Kılıçdaroğlu'nun yeni danışmanı Jeremy Rifkin oldu

Deva'nın AKP'deki geçmişine rağmen şu an Siyasal İslamcı olarak nitelendirilmesi pek doğru olmaz. Deva, DP ve İyi Parti sağ merkeze oynar.
SP'nin muhafazakarlık dışında bu partilerden daha cesur olabileceğini düşünüyorum. Gelecek ise ne yapar ne eder bilemiyorum. Sadece Cumhur İttifakı'na karşı %1-2'lik bir kesimin değişime onay vermesini garantilemekten başka bir amacı olduğunu sanmıyorum. Geçiş sürecinden sonraki seçimlerde ve Parlementer sistemde Deva, SP, DP ve Gelecek partilerine de yeni iktidarda yer verileceğini sanmıyorum. Eğer buraya kadar başarılı olabilirlerse CHP-İyi Parti koalisyonu olacaktır.

Bir milletvekilinin işi parti liderinin her dediğini papağan gibi tekrar etmek midir, liderin sözünden çıkmamak mıdır? Yoksa inandığı görüşleri dile getirmesi midir?
TSK'nin sınır ötesi operasyonlarını ve mücadele biçimini detaylı olarak bilemiyorum. Siyasette buna dair hatalar olduğunu düşünen veya bazı bilgilere sahip olan milletvekili varsa bunu cesurca sorgulayabilmelidir.
Her siyasetçinin savaşa, ölümlere taraf olması gerekmez. Onlarca yıldır yaşanan Kürt sorunu konusunda ölümleri arttıran yaklaşıma karşı barışçı çözüm isteyenler de olabilir tabi ki. Sonuçta tüm Türkiye'ye huzur getireceğini varsayarak silahsız çözüme dair bir düşünce ve plan geliştirmek, özellikle de siyasette suç olamaz herhalde. Hemen her partide böyle düşünen milletvekilleri vardır ama her partide bunu cesurca dile getiremezler. CHP'de de bir milletvekilinin dile getirmesi, partiyi onun görüşleri üzerinden tanımlamaya yetmez.

Laiklik, devletin tüm dinlere mesafeli yani dinsiz olmasıdır. Giyim kuşamla tanımlanabilecek bir şey değil. Devletin bir dinin bir mezhebine tabiymiş gibi davranması ve bu içerikle zorunlu din eğitimi, tarikatlar, mafyalaşmış çıkar grupları vs bu alanda birçok sorun var. Giyim kuşam çok çok tali ve insanların kendilerinin bileceği bir konu.
Değil Altılı Masa, CHP'nin tek başına bile iktidar olsa laiklik konusunda asla yeterli adımlar atabileceğini sanmıyorum. CHP üyelerine sorun, hemen hepsi zorunlu din eğitiminin, diyanetin devamını ister. Bu konuda tarikatlara akıtılan kaynakları, kadrolaşmayı azaltırlar belki. Başka da bir şey yapamazlar.

1. Deva'nın tepe kadrosu zamanında AKP ile aynı masaya oturdu. Onlarla aynı masaya oturan onlardandır.

2. Siz ciddi misiniz? Laflarımı çarpıtmaktan başka bir şey yapmıyorsunuz. Ben siyasetçinin görevi parti liderinin dediğini yapmasıdır falan demedim. Başka tabanlardan oy toplayabilmek için parti görüşüne zıt siyasetçiler toplanmasından rahatsız olduğumu dile getirdim. Yoksa siyasetçi istediği gibi kendi partisinde partinin görüşüne uygun açıklamalar yapabilir ve yapmalıdır da. Sizin mantığınıza göre sosyalist/komünist bir partide bir siyasetçi parti lideriyle aynı görüşte olmama ayağına çıksın liberalizmi savunsun o hâlde. Son olarak ben tek bir kişi üzerinden partinin görüşüne falan ulaşmaya çalışmıyorum. Partilerin sırf başka tabandan oy toplayabilmek için kendi görüşleriyle taban tabana zıt siyasetçileri kadrolarına katmalarından hoşnut değilim. Mesela Mansur Yavaş nasıl ülkücü kökenli bir siyasetçi olup merkez sol bir parti CHP'den aday olabilir? Bana mantıklı gelmeyen bu işte.

3. Hayır, bir siyasetçi elin Kürtçü haber kanalının haberini baz alıp da TSK'nin mücadele biçimini, sınır ötesi operasyonlarını sorgulayamaz. Adamlar her gün biz sıcak yataklarımızda rahat uyuyalım diye kelle koltukta gezecekler, bizim siyasetçi beyefendimiz de terör sempatizanı bir haber kanalının haberini baz alıp benim askerime dil uzatacak, yok ya? Kimsenin savaşa taraf olduğu falan yok, yine çarpıtmışsınız. Türkiye savaşta falan değildir, Türkiye sadece terörle mücadele etmektedir. Savaşta olan ülke görmek istiyorsanız bkz. Rusya. Son olarak da teröristle barışçıl çözüm falan olmaz, bkz. Çözüm süreci. Teröristin anladığı tek dil, kafasına bomba yağmasıdır. Askerimiz de onlarla anladığı dilden konuşuyor.

4. Benim verdiğim giyim kuşam basit bir örnekti. Elbette başka alanlar da var fakat giyim kuşam insanların tamamen kendi bilecekleri bir konu falan değil. Fransa'da, Belçika'da, Hollanda'da ve Almanya'nın bazı eyaletlerinde toplu alanda laiklik ilkesi gereği nasıl peçe ve burka giyimi yasaklandıysa Türkiye'de de yasaklanacak. Demek ki neymiş, laiklik insanların nasıl giyineceğine karışabiliyormuş. Zorunlu din eğitimi de çok yanlış bir şey çünkü her şey çok taraflı anlatılıyor. Diyanetin varlığının devamına tek bir sebep bile bulamıyorum. Laik bir ülkede din işlerini idare eden bir devlet kurumu olmaz. Özel vakıflar din işlerini idare eder, devlet ise bu kurumların dini suistimal edip etmediğini sıkı bir şekilde denetler. Tahminimce Atatürk'ün Diyanet'i kurma motivasyonu halkın tepkisini biraz olsun azaltmaktı. Yani Diyanet görevini yerine getirdi, artık kapatılması gerekmektedir.

Doğru veya yanlış diyemem fakat çok sayıda eleştiri alabilecek bir hareket. Kimse geçmişteki yaptıklarına değil sadece Amerikalı olduğuna bakacak.

Doğru veya yanlış diyemem fakat çok sayıda eleştiri alabilecek bir hareket. Kimse geçmişteki yaptıklarına değil sadece Amerikalı olduğuna bakacak.
Damat dönemindeki McKinsey gibi bir "şirket"e ekonomi teslim edilmez sanırım.
Dolar garantili yol, köprü, havaalanı projeleri ve müşteri garantili şehir hastaneleri ile ne kadar "yerli ve milli" bir iktidar var değil mi?
Muhalefet bu basit propagandalarla başedemeyecek değildir herhalde.

Damat dönemindeki McKinsey gibi bir "şirket"e ekonomi teslim edilmez sanırım.
Dolar garantili yol, köprü, havaalanı projeleri ve müşteri garantili şehir hastaneleri ile ne kadar "yerli ve milli" bir iktidar var değil mi?
Muhalefet bu basit propagandalarla başedemeyecek değildir herhalde.

Muhalefet bu zamana kadar hangi propaganda ile doğru düzgün mücadele edebildi?

Muhalefet bu zamana kadar hangi propaganda ile doğru düzgün mücadele edebildi?
İktidar ve yandaş medya anti propagandanın dozunu öyle bir kaçırdı ki toplumdaki kamplaştırma etkisinden daha keskin şekilde gerçeklik algısı konusunda kamplaşmalara sebep oldu.
İktidarın ve yandaş medyanın anti propagandası muhalefeti ve onlardan beklentisi olan seçmeni pek etkileyemiyor.
Muhalefet, biraz daha cesur hamleler yapsa fark çok daha açılır.

İktidar ve yandaş medya anti propagandanın dozunu öyle bir kaçırdı ki toplumdaki kamplaştırma etkisinden daha keskin şekilde gerçeklik algısı konusunda kamplaşmalara sebep oldu.
İktidarın ve yandaş medyanın anti propagandası muhalefeti ve onlardan beklentisi olan seçmeni pek etkileyemiyor.
Muhalefet, biraz daha cesur hamleler yapsa fark çok daha açılır.

Muhalefete oy veren seçmen etkilenmiyor ama seçimi kazanmaya o seçmenin oyları yetmediği için diğer seçmenlerin ne düşündüğü ve düşüneceği de çok önemli. Ben hiçbir taraftan değilim, objektif olarak değerlendiriyorum.

Hangisi iyi kötü anlamadım. 7 sayfada çorbaya dönmüş konu. Birisi tarafsızca özetleyebilir mi iyi mi oldu bu olay kötü mü?

Hangisi iyi kötü anlamadım. 7 sayfada çorbaya dönmüş konu. Birisi tarafsızca özetleyebilir mi iyi mi oldu bu olay kötü mü?
Elbette iyi, kadro da mükemmel. Ancak tek sıkıntı kazanma ihtimali düşük Kemal'in aday olması. Rifkin'in konuşmasını dinleyerek daha net fikirlere sahip olabilirsin.

Muhalefete oy veren seçmen etkilenmiyor ama seçimi kazanmaya o seçmenin oyları yetmediği için diğer seçmenlerin ne düşündüğü ve düşüneceği de çok önemli. Ben hiçbir taraftan değilim, objektif olarak değerlendiriyorum.
Ben de iktidar dışında muhalefet için, en azından Altılı Masa için objektif olduğumu düşünerek yazıyorum.
Kötü ve art niyetli yönetim yüzünden iktidar kendini bitiriyor. Kitlesel kopuşlar oluyor zaten. Bugünlerde kalan destekçileri son limitlerine dayandığı için kopuşlar azalıyor gibi görünebilir. Ama seçim tarihine kadar muhalefetin kazanma belirtileri daha görünür olduğunda güce tapan, çıkarcı halkımız tıpış tıpış yeni iktidar adaylarının kapılarını aşındıracaktır.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı