Keylogger Silmek

DTxCaner

Decapat
Daha fazla  
Merhabalar, 30-40 dakika önce dalgınlığıma geldi VLC Player indireyim derken reklama tıklayıp başka bir şey indirmişim. Dosyayı açınca Windows Defender kapandı, görev yöneticisi, regedit tüm işlemler yönetici tarafından kapatıldı dedi. Defender'ı elimle açıp taratınca keylogger buldu ve sildi. Birkaç tane önemli dosyam vardı onları flasha atıp Windows ISO'mu indirip flasha yazdım. Şu anda format atıyorum o esnada hiçbir şeye dokunmadım fakat Chrome üzerinde T.C. kimlik numaram vs. kayıtlıydı. Şu an temiz kurulum yapıyorum keyloggerın flash bellekteki önemli dosyalarıma bulaşma ihtimali, formattan sonra temiz Windows'ta kalma ihtimali ve PC de kayıtlı olan şifrelerimi alma ihtimali var mıdır? Panikledim bir anda o yüzden karışık anlattıysam kusura bakmayın.

Keylogger'ı yediğiniz an internet bağlantısını kesmiş olmanız gerekiyordu. Eğer internete bağlı kaldıysanız ve bu süreçte bilgisayar harici bir disk takılıysa bu diske erişim mümkün. (HDD, SDD v.b) Kısacası bilgileriniz bu keylogger sahibi tarafından alınmış olabilir. Bunun hakkında kesin bir şey söyleyemeyiz. Temiz bir kurulumda virüs kalması çok düşük ihtimaldir. Yani bu tarz virüsler vardır fakat internet ortamından sizin erişmeniz pek olası değil. Bilgisayar üzerinde kayıtlı tüm bilgilerinizi önlem amaçlı değiştirin.

Merhabalar, 30-40 dakika önce dalgınlığıma geldi VLC Player indireyim derken reklama tıklayıp başka bir şey indirmişim. Dosyayı açınca Windows Defender kapandı, görev yöneticisi, regedit tüm işlemler yönetici tarafından kapatıldı dedi. Defender'ı elimle açıp taratınca keylogger buldu ve sildi. Birkaç tane önemli dosyam vardı onları flasha atıp Windows ISO'mu indirip flasha yazdım. Şu anda format atıyorum o esnada hiçbir şeye dokunmadım fakat Chrome üzerinde T.C. Kimlik numaram vs. kayıtlıydı. Şu an temiz kurulum yapıyorum keyloggerın flash bellekteki önemli dosyalarıma bulaşma ihtimali, formattan sonra temiz Windows'ta kalma ihtimali ve PC de kayıtlı olan şifrelerimi alma ihtimali var mıdır? Panikledim bir anda o yüzden karışık anlattıysam kusura bakmayın.

Windows'u kurduktan sonra bir antivirüs yazılımıyla tarama yapmanı öneririm.

Keylogger'ı yediğiniz an internet bağlantısını kesmiş olmanız gerekiyordu. Eğer internete bağlı kaldıysanız ve bu süreçte bilgisayar harici bir disk takılıysa bu diske erişim mümkün. (HDD, SSD vb) Kısacası bilgileriniz bu keylogger sahibi tarafından alınmış olabilir. Bunun hakkında kesin bir şey söyleyemeyiz. Temiz bir kurulumda virüs kalması çok düşük ihtimaldir. Yani bu tarz virüsler vardır fakat internet ortamından sizin erişmeniz pek olası değil. Bilgisayar üzerinde kayıtlı tüm bilgilerinizi önlem amaçlı değiştirin.

Hocam peki keyloggerın flash belleğime attığım dosyalar üzerinden tekrar bulaşması mümkün mü?

Dediğim gibi harici bir diske bulaşması mümkün. Lakin virüsün format sonrası işletim sisteminizde kalıntısının kalması veya flash bellekten kendi kendine bilgisayara geçmesi/çoğalması/gizlenmesi çok düşük bir ihtimal. Bu tarz virüsler var fakat yediğiniz keylogger virüsünün böyle olduğunu hiç mi hiç sanmam. Flash belleği Kaspersky tarzı bir AV'nin yüklü olduğu bilgisayara takıp taratın. Ardından kurulumu yapın. Garantiye almak istiyorsanız en iyi yöntem bu olurdu.

Geri
Yukarı