Çözüldü Cooler Master MB511 650W Kernel-Power 41 Hatası

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Okidoki0

Centipat
@Recep Baltaş Abi aynı sorunu yaşamaktayım. Kernel Power 41 ve DCOM hatası. Son postumda olanların hepsini anlattım ama bende durum biraz farklı. Kabloları değiştirdiğimde 2 gün boyunca hata olmadı, bilgisayar kapanmadı dedim ki kabloda sıkıntı vardı herhalde ardından yeni kabloda da en fazla 2 gün dayanıp yine sorun meydana geldi.

Şu an monitörün kablosunu taktım, PSU'ya taktığımı da monitöre taktım. Sorun yine düzeldi şu an sorunsuz kullanıyorum fakat bence yine aynı sorunu yaşayacağım dolayısıyla ekran Kartı şüphesi aklımdan çıkmış tüm şüpheleri PSU'ya yöneltmiş durumda. Sistemimin özellikleri aşağıda yazacağım şekilde sizce riske atmayı bırakıp direkt PSU mu alsam? Eğer sorunlu PSU ise Ekran Kartını bozar diye korkuyorum. Ekran Kartı bozuksa iflas ettik demektir.

• Ryzen 5 3600
  • Sapphire Pulse RX 5700 XT
  • Corsair Vengeance RGB 8x2 GB 3200 MHz
  • Gigabyte B450MS2H
  • Cooler Master MB511 650W 80+
  • AOC 24G2U 144Hz

@SinanKasva Abi siz de bakarsanız. Sizin dediğiniz ayarları da yaptım fakat bir öğrenci olarak sistemin fiyatını tamamiyle kendim ödediğim için tekrar almanın tuzunu siz iyi bilirsiniz. PSU ekran kartını bozar diye korkuyorum. Olay örgüsünü son postumdan da takip edebilirsiniz WattMan hatası yaşamıyorum, postta biraz yanlış algılattım. Kernel 41 ve DCOM hataları mevcut. Sizin önerdiğiniz komut işlemini yaptıktan sonra bu şekilde görünüyor. Doğru mu yaptım?

1627563428592.png

+ Hala Kernel Power 41 alıyorum ve sistemim kendini resetliyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Yeni bir PSU aldım, eski PSU'yu da gelince arkadaşıma vermek üzere garantiye yollayacağım. 35 Dakikalık OCCT'nin 6.2 versiyonunda %100 kullanım testine soktum. Bir sıkıntı yok görünüyor fakat içimde nedense kötü bir his var...
Sorun PSU kaynaklı olay günlüklerimiz benzer, yaşanılanlar aynı. Yük altında çalıştırıyorum tık yok, kafası esiyor kapanıyor. Sıcak havada 95 derece CPU, 75 derece GPU görüyor 30 dakika yük altında tık yok klimalı havada açıyorum 50 derece de her ikisi de (GPU-CPU) yine resetleniyor. Çözüm yolum sizinkiyle aynı olucak sanırsam, garantiye yollayacağım. Kabloları değiştirmek 2 gün çözüm yaratıyor fakat 2 kablo eskittim. Ekran kartını bozar diye korkuyorum.

Sorun PSU kaynaklı olay günlüklerimiz benzer, yaşanılanlar aynı. Yük altında çalıştırıyorum tık yok, kafası esiyor kapanıyor. Sıcak havada 95 derece CPU, 75 derece GPU görüyor 30 dakika yük altında tık yok klimalı havada açıyorum 50 derece de her ikisi de (GPU-CPU) yine resetleniyor. Çözüm yolum sizinkiyle aynı olucak sanırsam, garantiye yollayacağım. Kabloları değiştirmek 2 gün çözüm yaratıyor fakat 2 kablo eskittim. Ekran kartını bozar diye korkuyorum.
Siz Sinan Bey'i dinleyin. Hızlı Başlat özelliğini kapatın... 👍

Yeni bir PSU aldım, eski PSU'yu da gelince arkadaşıma vermek üzere garantiye yollayacağım. 35 Dakikalık OCCT'nin 6.2 versiyonunda %100 kullanım testine soktum. Bir sıkıntı yok görünüyor fakat içimde nedense kötü bir his var...

Çözüm
Kernel Power sistemin yazılımsal bir hatası değildir, anlık bilgisayarın kapanmasıyla oluşan güç kesintisidir bildiğim kadarıyla. Windows 10 ayarlarıyla veya bir şeyleri kurcalamakla olmuyor. İstediğiniz kadar da test edin, testler çözüm de sağlamıyor. Kapanma problemi ne zaman olacağını da kestiremiyorsunuz.

Yaşadığım benzer sorunu işlemci değiştirerek çözmüştüm @Recep Baltaş işlemcideki pin yamulması sanırım buna sebebiyet veriyordu.
Yeni işlemciyi taktıktan sonra hiçbir problem yaşamamıştım. Aynı PSU'yu şimdi farklı anakart ve işlemcide kullanıyorum yine sorun yok. Sanırım işlemciyi de ekleyebiliriz donanımların arasına.

Kernel Power sistemin yazılımsal bir hatası değildir, anlık bilgisayarın kapanmasıyla oluşan güç kesintisidir bildiğim kadarıyla. Windows 10 ayarlarıyla veya bir şeyleri kurcalamakla olmuyor. İstediğiniz kadar da test edin, testler çözüm de sağlamıyor. Kapanma problemi ne zaman olacağını da kestiremiyorsunuz.

Yaşadığım benzer sorunu işlemci değiştirerek çözmüştüm @Recep Baltaş işlemcideki pin yamulması sanırım buna sebebiyet veriyordu.
Yeni işlemciyi taktıktan sonra hiçbir problem yaşamamıştım. Aynı PSU'yu şimdi farklı anakart ve işlemcide kullanıyorum yine sorun yok. Sanırım işlemciyi de ekleyebiliriz donanımların arasına.
+1 trilyon tane ayar denedim çözüm olmadı. Donanımda sanırsam çözüm almış gibiyim fakat 1 hafta daha gözlemlemek lazım.

Biraz daha bekleyin neticeyi göreceksiniz, çünkü benzer konuyu açıp defalarca her yöntemi denedim, olmadı. Özetle donanımsal bir problem. @Okidoki0
Cık cık cık! Siz Sinan Bey'den iyi mi bileceksiniz! @SinanKasva neredesiniz? Kuyuya attığınız taşı çıkarmaya çalışıyoruz.

Geri
Yukarı