KHO için gerekli puan nedir?

Nitrogene

Centipat
Katılım
11 Ağustos 2020
Mesajlar
300
Çözümler
3
Selamlar. Ben lise öğrencisiyim ve subaylık okumak istiyorum bu mesleği seçmemdeki en büyük etkenlerden biri istediği puan ama babamın kendisi de fetö döneminde yüksek notlarına rağmen subaylığı kazanamayıp astsubay olan birisi olduğu için bana gidip gelip o puanlarla MSÜ'ye giremezsin diyor ama MSÜ sınavına girmek için ihtiyacım olan tek şart AYT'de barajın altında kalmamak. MSÜ sınavı ise bayağı basit eşit ağırlık seçecek ben bile 2018 sınavından 10 soruya yakın mat neti yaptım ama babam gidip gelip torpil yapıyorlar yüksek almazsan giremezsin diye boş ile karışık nasihatler veriyor. Bildiğim kadarı ile barajı geçtikten sonra aldığım AYT notunun bir önemi yok. Sizce hayatımın 2 yılını bir sınav için gömmeli miyim?
 

Lickerr

Picopat
Katılım
17 Ağustos 2021
Mesajlar
383
Çözümler
1
Dostum çok şanslısın bence çünki 2 sefer msü mülakatlarına girdim ankarada şöyle başlayayım.
subaylık istiyorsan ayt barajını geçeyim yeterli diye bir şey yok çünki o subaylığa giden arkadaşlarımız genellikle çok iyi netler yapan ayt de en ölü 30 40 net yapan insanlar (KHO DHO HHO) yani sen mülakata gidip tüm aşamalardan geçsen bile büyük ihtimalle ayt puanının düşük olmasından dolayı sıralaman düşük olup yedeklere alınırsın orda da allaha emanet sıra gelir mi gelmez mi belli olmaz.
1. mülakatımda KHO için gitmiştim ve sözlü mülakkata ellendim spor puanımda iyi değildi ama bizim mıntıkanın çoğuyla ayı puanı almıştım.Heycandandır felna diyerek kendimi avutup memlekete döndüm.Arkadaşlarıma (çorumlu arkadaşa çorumun neyi meşhur tarlada çalıştınmı diye sorup göndermişlerdi hiç unutmam geçti.)havadan sudan konuşup sözlü mülakkatan geçirirken beni 10 tane tarih sorusuna boğdular.
2. seferimde çok iyi bir puanla HHO elemelerine gittim ve spor piskomotor testlerini geçtikten sonra tekrar sözlüde elendim yine arkadaşlarıma abuk subuk havadan sorular sorarken ne hikmetse 3 5 doğudan gelen insnlara yine tarih hukuki sorular sormuştular velhasıl kardeşim torpilmidir bilmem ırkçılıkmıdır bilmem ama o ordudan soğudum beni 1 günlüğüne subay yapıp kamikaze uçağına koyup imha görevine gönderseler bile kabul ederdim ama şimdi dünyaları serseler gitmem ordu dincilerle tarikatçılarla hükümettekilerle dolmuş taşmış. Sözlü mülakkata sadece 200 kişiden biz 10 arkadaş elendik ve ne hikmetse hepimiz doğu bölgelerinden gelen insanlardık lanet olsun.
 
Yukarı