Keşke üniversite okumasaydım

Zatı Muhterem

Hectopat
Daha fazla  
Üniversite geçen yıl bitti. 2017'de girdim üniversiteye. Eşit ağırlıkta 30 bin ile PDR okudum devlette.

Şimdi KPSS ile atanmaya çalışıyorum. Bu KPSS sınavının içine girmeden insan ne kadar zor olduğunu anlayamıyor. Biz önceden aman canım biz üniversite sınavını yaptık onu mu yapamayacağız diye düşünürdük.

Sınavın zorluğu şuradan belli. 20 bin tane benimle aynı bölümden mezun öğretmen adayı var. İlk bakışta sayı olarak düşük geliyor ama seninle aşağı yukarı aynı düzey başarıdan gelen zeka seviyesi benzer adayın arasından sıyrılıp ilk 700 800 sıralama yapıp atanmak gerekiyor.

Öğretmenler KPSS'de sadece bir test alanından girmiyor. Genel yetenek-genel kültür herkesin girdiği test. Bunun üstüne eğitim bilimleri sınavı var. Eğitim bilimleri hangi öğretmen bölümü olursa olsun ortak konuların olduğu her öğretmenin sorumlu olduğu 80 soruluk bir yer.

Yetmiyor öabt yani öğretmenlik alan bilgisi testi denilen bir alan daha var. Bu test bölümü ise her branşın 4 yıl boyunca gördüğü tüm derslerin konularından sorumlu olduğu 75 soruluk bir test.

Yani bir öğretmen atanabilmek için gy-gk + eğitim bilimleri + öabt sınavlarından yüksek netler çıkartmak zorunda.

Bütün bu çaba sadece devlette öğretmen olmak için.

Ama zamanında akıllılık edip ailem de bana yol gösterseydi hiç üniversite sınavına çalışmadan lise mezunu olarak düz memurluğa girsem, şu anda evim+arabam+bilgisayarım+televizyonum vs. hepsi olmuş olurdu 4-5 yıl çalışıp birikim yaparak. Evi taksit taksit öderdim o zamanlar 2016-2017 zamanları 150-200 bin TL'ye iyi evler alabiliyorduk.

Şimdi atansak bile bu hayat pahalılığı ile yemeyip içmeyeceksin de 1 milyon TL biriktireceksin de başını sokabileceğin bir evin olacak. Araba falan rüya zaten.
Çok üzücü durum maalesef.

Son düzenleyen: Moderatör:
Güzelim ülkemizde mahvetmedik hiçbir şey bırakmadılar. Sen yıllarca masa başında kafa yor, çalış çabala, en sonunda bir işin olsun ama doğru düzgün bir ev, güzel bir araba bile alama. Clio veya Egea gibi bir araba almak bile imkansız oldu.
24 yaşına gireceğim saçım kalmadı döküldü az kaldı. Hayatımda hiç beni seven bir kadın olmadı.

Hocam keşke özel sektörde çalışacağınız bir bölümü okusaydınız örneğin yönetim bilişim sistemleri gibi içinde yazılım bulunan bölümler. Üniversite sınavına hazırlanıyorum yazılım mühendisliği için bu mesleği özellikle seçtim çünkü hem sevdiğim meslek hem de iş bulmak kolay kendini geliştirdikçe maaşın da yüksek seviyelere çıkıyor. Ama ne olursa olsun kesinlikle KPSS kasıp devlet işine girmemek amacım çünkü sınavdan 90 alıp atanamayanları görüyorum. Eğer isterseniz KPSS yerine benim söylediğim bölüm için çalışın hiçbir şey için geç değil yaşamadığım halde anlayabiliyorum çok zor ama umudunuzu kaybetmeyin.

Ama zamanında akıllılık edip ailem de bana yol gösterseydi hiç üniversite sınavına çalışmadan lise mezunu olarak düz memurluğa girsem, şu anda evim+arabam+bilgisayarım+televizyonum vs. hepsi olmuş olurdu 4-5 yıl çalışıp birikim yaparak. Evi taksit taksit öderdim o zamanlar 2016-2017 zamanları 150-200 bin TL'ye iyi evler alabiliyorduk.
Bu biraz züğürt tesellisi olmuş.

Ben bunu anlamıyorum. Etraf zibille öğretmen kaynıyor. Hala öğretmenlik okuyorlar. Ben lisedeyken de puanı düşük diye millet deli gibi sağlık okuyordu o zaman iş bulan atanan atandı gerisi patladı. E şimdi de yazılım ve mühendislikte patlama var. Ama herkes inatla ''Mühendislik oku kendini geliştir yurtdışına çık'' diyerek mühendislik yazmaya devam ediyor. Sonra da ağlıyorlar ''4 yıl okudum mühendisim asgari ücret veriyorlar'' diye. E bir şey ne kadar çok olursa o kadar değeri düşer. Öğretmenlik okurken tahmin edemediniz mi böyle olacağını? 100 öğretmene ihtiyaç varsa ve ülkede 500 öğretmen varsa ve her yıl +500 öğretmen daha ekleniyorsa bu sayıya açıkta kalanlar ne yapacak? Gereksiz bir yığılma var ve bunun sebebi biraz da ''Öğretmen olurum KPSS kazanırım yatarım aşağı alırım maaşımı'' tarzı düşünenler. Sizi tenzih ediyorum, siz bu tarz düşünenlerin kurbanı olmuşsunuz biraz ama hatayı kendinizde de aramalısınız.

Ben bunu anlamıyorum. Etraf zibille öğretmen kaynıyor. Hala öğretmenlik okuyorlar. Ben lisedeyken de puanı düşük diye millet deli gibi sağlık okuyordu o zaman iş bulan atanan atandı gerisi patladı. E şimdi de yazılım ve mühendislikte patlama var. Ama herkes inatla ''Mühendislik oku kendini geliştir yurtdışına çık'' diyerek mühendislik yazmaya devam ediyor. Sonra da ağlıyorlar ''4 yıl okudum mühendisim asgari ücret veriyorlar'' diye. E bir şey ne kadar çok olursa o kadar değeri düşer. Öğretmenlik okurken tahmin edemediniz mi böyle olacağını? 100 öğretmene ihtiyaç varsa ve ülkede 500 öğretmen varsa ve her yıl +500 öğretmen daha ekleniyorsa bu sayıya açıkta kalanlar ne yapacak? Gereksiz bir yığılma var ve bunun sebebi biraz da ''Öğretmen olurum KPSS kazanırım yatarım aşağı alırım maaşımı'' tarzı düşünenler. Sizi tenzih ediyorum, siz bu tarz düşünenlerin kurbanı olmuşsunuz biraz ama hatayı kendinizde de aramalısınız.
Tamam ne önerirsiniz? Yazılım, Öğretmenlik, Mühendislik okumayalım. Hangi alana yönelenim?

Yeni konular

Geri
Yukarı