Kilo vermek için yapılabilecekler nelerdir?

Hikmet Benol

Kilopat
Makaleler
2
Daha fazla  
Sorun bende değil, kardeşimde. Kendisi 14 yaşında, 1.85 boyunda, 94 kilo. Ne gibi şeyler yapabilir? Fitnessa gitmeyi düşünüyor. Olur mu? Nasıl beslenmelidir? @asdddxaw ve @U.Altun, yardım edebilir misiniz? Spor yaptıktan sonra ne gibi beslenebilir? Ne gibi yiyeceklerden uzak durmalıdır? Bu arada ben 18 yaş, 1.95 boy, 73 kiloyum. Bende bir sıkıntı yoktur, değil mi? Sormuşken hepsinden yararlanayım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam spora gittiğinde orada zaten beslenmesi için bir diyet listesi vereceklerdir. Çok rahat şekilde verebilir kiloları. Sağlıksız şeyleri yememesi gerekiyor (Kola, cips vb.)

Spor yapsın düzenli olarak. Unu, şekeri, kızartmaları, tatlıları hayatından tamamen çıkartsın. Sağlıklı tatlı falan hikaye. Tatlı olan meyve dışında hiçbir şey yemesin. Öğünlerini atlamadan düzgünce beslensin. Sabahlar 4-5 yumurta yesin hem güzel protein kaynağı hem tok tutar, besleyicidir. Aşırı ciddiye alıp yapacaksa eğer menü de yazarım. Eğitimimi bu alanda aldım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hazir satilan, paketlenmis yiyecekler en buyuk dusman. Seker zaten zehir. Kizartmayi, boregi coregi mumkun oldugunca azaltmak gerek. Ananenin, babaannenin bilmedigi seyleri de yemiyeceksin demisler, dogru. Kardesin kilolu ama obez degil. Ergenlik nedeni ile zaten vucut dengesiz o yaslarda. Hafiften bisiklete baslasa, biraz forma girince yuzmeye gitse cok hizli toplar vucut kendini.

Ben de yapmayı düşünüyorum Yazar mısınız Acaba
Spor yapsın düzenli olarak. Unu, şekeri, kızartmaları, tatlıları hayatından tamamen çıkartsın. Sağlıklı tatlı falan hikaye. Tatlı olan meyve dışında hiçbir şey yemesin. Öğünlerini atlamadan düzgünce beslensin. Sabahlar 4-5 yumurta yesin hem güzel protein kaynağı hem tok tutar, besleyicidir. Aşırı ciddiye alıp yapacaksa eğer menüde yazarım. Eğitimimi bu alanda aldım.
Ben de yapmak istiyorum yazar mısınız acaba

Ben de yapmayı düşünüyorum Yazar mısınız Acaba

Ben de yapmak istiyorum yazar mısınız acaba
Ne yapmak istiyorsun tam olarak? Sporcu musun? Kilo mu almak istiyorsun, vermek mi istiyorsun? Yaş kaç? Boy, kilo kaç? Sağlık durumun nedir? Geçirdiğin rahatsızlık var mı? Ailende şeker tansiyon hastası var mı?

Spor yapsın düzenli olarak. Unu, şekeri, kızartmaları, tatlıları hayatından tamamen çıkartsın. Sağlıklı tatlı falan hikaye. Tatlı olan meyve dışında hiçbir şey yemesin. Öğünlerini atlamadan düzgünce beslensin. Sabahlar 4-5 yumurta yesin hem güzel protein kaynağı hem tok tutar, besleyicidir. Aşırı ciddiye alıp yapacaksa eğer menüde yazarım. Eğitimimi bu alanda aldım.
Hocam vallaha olur cidden kilo vermek istiyor. Okuldaki moral bozuculardan da kurtulmak istiyor.

Sağlıksız da olsa 2 ayda 16 kilo verebilmiş biri olarak yaptıklarımı ve günlük beslenmemi yazayım:

1. Beyaz ekmeği hayatımdan çıkardım, tam buğday ekmeği veya yulaf ezmesi tüketmeye başladım.
  2. Günde en az 4-5 yumurta ve 500 mL yarım yağlı süt düzenli olarak yedim ve içtim.
  3. Naneli ve kekikli 1-2 kase yoğurt günlük düzenli tükettim.
  4. Yumurta tüketemediğim veya az tükettiğim günlerde 150-200 gr haşlanmış tavuk göğsü yedim.
  5. 1-2 çay kaşığı çörek otu yağı ve 1 tatlı kaşığı arı polenini ayrıca 1 tatlı kaşığı zerdeçal her gün tükettim.
  6. Bunlar dışında evde yapılan yemeklerden sadece bir tabak ve az yağlı olacak şekilde 1 tabak yedim.
  7. Ayrıca en önemlilerinden biri bol su içtim
  8. Spor olarak ise günümün 4-5 saatini dışarda geçirerek tempolu koşu, voleybol, basketbol ve futbol gibi etkinliklerle geçirdim. (Toplamda 3 saat hafif spor yapıyordum.)
  9. Bu şekilde 78 kilodan 62 kiloya indim.

Merhaba. Önce bu soruyu kendisi için sorulmuş halinden cevap vermeyle başlayayım, boy ile kilo arasında normal ilişki 95 kilo için en fazla/en az 90 kilo ile 100 kilo arasıdır. 100'ü geçtikten sonra normal çıtayı normalinde biraz geçip (az obez, normal obez, aşırı, çok aşırı obez, vb. bu tür sınıflandırmalar da bu şekilde uzayıp gider) aşmış olursunuz. Boya göre kilonun 5 fazlası veya 5 eksiği çok normaldir. yani bu konuda bir tolerans +- 5 kiloya kadar her zaman vardır. Ancak tam eşit olması ise elbette ki ideal boy/kilo oranı açısından en iyisi olacaktır.

Kardeşinizin nasıl sağlıklı kiloları verebileceğine gelirsek eğer; çok uykusuz kalmayacak, normal uykusunu normal uyku saatleri içinde mutlaka almış olacak, yemeklerde öğün atlamayacak, özellikle kahvaltıyı atlayıp öğlen yemeğine direk geçenler oldukça fazla fazla kilo alıyor, bu da yaşanan bazı tecrübelerle sabittir. Özellikle hamur işi, tatlılardan bu kliodayken biraz uzak dursun. Et (kıyma) ve hamur birlikte etli börek, etli pilavı tercih etmemeli, makarnayı örneğin pilav üzeri döner, makarna üzeri kıyma, vb. şeklinde değil de pilav, makarna üzeri salata, sebze, haşlanmış havuç, vb. daha hafif olarak almaya çalışsın, yani protein ile karbonhidrat kesinlikle ayni anda alınmış olamayacak, eğer sürekli birlikte alınırsa kilo almayı çok çok kolaylaştırıyor, bu yaşanmış ve tecrübe edilmiş bir gerçektir.

Elbette ki sporu hayatından hiç eksik tutmayıp aşırı yoruluncaya kadar da demiyorum, ama çok düzenli ve olması gerektiği kadarıyla (diyet ve zayıflatma hocaları bu dozu çok iyi bilirler ve bunu çok iyi de ayarlayabilir elbette ki) yapmaya çalışacak. Spordan sonra aşırı acıkıp iradesinin dışında normal yediğinden çok daha fazlasını da kesinlikle yemeyecektir. Bunlara tam olarak da riayet etsin ve sonucu en yakın zamanda görsün, bu sevgili kardeşiniz. Her zaman sağlıklı günler dileğimle. Kolay gelsin.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı