Kernel Power 41 63 hatası

Frenoussect

Femtopat
Daha fazla  
Merhabalar kolay gelsin arkadaşlar. Ben oyun oynarken bilgisayar siyah ekran olup kendini yeniden başlatıyor. Bilgisayarı açtığım zaman ise olay görüntüleyicisinde kernel Power 41 93 hatası olduğu yazıyor. Bu hatayı 8 aydır alıyorum. Isınma sorunum yok, ısınmıyor sistemim. Onun dışında hızlı başlatmayı devre dışı bırakıp, ekran kartını da stress testine sokmuştum 10 dakika ama herhangi bir sorunla karşılaşmadı ekran kartım. Sorunumu en son 20 dakika önce yine yaşadım. Yardımcı olabilecek arkadaşlara ilgili olayın XML görünümünü atıyorum. Mavi ekran vermediğinden minidump klasörüm boş.
XML görünümü:

Kod:
Günlük adı: System.
Kaynak: Microsoft-Windows-kernel-Power.
Tarih: 19.08.2020 18:51:48.
Olay kimliği: 41.
Görev kategorisi:(63)
Düzey: Önemli.
Anahtar sözcükler:(70368744177664),(2)
Kullanıcı: System.
Bilgisayar: Eren.
Açıklama:
Sistem düzgün kapatılmadan yeniden başlatılmış. Bu hatanın nedeni sistemin yanıt vermeyi durdurması, kilitlenmesi veya beklenmeyen bir şekilde güç kaybına uğramış olması olabilir.
Olay Xml'si:
<Event xmlns="http://schemas.microsoft.com/win/2004/08/events/event">
<System>
<Provider name="Microsoft-Windows-kernel-Power" guid="{331C3B3A-2005-44C2-AC5E-77220C37D6B4}" />
<Eventıd>41</eventıd>
<Version>6</version>
<Level>1</Level>
<Task>63</task>
<Opcode>0</opcode>
<Keywords>0x8000400000000002</keywords>
<Timecreated systemtime="2020-08-19T15:51:48.244329800Z" />
<Eventrecordıd>37217</eventrecordıd>
<Correlation />
<Execution processıd="4" threadıd="8" />
<Channel>System</Channel>
<Computer>Eren</Computer>
<Security userıd="s-1-5-18" />
</System>
<Eventdata>
<Data name="bugcheckcode">278</data>
<Data name="bugcheckparameter1">0xfFFFAB88D55DF010</data>
<Data name="bugcheckparameter2">0xFFFFF8004F700818</data>
<Data name="bugcheckparameter3">0xffffFFFFC0000001</data>
<Data name="bugcheckparameter4">0x3</data>
<Data name="sleepınprogress">0</data>
<Data name="powerbuttontimestamp">0</data>
<Data name="bootappstatus">0</data>
<Data name="checkpoint">0</data>
<Data name="connectedstandbyınprogress">false</data>
<Data name="systemsleeptransitionstoon">0</data>
<Data name="csentryscenarioınstanceıd">0</data>
<Data name="bugcheckınfofromefı">false</data>
<Data name="checkpointstatus">0</data>
</Eventdata>
</Event>

Sistemim:
  • ASUS RX 580 4 GB Dual OC GDDR5 256 Bit.
  • Ryzen 5 2600 soket AM4 3.4GHz/3.9GHz 19MB.
  • Gamepower GP-500 apfc 14cm 80+(bronz) 500W PSU.
  • Corsair Vengeance 16 GB 2x8GB DDR4 3000MHz RAM.
  • ASUS B450M Dragon bulk AMD B450 soket AM4 DDR4 ATX.
  • Apacer Panther AS340/240GB 2.5" SATA 3.0 SSD.
  • İşletim sistemim Windows 10.

Son düzenleyen: Moderatör:
WattMan hatası olduğunu nasıl anladınız? Süreç nasıl oldu? Bana WattMan bildirimi geldi Radeon Softwareden yani kesin ekran kartı problemi diyebilir miyiz?
WattMan sistemsel bir hata yaşandığında eğer kartta sürücü üzerinden OC yapıldıysa zarar gelmemesi için sürücünün performans ayarlarının resetler, bu bir hata değildir, aksine iyi bir şeydir, çoğunlukla sistemsel hatalarda yapar, çok küçük bir kısmı sadece donanımsal arızadan dolayıdır, bu bir hata değildir.

WattMan sistemsel bir hata yaşandığında eğer kartta sürücü üzerinden OC yapıldıysa zarar gelmemesi için sürücünün performans ayarlarının resetler, bu bir hata değildir, aksine iyi bir şeydir, çoğunlukla sistemsel hatalarda yapar, çok küçük bir kısmı sadece donanımsal arızadan dolayıdır, bu bir hata değildir.
OC yapmadım. O zaman PSU da sorun olabilir mi? Yazılımsal her şeyi denedim. Biraz daha idare edip sorunlu olanı yeni yılda değiştireceğim. Ama bütün düşük bütçeli AMD ekran kartlarında bu tür sorunlar mevcut. Belki ikisini de değiştiririm.

OC yapmadım. O zaman PSU da sorun olabilir mi? Yazılımsal her şeyi denedim. Biraz daha idare edip sorunlu olanı yeni yılda değiştireceğim. Ama bütün düşük bütçeli AMD ekran kartlarında bu tür sorunlar mevcut. Belki ikisini de değiştiririm.
Hocam dediğim gibi, WattMan'in resetlenme sebebi çoğunlukla yazılımsal olur donanımsal bunun çok küçük bir kısmıdır, ekran kartı sürücünü güncelle ve OCCT'de 3D ve VRAM testi yap her biri 5 dakika boyunca, sürücü ayarların fabrika ayarlarında olsun ki bir sorun varsa anlayabilelim.

Katılmıyorum. WattMan bir sorundur. Çoğu ekran kartı OC edilmese bile WattMan hatası vermekte ve bu hata AMD kullanıcılarını çileden çıkarmakta.

Konuyu açan arkadaşın sorunu da ya ekran kartı yada PSU kaynaklı.

Bu arada Olay Görüntüleyicisinden hatayı paylaş, ben fazla bir şey anlamam hata raporlarından ama sorunun kaynağını ve sebebini az çok anlarım, genelde zaten bir şeyi yanlış ve ya hatalı yüklediğinde oluyor, ben geçen BIOS'u beta sürümüne güncelledim 2 kez Kernel Power hatası aldım, sonra BIOS'u kararlı sürüme geri döndürdüm sorun çözüldü.

Geri
Yukarı