Kilo Verememek

kerioooo

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar bu aralar aşırı kilo aldım, eskiden beri kilolu biriydim. Bir ara 20 25 kiloya yakın verdim ama duygusal birkaç sıkıntıdan sonra hızla geri aldım, tekrar uğraştım vermeye, spor yaptım vs. Her şeyini yaptım, yine vermeler oldu ama devamını getiremedim. Şimdi tekrar başlamak istiyorum, şöyle bir sıkıntım var. Aşırı derecede açlık hissiyatım var, kendimi durduramıyorum, insulin direnci yüksek olduğundan şeker ilacı da kullanıyorum ama ne zaman tamam, bu sefer yapacağım desem o sofraya oturdum mu olmuyor. Öncelerden de kilo veren biriydim ama bu seferki çok başka, açlığımla baş edemiyorum. Kendimi durduramıyorum, bu konuda yardım edecek varsa çok sevinirim, kendimi nasıl durdurabilirim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba. Ben diyetisyen değilim yani profesyonel öneri veremem ama benim de insülin direncim vardı ve ilaç kullanıyordum. Şeker yerine tatlandırıcı tercih etmeye başladım. Daha sonra az az ve sık yemeye başladım çünkü tokluk hissim yoktu. Sıkı diyet yerine istediğini yediğin ama dengeli yediğin diyetleri uygularsan iyi olur. Örnek vermek gerekirse pizzayı akşam değil de öğlen ye mesela ve akşam yemeğini hafif yiyeceklerle atlat. Mesela salata çorba ye. Beyaz ekmek yerine tam buğday ekmeği tercih et mesela. Bu şekilde 14 kilo verdim. Hâlâ bu şekilde devam ediyorum.

Beyinde ventromedial hipotalamusta tokluk merkezi bulunuyor ve besin alındıktan 20 dakika sonra tokluk merkezi uyarılıyor. Diyetisyenlerin de az ve sık yeme mantığı buraya dayanmaktadır. Gün içerisinde sık sık ve az besin tüketimiyle tokluk hissinizi dengeleyebilirsiniz.

Kesinlikle düzenli beslenme ve uykuyla alakalı. Benzer şikayetlerim vardı 3-4 ay öncesine kadar. Düzenli sporu da ekleyince kilo da vermeye başlıyorsun. Tamamen düzene dayalı. Az yemenin hiçbir faydası yok. Az yedikçe vücut yağ depoluyor, acıktığın için sofraya oturunca da ne varsa yemeye başlıyorsun. Bir öğünde bir ekmeğe yakın ekmek tüketirken şimdi 1 ekmek 1 hafta gider oldu. Öğünleride sabahtan akşama doğru ufaltmaya gayret gösteriyorum. Ama hiçbirini atlamıyorum. Özellikle haftasonları kalktığım gibi bilgisayar başına geçip öğleden sonra 2-3 e kadar birşey yemiyordum. Yemek yapmaya da üşenince fastfood a yöneliyorsun. Zaten ipin ucu ondan sonra kopuyor. :) Bilgisayardan bu süreçte biraz kopman gerekiyor. Beni en çok zorlayan o oldu ama sağlık gittimi geri gelmiyor. Yaş ilerlediği zaman bu daha zorlaşacak. Tedbiri ne kadar erken alırsan o kadar iyi.

Merhaba öncelikle seni çok iyi anladığımı belirtmek isterim bende 2 aydır güzel bir beslenme maratonuna katıldım 125 ile başladığım bu maratonda. Şuan 97 kiloyum bende senin gibi kendi kafama göre diyet yapmaya çalışıyordum diyet yapıcam derken kendimi aç bıraktığım için bayılmışım bir ara sana bir kaç önerim var dostum aynı sıkıntıları ve acıları çekiyoruz emin ol ve bana güven. Düzenli uyku ve profesyonel kişiler ile çalışarak güzel bir şekilde kilo vericeksin emin ol ben günde 2 ana öğün 3 ara öğün yiyerek haftada 2 kilo veriyorum rahat bir şekilde günde 3 litre su tüketmen çok önemli kendini aç bırakma kafaya takma ve başarırsın inşallah şunlarıda eklemek isterim sabah kahvaltısını kaçırırsan sıkıntı büyük sabah öğünü günün en yararlı ve seni asıl tok tutan öğün 1 yumurta 3 dilim çavdar ekmeği 2 dilim yarım yağlı peynir 5 zeytin sınırsız yeşillik ben bu öğünü alıyorum ama tabiki herkesin vücudu farklıdır. (Sık sık Ye ama az ve öz ye.)

@kerioooo Olay aslında zaten bu. Açlığınla baş edemediğin sürece kilo veremezsin. Bilmiyorum protein, karbonhidrat ve yağ olarak neleri yemen gerektiğini biliyor musun. Fakat şöyle bir tavsiye verebilirim gözün döndüğünde 1 kiloluk yoğurtlardan al ve ye. Eninde sonunda o hissiyatı bastıracak. Hem kan şekerini dengeler.

Hocam kendini spor ve bilgisayara ver oyun vs yani günde ortalama 6 8 saat pc'nin başından kalkma bak nasıl şıp şıp kilo veriyorsun.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı