Çözüldü Kernel Power 41-63 Hatası

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

LeFeyn

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar imzamda bulunan sistemi kullanıyorum ve bilgisayarı her açtığımda fark ettim ki Kernel Power 41-63 hatası alıyorum. Benzer konulara baktım ancak o tarz şikayetlerde sistemin reset attığını, siyah-mavi ekran verdiğini vs belirtmişler. PSU değiştirerek sorunu çözenler olmuş ancak bende sistemin reset atması, donması gibi sorunlar yok. Sistemi açtığımda Olay Görüntüleyicisine bakıyorum ve bu hatayı vermiş. Kullanımda bir sıkıntı, aksaklık yok ancak ilerde daha başka sorunlara sebep olur diye tedirgin oldum. Bir çare, çözüm bilenler var mı?

Sistem;
  • AMD R5 3600
  • MSI Gaming Plus Max B450
  • MSI Gaming X RX 5700 XT
  • Corsair Lengeance 3200MHz RAM
  • Corsair VS650 650W 80+ PSU

Çözüm
Arama kısmına CMD yazın ve yönetici olarak çalıştırın. Açtıkdan sonra içine;
sfc /scannow
Komunutunu girin. Windows tarama yapacaktır. Sorun bulunursa otomatik düzeltilecektir.

Yaptıkdan sonra PC'ye reset atın, akabinde açtıkdan sonra tekrar CMD'ye gelin;(yönetici şekilde)
chkdsk /f /r
Komutunu girin. Emin misiniz diye soracaktır, çünkü bu uzun bir işlem; 'Y' yazıp entera basın. Sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın. Diskleriniz Windows tarafından kontrol edilecektir. Sorun bulunursa otomatik düzeltilecektir. Bunları denedikten sonra sonucu paylaşın.
sfc /scannow
Komunutunu girin. Windows tarama yapacaktır. Sorun bulunursa otomatik düzeltilecektir.

Yaptıkdan sonra PC'ye reset atın, akabinde açtıkdan sonra tekrar CMD'ye gelin;(yönetici şekilde)
chkdsk /f /r
Komutunu girin. Emin misiniz diye soracaktır, çünkü bu uzun bir işlem; 'Y' yazıp entera basın. Sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın. Diskleriniz Windows tarafından kontrol edilecektir. Sorun bulunursa otomatik düzeltilecektir. Bunları denedikten sonra sonucu paylaşın.

Çözüm
sfc /scannow

chkdsk /f /r
Hocam ilk adımı yaptım bir hata bulamadı. İkinci adımda ise "Disk şu anda başka bir birim tarafından kullanılıyor. Sonraki yeniden başlatmada kontrol edilsin mi?" dedi. Tamam dedim ve yeniden başlattım, anakart logosunda hızlıca bir tarama yaptı ancak sonucu ne bilemiyorum. Herhangi bir dosya vs oluşturduğu yer var mıdır?

Dosya Ekleri

• sfc.png
    sfc.png
    660,5 KB · Görüntüleme: 120
Hocam ilk adımı yaptım bir hata bulamadı. İkinci adımda ise "Disk şu anda başka bir birim tarafından kullanılıyor. Sonraki yeniden başlatmada kontrol edilsin mi?" dedi. Tamam dedim ve yeniden başlattım, anakart logosunda hızlıca bir tarama yaptı ancak sonucu ne bilemiyorum. Herhangi bir dosya vs oluşturduğu yer var mıdır?
Olması gerek o zaten. Anakart logosu geldiği sırada alt kısımda taramaları gördünüz değil mi?
Muhtemelen bir daha karşılaşmayacaksınız, yani umarız. Tekrar karşılaşırsanız konu açın.

Olması gerek o zaten. Anakart logosu geldiği sırada alt kısımda taramaları gördünüz değil mi?
Muhtemelen bir daha karşılaşmayacaksınız, yani umarız. Tekrar karşılaşırsanız konu açın.
Evet taramaları gördüm ancak saniyelik bir olaydı. Umarım düzelmiştir, çok teşekkür ederim.

Yani işin yazılımsal kısmını atlattık. Donanımsal bir şey var ise onu artık değiştirerek çözebilirsiniz.
Olay görüntüleyicisinde herhangi bir değişiklik var mı? Disk taramasının o kadar kısa sürmemesi gerekiyor aslında. Hangi SSD'yi kullanıyorsunuz?

Yani işin yazılımsal kısmını atlattık. Donanımsal bir şey var ise onu artık değiştirerek çözebilirsiniz.
Olay görüntüleyicisinde herhangi bir değişiklik var mı? Disk taramasının o kadar kısa sürmemesi gerekiyor aslında. Hangi SSD'yi kullanıyorsunuz?
Samsung EVO ve Sandisk ayrıca WD HDD kullanıyorum. Şu anda vermiş olduğu bir hata yok. Taramanın o kadar hızlı olmasına ben de şaşırdım.

Olay görüntüleyicisinde bir sorun yoksa muhtemelen yoktur. Yine de emin olmak için soruyorum.
Herhangi bir dump dosyanız var mı?

Olay görüntüleyicisinde bir sorun yoksa muhtemelen yoktur. Yine de emin olmak için soruyorum.
Herhangi bir dump dosyanız var mı?
Hayır, herhangi bir Minidump dosyamda bulunmuyor. Sadece kağıt üzerinde bu hatayı alıyor gibi bir olay yaşıyorum. Her seferinde Olay Görüntüleyicisini açıp bakan biri değilim ancak bu hatayı fark ettiğimden beri takip ediyorum. Umarım düzelmiştir.

Muhtemelen düzelmiştir diye düşünüyorum bende. Tekrar karşılaşırsanız konu açıp 'Kernel XX' şeklinde belirtin yardımcı olunacaktır.

Ek bilgi; Kernel hatalarının genel sebepleri Windows'un yanlış yüklenmesinden veya donanımsal olabiliyor. Windows NT Kernel çekirdek içindedir. Genel çözümleri ya Windows'un tekrar sorunsuz yüklenmesi ya da Donanımsal değişimdir. Tabii ki sizin belirtmiş olduğunuz hata koduna göre bu değişiyor.

Geri
Yukarı