Keylogger şüphesine karşı antivirüs önerisi

ADANALI011

Decapat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar PC'me keylogger olup olmadığına merak ediyorum ve antivirüs kullanmak istiyorum. Hangisini kullanmalıyım?

Eğer keylogger olup olmadığını anlamaya çalışıyorsan internetten bir network monitor programı indir ve neyin ne kadar bant genişliği yediğine bak. Microsoft'un kendine ait bir aracı varmış. Sanırım işini görür. Şu an Windows bilgisayarımda yüklü olmadığı için malesef ben test edemiyorum. Bunun dışında Windows görev yöneticisinde de ne kadar bant genişliğinin harcandığını gösteren bir bölüm var diye hatırlıyorum.

Eğer keylogger olup olmadığını anlamaya çalışıyorsan internetten bir network monitor programı indir ve neyin ne kadar bant genişliği yediğine bak. Microsoft'un kendine ait bir aracı varmış. Sanırım işini görür. Şu an Windows bilgisayarımda yüklü olmadığı için malesef ben test edemiyorum. Bunun dışında Windows görev yöneticisinde de ne kadar bant genişliğinin harcandığını gösteren bir bölüm var diye hatırlıyorum.

Bu araç maalesef günümüzde pek kullanışlı değil. Trafik izlenmek isteniliyorsa Wireshark veya GlassWire kullanılabilir.

Fakat, birçok keylogger nispeten uzaktan bakıldığında meşru sayılabilecek şekilde log gönderimi yaptığından deneyimli birisi değilse ağ trafiğine bakarak biraz zor anlar. Örneğin mail yoluyla göndermiş olsun ve Gmail kullanılsın diyelim. Sen trafiği incelerken Gmail'e/Google sunucularına gidip gelen bir şey göreceksin. Bunun zararlı bir hareket olduğunu kolay kolay normal kullanıcı anlayamaz.

Yeni konular

Geri
Yukarı