Kendini polis olarak tanıtan birinin polis olduğunu nasıl anlarız?

184424

Hectopat
Makaleler
2
Öyle bir zamanda yaşıyoruz ki ne gerçek ne sahte inanmakta güçlük çekiyoruz. Diyelim yoldayken bizi biri ya da birileri durdurup kendini polis olarak tanıtıp bizden kimliğimizi istedi. Peki o ya da onların polis olduğunu nasıl anlarız?

Memati gibi "o yeleği 26 milyona dikiyorlar." demeyelim de sonra. 🤣

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kimlik göstermesini istersin, muhtemelen etrafını sarıp iteklemeye başlayacaklar. Geri adım atma, gerekirse karakola götürsünler. Çıkınca orayı gören kamerası olan mekanlardan birine durumu anlat, görüntüleri al şikayetçi ol. Senden sonra biraz da onlar uğraşsın. Çoğu kendini polis değil eşkıya olarak görüyor...

(Yaşandı)

@marcel'o Hem sahte polis olacaklar, hem polis arabası gibi araçla dolaşacaklar hem de öyle bir şeyi kendilerinde hak olarak görecekler... Benim gibi ters birine denk gelirlerse geçmiş olsun diyelim, boş laf yapmıyorum.

Not: Son yazdığımı başkasına örnek olmasın diye sildim.

Son düzenleme:
@Yararsız Üye Sahte polis arabasıyla dolaşan sahte polis varsa fena beton lazım yani. Onun tek amacı kimlik kontrolü yapmak değildir, başka bir şeyin peşindedir. Ben arabayla götürmesinden bahsetmemiştim kısaca :)

Öyle bir zamanda yaşıyoruz ki ne gerçek ne sahte inanmakta güçlük çekiyoruz. Diyelim yoldayken bizi biri ya da birileri durdurup kendini polis olarak tanıtıp bizden kimliğimizi istedi.

Buradaki mesajdan yola çıkarak, sokağa çıkma yasağı varken veya yokken gelip kimlik kontrolü yapan sahte bir polisin o durumda ne yapacağını sormuştum.

...boş laf yapmıyorum.

Öyle bir iddiam olmamıştı ki :/ Sahte bir polisi karakola gitmek istediğinizi söylediğinizde ne yapar acaba diye sormuştum.

@marcel'o Yok öyle ima ettiğin için demedim, genelde böyle söyleyenler sallar da ondan diyorum. Polis olmadan kendini öyle tanıtan birine karakola gidelim dediğinde eceli gelen köpek sözündeki gibi (cami duvarı) bir şey aramıyorsa bundan kaçınacak. Bırakıp gitme ihtimali neredeyse kesin. İşte bu yüzden önce kimlik sorulur, göstermeyip başka şekilde üstünde baskı kurma yoluna gidiyorsa da karakola gidelim denir.

Gerçek polis olup karakola götürüyorsa da bir şey olmuyor ancak hiç renk vermeyin. Sokakta beni aralarına alıp iteklediler, darp ettiler demeyin çünkü uyanıp tüm muhtemel delillere sizden önce el koyarlar kanıtlayacağınız bir şey kalmaz. İntikam soğukken alınır, görüntülerle dava dosyası hazırlanıp gerekli yere intikal ettiğinde bir aydınlanma yaşıyorlar.

Diyelim yoldayken bizi biri ya da birileri durdurup
Genelde tipe göre durduruyorlar. Tıraşlı ya da sakallar kısa olunca çok bulaşmıyorlar ama sakallar uzun olunca, üstüne bir de siyah giyinince rahat vermiyorlar :D

Durdurup kendini polis olarak tanıtan kişiye kimlik ve rozet sorma hakkınız var. Göstermezse orayı terk etme hakkınız da var. Üniformalıyım, gerek yok da diyemez. Benden nasıl kimlik istersin diyene de hakkınızı bilerek savunacaksınız, hakkını savunmayanı ezerler, haklarınızı iyi bilin.

Yeni konular

Geri
Yukarı