 3X12
-SHOULDER PRESS 3X10
-LATERAL RAİSES 4X10
-BARBELL CURL GENİŞ TUTUŞ 3X8
-INCLİNE DUMBELL CURL 3X8
-HAMMER CURL 3X8

--------------------2. GÜN ALT VÜCUT---------------------

-SQUAT 4X10
-LEG EXTENSİON 3X8
-BACK LEG EXTANSİON 3X8
-CALF RAİSE 3X8 (PARMAK UÇLARINA ÇIKIP İNME)

------------------3.GÜN ÜST VÜCUT-------------------

-DUMBELL BENCH PRESS 3X8
-INCLİNE DUMBELL PRESS 3X8
-CABLE FLY 3X10
-DEADLİFT 3X8
-LAT PULL DOWN 3X8
-PUSHDOWN 3X10
-BARBELL CURL GENİŞ TUTUŞ 3X10
-DUMBELL KAFA ARKASI 3X8

4 aydır nasıl bir program izliyorsunuz? Evet hacim olarak gelişememiş olabilir kollar ama lifler daha sağlam, daha güçlü olmuştur. Ya da tam tersi uyguladığınız antrenman ağır bile gelmiş olabilir kollara. Klişe bir söz olacak ama her insanın kas yapısı, olumlu cevap verdiği antrenman çeşidi farklı.
Belki de büyük kas gruplarından ayrı bir kol programı yazmadan daha çok gelişeceksiniz. Belki hacim antrenmanlarından çok güç antrenmanı yapmak daha çok fayda sağlayacak. Deneyerek göreceksiniz her şeyi o yüzden sabır çok önemli diyorlar bu sporda.

Bunlardan ayrı olarak, yazdığınız program bana biraz ağır geldi açıkcası. Bir haftaya yaydığınızı düşünsek bile göğüs için 160 tekrarlı program yazmışsınız.

Split çalışmayın, full body daha iyi.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu videoyu da diğer fb. split videolarını da izledim. 3 ay fb yaptım zaten, ama artık gelişimim durdu. Artık tek bölgeye daha fazla yoğunlaşan program izlemek istiyorum. Fb yapsam ön ve arka kolda toplam 6 hareket yapamam sadece 2 hareket.
4 aydır nasıl bir program izliyorsunuz? Evet hacim olarak gelişememiş olabilir kollar ama lifler daha sağlam, daha güçlü olmuştur. Ya da tam tersi uyguladığınız antrenman ağır bile gelmiş olabilir kollara. Klişe bir söz olacak ama her insanın kas yapısı, olumlu cevap verdiği antrenman çeşidi farklı.
Belki de büyük kas gruplarından ayrı bir kol programı yazmadan daha çok gelişeceksiniz. Belki hacim antrenmanlarından çok güç antrenmanı yapmak daha çok fayda sağlayacak. Deneyerek göreceksiniz her şeyi o yüzden sabır çok önemli diyorlar bu sporda.

Bunlardan ayrı olarak, yazdığınız program bana biraz ağır geldi açıkcası. Bir haftaya yaydığınızı düşünsek bile göğüs için 160 tekrarlı program yazmışsınız.
3 ay fb. program yaptım. Bence ağır değil ya, spor salonuna gidip 1 saat olmadan, acı çekmeden dönünce spor yapmamış gibi hissediyorum bana ideal bu program. Ama dedikleriniz dikkatimi çekti, ben bu kadar şeyi nasıl deneyip göreceğim ya, her denediğim program 1 ay sürse neyin bana yaradığını anlamam bile 5-6 ayımı alır.

Sana videolu bir şekilde anlatmak için video arıyordum şansa tam istediğim 3 hareketin olduğu bir video buldum. Triceps programını bu hareketlere göre belirle, kolun genişleyecektir. İpleri elinde sıkıca kavra yavaş yavaş şöyle kasların yandığını hisset, gıdıklansın iyice bağırtana kadar kaşınsın kasların o zaman gelişmemesine imkan yok. Kas parçalamak istiyorsan yavaş ve hissederek yapacaksın yoksa boş. 5:20'deki basit gözüken hareket en etkili harekettir bunu da söylemiş olayım.Bu arada iyi beslenme, dinlenme ve uyku altın kuralını bozmaman gerekiyor. Bol şans.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Sana videolu bir şekilde anlatmak için video arıyordum şansa tam istediğim 3 hareketin olduğu bir video buldum. Triceps programını bu hareketlere göre belirle, kolun genişleyecektir. İpleri elinde sıkıca kavra yavaş yavaş şöyle kasların yandığını hisset, gıdıklansın iyice bağırtana kadar kaşınsın kasların o zaman gelişmemesine imkan yok. Kas parçalamak istiyorsan yavaş ve hissederek yapacaksın yoksa boş. 5:20'deki basit gözüken hareket en etkili harekettir bunu da söylemiş olayım.Bu arada iyi beslenme, dinlenme ve uyku altın kuralını bozmaman gerekiyor. Bol şans.
Eve gidince izleyeceğim sağolun hocam. Özellikle kollarda hareketi çok yavaş ve hissederek yapıyorum son noktada biceps veya tricepsimi de sıkıyorum, oldu da bitti maşallah :) Ona rağmen büyümüyor.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı