Kendimi Nasıl Geliştirebilirim?

• Konuyu başlatan CYP
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 15
  • Görüntüleme 2B
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

CYP

Kilopat
Makaleler
1
Kendimi şu teknoloji konusunda nasıl geliştirebilirim? Daha Google Chorome ayarlarım siliniyor ve nasıl geri döneceğimiz veya tıkladığım zaman kaç sayfa açılacağı gibi ayarları zar zor yapıyorum. Başka bir örnek işlemcinin hızını nasıl ayarlarım, ekran kartının belleğini nasıl arttırırım? O kadar araştırıyorum falan ama, gene de unutuyorum ya da yapamıyorum. Var mı önereceğiniz bir kaynak, bir metot ya da bir tavsiye?
Not: Yanımda bir arkadaş soruyor: 14-15 yasşlar bunları öğrenmek için geç mi? diye.

İşlemci hızını, eğer uygun donanımlara sahipsen BIOS menüsünden ayarlayabilirsin.
Ekran kartı belleğini ise bazı yöntemler ile RAM belleklerden takviye ederek yükseltebilirsin ancak bunun sana ne kadar faydası olur tartışılır.
Grafik yongası yetersiz bir ekran kartına istediğin bellek miktarını ver, yinede 2 adımdan öteye gidemeyecektir.
Ekran kartında bellek miktarının önemini konu alan tonlarca konu ve Recep Baltaş'ın rehber videoları mevcut.
İşe şu bellek takıntısından kurtularak başlayabilirsin :)

Yaş mevzusuna gelirsek 14,5 yaş gayet uygun. Lise'ye yeni başlamış olsa gerek. Bizler de bu işe Lise'nin başlarında atıldık, kimse beni 10 yıllık tecrübe sahibi birisi olarak görmesin.

4 sene önce kasanın içerisindeki onboard ekran kartının nerede olduğunu bile bilmiyordum. Sormaktan çekinme, belirli miktarda bilek çürüttükten sonra da yardım etmekten çekinme, sürekli takipte kalırsan bilgi birikimin iyi seviyelere gelir. En azından yalan yanlış şeyler öğrenmezsiniz burada.

Technopat/ Sosyal ve benzeri forumlara takıl, zamanla öğrenirsin. Ancak bu kısa sürede öğreneceğin anlamına gelmez.

Ben teknolojide öğrenme yaşının olduğunu düşünmüyorum. Ama 14-15 yaştaki bir insanın kavrama yeteneği daha yüksektir.

Son düzenleme:
Sürekli bilgisayar hakkında bolca video izle, Technopat'ta çok var. Kendi bilgisayarında sök tak. Sonuçta bunu sana kimse öğretmeyecek en iyi öğretmenin kendin olacaksın.Ben 2 sene öncesinde kadar ekran kartının monitörün içinde olduğunu zanneden biriydim. İnat ettim öğrendim günlerce 1-2 saatlik videolar izledim aynısını kendi bilgisayarımda uyguladım. Hiçbirşey için geç değildir.

Ben 2 sene öncesinde kadar ekran kartının monitörün içinde olduğunu zanneden biriydim.
Ekran kartının monitörün içerisinde olduğunu düşünmek gerçekten açıklıyor durumu :)
Yeter ki içimizde merak, öğrenme isteği olsun.

Yazilim mi donanim mi once ona karar ver. Yazilimsa web mi mobil mi jarar ver. Ama her hakukarda yazilima html ile baslaman lazim. Yakin Kampus un youtube da html 5 ve css 3 adli listesini izle. Eger azmin varsa detayli bana facebooktan sorabilirsin tabiki yazilimla ilgili olmak sartiyla :D

• Beğen
İfadeler: CYP
Ben ilk başta Youtube'dan Technopat'ın videolarını izlediğimde hiçbir şey anlayamıyordum özellikle de bilgisayar toplama videolarında çok karıştırıyordum defalarca geriye sarıp izliyordum. Ama 1 kere değil defalarca izliyordum. Böylece bir takım şeyleri ezberliyorsun. Hala da vaktim olursa izliyorum. Kendi kasamı açıp kabloların neye yaradığına bakıyorum. Bilgisayarında bir sorunla karşılaştığında internetten araştır böylece bir daha o sorunla karşılaşırsan nasıl yapılacağını öğrenmiş olursun. Programlama dili öğrenebilirsin. Belki Html'den başlamak başlangıçta daha kolaydır. İnternette bir sürü video var zaten. Oradan bakıp kendin uygulayabilirsin. Böyle işler bir anda olmuyor malesef. Zaman isteyen bir konu. Yavaş yavaş tecrübelerinle birlikte öğreneceksin.

• Beğen
İşlemci hızını, eğer uygun donanımlara sahipsen BIOS menüsünden ayarlayabilirsin.
Ekran kartı belleğini ise bazı yöntemler ile RAM belleklerden takviye ederek yükseltebilirsin ancak bunun sana ne kadar faydası olur tartışılır.
Grafik yongası yetersiz bir ekran kartına istediğin bellek miktarını ver, yinede 2 adımdan öteye gidemeyecektir.
Ekran kartında bellek miktarının önemini konu alan tonlarca konu ve Recep Baltaş'ın rehber videoları mevcut.
İşe şu bellek takıntısından kurtularak başlayabilirsin :)
Yaş mevzusuna gelirsek 14,5 yaş gayet uygun. Lise'ye yeni başlamış olsa gerek. Bizler de bu işe Lise'nin başlarında atıldık, kimse beni 10 yıllık tecrübe sahibi birisi olarak görmesin.
4 sene önce kasanın içerisindeki onboard ekran kartının nerede olduğunu bile bilmiyordum. Sormaktan çekinme, belirli miktarda bilek çürüttükten sonra da yardım etmekten çekinme, sürekli takipte kalırsan bilgi birikimin iyi seviyelere gelir. En azından yalan yanlış şeyler öğrenmezsiniz burada.
Aslında 14-15 yaşında ki şahıs benim ama, kimse beni takmıyor ki.:cry: Ne zaman bir soru sorsam, sürekli azar işitiyorum.:cry: Bu da benim öğrenme isteğimi yok ediyor.:( Ama, cevabınız için teşekkür ederim.:) Peki, son bir sorum var: Cidden azimle bunları öğrenebilir miyim?(n)

Yazilim mi donanim mi once ona karar ver. Yazilimsa web mi mobil mi jarar ver. Ama her hakukarda yazilima html ile baslaman lazim. Yakin Kampus un youtube da html 5 ve css 3 adli listesini izle. Eger azmin varsa detayli bana facebooktan sorabilirsin tabiki yazilimla ilgili olmak sartiyla :D
Teşekkür ederim.:) Peki, nereye sorayım, belki, şimdi değil ama ileride sorabilirim.(y)

Aslında 14-15 yaşında ki şahıs benim ama, kimse beni takmıyor ki.:cry: Ne zaman bir soru sorsam, sürekli azar işitiyorum.:cry: Bu da benim öğrenme isteğimi yok ediyor.:( Ama, cevabınız için teşekkür ederim.:) Peki, son bir sorum var: Cidden azimle bunları öğrenebilir miyim?(n)

Teşekkür ederim.:) Peki, nereye sorayım, belki, şimdi değil ama ileride sorabilirim.(y)

Sen iste ben sana facebook adresimi veririm.

• Beğen
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı