Çözüldü Kendimizi her konuda geliştirmek hayattaki amacımız olarak kabul edilir mi?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

yucewalden

Hectopat
Makaleler
1
Kendini her konuda, alanda geliştirmek bir hayat amacı sayılabilir mi? Yoksa sayılması saçma mı? Yorumlarınızı bekliyorum.

Çözüm
Şu zamana kadar bu forumda gördüğüm en anlamlı soru. Tebrik ederim hocam.
Hayatın yegane amacı önce kendini daha sonra kalanları- şeyleri keşfetmek (alem) ve bu ikisi arasındaki bağı kavramaya çalışmak olsa gerek. Tanrıya soracak soru biriktirin hocam. Alem mucizelerle dolu.
Hayatın yegane amacı önce kendini daha sonra kalanları- şeyleri keşfetmek (alem) ve bu ikisi arasındaki bağı kavramaya çalışmak olsa gerek. Tanrıya soracak soru biriktirin hocam. Alem mucizelerle dolu.

Çözüm
Hocam zaten amaç arayanlar genellikle dini olmayan insanlar oluyor bu dediğinizle çelişmiyor mu şimdi?

Hayattaki amacımız bilgi edinmektir. Doğarsın bilgi edinirsin, hayatın boyunca bilgi edinirsin. Doğru bilgilerle doğru yöne gidersen güzel bilgi peşini bırakmaz. Kötü yola düşersen cahil olursun.

Kendini her konuda, alanda geliştirmek bir hayat amacı sayılabilir mi? Yoksa sayılması saçma mı? Yorumlarınızı bekliyorum.

Bence tamamen sayılmaz. Ama biraz da sayılabilir. Kendini geliştirmeyen insanın beyni günden güne ölür, sonunda hiçbir şey kalmaz. Ama sadece bu da olması saçma amacın.

Hocam zaten amaç arayanlar genellikle dini olmayan insanlar oluyor bu dediğinizle çelişmiyor mu şimdi?

İnanan biri için yeryüzünde insanın amacı bellidir. İnanan insan amacın kendisini aramaz
O doğrultuda yaşar. Tanrı inancı taşımayan ve yeryüzünde anlam arayan ve bulan veya bulamayanlar veya kendine anlam yaratanlar da var. (egzistansiyalist- nihilist- naturalist vs.)
Tüm bunlar bir yana konu başlığından bu soru ile birlikte saptığımızı da belirtmek isterim.

Edilemez, bu hayatın bir amacı falan yok biz uydurmaya çalışıyoruz.

İnsanın sürekli kendini geliştirme zırvalıkları da bulunduğumuz çağın ve kapitalizm'in eseridir.

Normal şartlarda kimse para için ömrünün en güzel yıllarını boşa harcamayı istemez diye düşünüyorum.

İnanan biri için yeryüzünde insanın amacı bellidir. İnanan insan amacın kendisini aramaz
O doğrultuda yaşar. Tanrı inancı taşımayan ve yeryüzünde anlam arayan ve bulan veya bulamayanlar veya kendine anlam yaratanlar da var. (egzistansiyalist- nihilist- naturalist vs.)
Tüm bunlar bir yana konu başlığından bu soru ile birlikte saptığımızı da belirtmek isterim.
bunu sormam saçma mı yani hocam?
Tanrıya soracak soru biriktirin hocam.
Hocam bu dediğinzi anlamadım açıklar mısınız az önceki dediğim ile.
Edilemez, bu hayatın bir amacı falan yok biz uydurmaya çalışıyoruz.

İnsanın sürekli kendini geliştirme zırvalıkları da bulunduğumuz çağın ve kapitalizm'in eseridir.

Normal şartlarda kimse para için ömrünün en güzel yıllarını boşa harcamayı istemez diye düşünüyorum.
Aslında haklısın insanın evrimsel ve bilimsel olarak amacı üremek olabilir ama bu insana yetmez zaten bu yüzden dinler var ya hani bir amaç sunuyor sana. Ama dinsiz olan insanların için bu böyle değil bir amaç arayışında bu insanlar bu da insandan insana değişir.

Son düzenleme:
Saçma soru yoktur hocam.
Mesela bilim şeylerin nasıl olduklarını açıklar tasvir eder, neden olduklarına cevap vermez. Yağmurun nasıl yağdığını bilim insanlarından öğrenebilirsiniz. Ama niçin yağdığını, hikmetinin ne olduğu sorusu cevapsız kalır. Ya da insanın hayvani bir yönü *ID* var ve bunu evrimsel biyoloji ile açıklayabiliyorsunuz fakat bunun niçin böyle olduğu sorusu yanıtsız.

Aydınlatılması gereken bir başka taraf ise kendimizi her konuda geliştirme kısmı. Buradaki terimlerde anlaşabilmemiz için uzlaşmamız gerekir. Benim kastım hiçbir kaygı taşımaksızın bilgelik sevdası. Yalnızca öğrenmek için öğrenmekten bahsediyorum. Yani öğrenmek için okumak ve gezmek ya da faraza tahtanın ne anlama geldiğini öğrenmek için marangozluk yapmaktan bahsediyorum. Birilerine caka satmak için ya da bu bilgileri kar maksatlı kullanmaktan bahsetmiyorum.

Geri
Yukarı