Kendimi İfade Etme ve Utangaçlık Sorunumu Nasıl Çözebilirim?

ali ahmet1

Kilopat
Makaleler
2
Arkadaşlar başlıkta da belirttiğim gibi belli bir konuda konuşurken kendimi ifade edemiyorum ve gereğinden fazla utangacım. Örneğin bu yazıyı bile buraya yazarken bile biraz çekindim yazmam doğru olur mu dedim.
Yada herhangi bir konuda konuşurken tam kendimi ifade edemiyorum ve bildiklerimi anlatamıyorum. Bildiklerimi anlatsam sorun çözümlenecek ve bir problem kalmayacak ortada ama yapamıyorum. Her seferinde bu sefer olacak anlatacağım ve sorunu çözeceğim diyorum ama konuşmaya başlayınca susup kafamı aşağı eğip bekliyorum. Evet sadece bekliyorum. Açıkcası konuşmayı bilmeyen bir insan gibiyim diyebilirim kendime. Konuşurken içimden "Anlat işte bitsin gitsin bir çırpıda anlat ortada sorun felan kalmasın" diyorum. Kafamı kaldırıyorum, derin bir nefes alıp tam anlatacağım diyorum ama içimden bir ses " Dur bakalım eğ o kafanı ve sus" diyor sanki, yapamıyorum. Ailemden bir şey isterken bile çekiniyorum. Acaba ne der ne tepki verir diye düşünüyorum. Sonra neyse saat 3 olsun söylerim. Saat 3 oluyor "Boş ver ya yarın söyleriz zaten o kadar da önemli değildi" diyorum. Bu sorunumu nasıl çözebilirim? Nasıl kendimi doğru bir şekilde ifade etmeyi öğrenebilirim? Nasıl bu utangaçlığımın önüne geçebilirim? Şimdiden çok teşekkür ediyorum Technopat ailesi!

Öncelikle içindeki sesi dinleme. Zamanla konuşup konuşup o içindeki sesi yok edip rahat bir şekilde konuşacaksın. Eğer kendini ifade etmekte sorununuz varsa aynanın karşısına geç ve kendini kendine ifade etmeye çalış. Bunları yaparsan ilkin ailen sonrada çevren ile olan çekingenliğinizi atlatacaksınız.

Son düzenleme:
Öncelikle içindeki sesi dinleme.Zamanla konuşup konuşup o içindeki sesi yok edip rahat bir şekilde konuşacaksın.Eğer kendini ifade etmekte sorununuz varsa aynanın karşısına geç ve kendini kendine ifade etmeye çalış.Bunları yaparsan ilkin ailen sonrada çevren ile olan çekingenliğinizi atlatacaksınız.
Bu arada yazmayı unutmuşum çevremle herhangi bir sorunum yok. İşin garip yanıda o. Arkadaşlarımla bir şey konuşurken hiç çekinmiyorum. Ama ailemle konuşurken durum değişiyor. Neden böyle oluyor?

İçinizdeki sesi dinlemeyin ve ailenizle sosyal bağ kurunuz.Bu arada direk utangaçlığın geçmez.1-2 hafta içinizdeki sesi dinlemezseniz ailenizden utanmazsınız.
Teşekkür ederim yapmayı deneyeceğim ama başaramayacağım büyük ihtimalle. Bide nokta ve virgülden sonra boşluk bırakın yoksa uyarı mesajı gelecektir büyük ihtimalle.

Benzer sıkıntıyı ben de yaşıyordum. Ama onlar ailen. Yanındayken mümkün olduğunca iletişim kur onlarla. Hep iyiliğini düşünürler. Erteleme ama bu konuşma işini. Yarın, daha sonra diye ertelersin bir gün gelir her şey için geç kalırsın.

Kitaplarla aram yoktur. Ara sıra okurum.

Bir de Recep Abi yaş olarak büyük birisi sanma beni 8'inci sınıfa daha yeni geçtim.

Kitap okumanı tavsiye ederim. Kelime dağarcığını geliştirir.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı