Kilo vermek

AcemiTeknocu

Kilopat
Ben kilo vermek için yemeği kökten kestim. Öyle bir kestim sadece akşam 1 tabak çorba içtim ilk günlerde. Herkes yüzün beyazlamış, süzülmüşsün falan diyordu. 1 ay devam ettirdim. Bu aralar saldım. Göbeğim yeniden gelmeye başladı. Şişmanım zaten. Kolunda güç kuvvet olduğu da söylenemez. Evde hem kilo vermek hem de az buz kas kuvveti yapmak amacıyla yapabileceğim bir şey var mıdır ? 100 TL param var. Salona yazılacak zamanım yok. Dershane, okul derken zaman geçiyor (12. Sınıfım). Şimdiden teşekkürlerimi sunarım 😊.

Son düzenleyen: Moderatör:
Önce günlük enerji ihtiyacını bul. Daha sonra telefonuna fatsecret veya myfitnesspal gibi bir uygulama yükleyip kullanmaya başla. Bu uygulamalarla yediğin şeylerin kalorisini toplayıp günlük ihtiyacını ne kadar karşılamaşsın onu takip ediceksin. Şimdi lisedeki bölümünü bilmiyorum eğer fen(sayısal) öğrencisi isen daha kolay anlarsın anlatıcağım şeyi.

Kilo verme eylemi şöyledir. Günlük harcadığın bi enerji miktarı vardır ve bu enerjiyi yemeklerden alırız. Eğer günlük ihtiyacından fazla enerji alırsan fazlalıklar önce glikojen sonrada yağ olarak vücudunda depolanır. Eğer ihtiyacından az enerji alırsan aradaki açığı kapatmak için vücut önce glikojeni sonra yağları harcayarak aradaki açığı kapatmaya çalışır.

Bir gram yağda 9kcal enerji vardır. Diyelimki senin günlük enerji ihtiyacın 3000kcal olsun, sağlıklı kilo vermek için ortalama olarak 500kcal az enerji alabilirsin. Yani günlük 2500kcal lık yemek yemen lazım. Arada 500kcal lık açık oluşur. 1gr yağ 9kcal olduğuna göre 500/9 dan her gün 55gram yağ verirsin. Haftada 400gr gibi bir yağ verimi anlamına gelir ki sağlıklı olanda 400-500gr civarında yağ vermektir.

Bir de aldığın kalorilerin hangi tip besinden alındığıda önemlidir. Yağların gramı 9kcal karbonhidrat ve proteinlerin gramı 4kcal civarındadır. Günlük aldığın 2500 kcal ın 1500kcal ını karbonhidrattan 500kcal yağdan ve 500kcal proteinden aldığını varsayarsak, o gün 350gr karbonhidrat 55gr yağ ve 125gr protein yemişsindir. Bu çok sağlıksız bir enerji alım şekli. Bu kadar fazla karbonhidrat yemek kilo vermeni engeller çünkü vücudun enerji olarak kullandığı ilk şey karbonhidrattır. Enerjini karbonhidrattan ziyade proteinden almaya çalışırsan vücut yağları daha verimli yakar.

Evet MF'ciyim. Anladım ama çevrem öyle değil ya 😂. Akşam istemeden bile çikolata ve kola getiren , tam yatarken can damarından vurur gibi yumurta yapayım mı diyen ( en sevdiğim besin , yağda ) bir anneye sahibim. Yarından itibaren gireceğim. Bildiğiniz veya linkini atabileceginiz dambıl seti var mıdır ? Karnım çok sarkık. Boyum da çok uzun değil. Az da olsa vücudumu toparlamak istiyorum. 80 kiloyum.
Bu arada yağdan önce proteinleri eriyen insanlar var. Onlar neden öyle oluyor ? Lise bilgim ile bunun mantığını kavrayamıyorum.

18 yaşımdayken 125 kiloydum. Azmedip 6 ayda 45 kilo verdim. Diyetisyen veya spor salonuna gitmedim, kendi çabalarımla verdim o 45 kiloyu. Şuan boyum 1.85 kilom 85 23 yaşındayım. Ben kolayı su gibi içen biri olarak tamamen bıraktım abur cubur vs. Görenler mutasyona uğramışsın diyorlardı :) Ben neredeyse her öğün yogurt yedim, çorba içtim, salata yedim. En önemlisi bol bol su içtim.

Ben kilo vermek için yemeği kökten kestim. Öyle bir kestim sadece akşam 1 tabak çorba içtim ilk günlerde. Herkes yüzün beyazlamış, süzülmüşsün falan diyordu. 1 ay devam ettirdim. Bu aralar saldım. Göbeğim yeniden gelmeye başladı. Şişmanım zaten. Kolunda güç kuvvet olduğu da söylenemez. Evde hem kilo vermek hem de az buz kas kuvveti yapmak amacıyla yapabileceğim bir şey var mıdır ? 100 TL param var. Salona yazılacak zamanım yok. Dershane, okul derken zaman geçiyor (12. Sınıfım). Şimdiden teşekkürlerimi sunarım [emoji4].
Hiçbirşey yapmana gerek yok 12. Sınıfsın derslerine odaklan ben 12. Sınıftan sonra 15 kilo verdim.Yaptığım sabah kahvaltısını ne olursa olsun tam yap akşam 7 den sonra kesinlikle meyve dışında bişi yeme yiyorsan da hafif şeyler ye.Bir insanın ortalama midesinin boşalması 4 saat.Yani sen bunu 5 saat yap.Sabah 8 kahvaltı,Öğle yemegi 1 de ve akşam yemeği 6 da.Bu düzeni oturttur.Bol su iç ekmeği kahvaltı hariç kes.Abur cuburdan uzak dur kendime ara ara ödül verirsen abur cuburdam tat alırsın yani 15 günde bir aabur cubur ye abartmadan tabi.Şunu yemiyim bunu yemiyim diye ayırma herşeyi ye ama önüne ne konuyorsa onu ye sofradan kalk fazlasını isteme.Ve ne olursa olsun yemekten tat alarak ye yavaş yavaş sakin sakin kendini frenle yani.Yemekten sonra yatma aklına geldikçe şınav mekik çek.Gayet sağlıklı kilo verirsin böyle ben 15 kilo verdim. Ve bana kalırsa çok kafana takma bu anlattıklarım diyet değil normal insanın yapması gerekenler stres yaptıgın zaman ne olursa olsun kilo alıuorsun bizzat yaşadım.Bu dediğim işe yarayacaktır.Sadece azaltacagın şey tuz ve pirinç.

Yaptığın şey sağlıksız. Eğer belli bir kilonun üstündeysen ve 2 - 3 kilo verip ideal kilona gelemiyorsan, kesinlikle doktor kontrolünde kilo vermen gerekiyor. Günde 1 öğün yiyerek kilo veremessin. Vücudun yakacak birşey bulamadığı için halihazırda olan kalorilerini enerji gelmiyecek diye çok kısıtlı kullanır. Anlatcak çok şey var ama tekrar sölüyorum yaptığın şey sağlıksız ve doktora gitmen gerek.

Üniversite yıllarında bir ara bende çok salmıştım. Özellikle yüzümden çok belli oluyor kilo aldığım ve düzenli spor salonuna gidip 7 ay kadar, yediğim, içtiklerime dikkat ederek 13 kilo verdim ve üstüne biraz kas yaptım. Ama spor salonuna gitmek şart değil. İnternette basit ihtiyaç kalori hesabı var günlük onu belirle, daha sonra çok tükettiğin besinleri kafanda bir geçir ve onların kalori değerlerine internetten bak.Kabaca hesabını kitabını yap.Nelerin çok yağlı olduğunu bul ve onları yemeyi kes.Ayrıca kola gibi şekerli ve asitli meşrubatları tamamen kes. Yani günlük ihtiyacın olan kaloriden fazlasını aldığın için kilolusun zaten. Diyelim ki 3500 kalori alıyorsun, ama ihtiyacın 2400. Senin 1800 falan alman lazım ki şu an kilo veresin. Ayrıca aktif ol, bilgisayar başında fazla vakit geçirme zorunda değilsen. Çünkü o da insana yediriyor. Evde basit egzersizler yap internetten bakıp.

Yorumları eksik bulduğum için yazmak istedim başlıyorum... Öncelikle günde sadece çorba içerek kendine yapacak en kötü şeylerden birisini yaptın maalesef. Metabolizmanın bu sebepten dolayı eskiye göre çok daha yavaş çalıştığına eminim. Zaten doktorların şok diyetlerden kaçının demesindeki sebepte çok az yemek yemenin metabolizmanızı bozacak olmasından kaynaklanıyor. Öncelikle çok az yemek yemenin sana kilo verme açısından faydasını olmayacağını bilmelisin. Daha önceden verdiğin kilolarında yüksek çoğunluğunun kas kütlesi olduğuna eminim. Şimdi gelelim kilo verme aşamasına. Kilo vermek için en başta kendine hedef koymalısın. Hedefini koyarken kendinin başarabileceğine inandığın bir hedef koymak çok önemli. Daha sonra kendini çok fazla kısıtlama. Ufak kaçamaklar yapmanın sana zarardan çok yararı olacaktır. Şimdi kilo vermek için gerekli olan ve kilo vermeni kolaylaştıracak şeyleri anlatacağım:
1-Öncelikle amacın kilo vermek değil, yağ yakmak olmalı.
2-https://www.agirsaglam.com/gunluk-kalori-ihtiyaci-hesaplama/ burdan günlük kalori ihtiyacını hesapla ve bu miktarın çok altınma inmemek şartıyla günlük aldığın kaloriyi azalt(Eğer kalorini fazla azaltırsan kilo falan veremezsin, yapacağın tek şey metabolizmanı bozmak olacaktır).
3-Günlük 1 kilogram başına 1 gr protein olmak üzere, ihtiyacın kadar protein tüketmeye özen göster.
4-Mutlaka ama mutlaka deri sarkması vs. gibi şeylerin yaşanmaması için düzenli olarak spor yap. Spor olarakta önerim HIIT ve ağırlık antrenmanları olacaktır. Fazla kardiyo yapman zaten az olan kas kütleni dahada azaltmana sebep olacaktır.
5-Türkçesi aralıklı oruç olan, intermittent fasting beslenme biçimini alışkanlık edin.
6-Günlük karbonhidrat alımını o günkü yapacağın fiziksel aktivitenin yoğunluğuna göre doğru orantılı bir şekilde ayarla.
7-Kesinlikle tek tip öğün beslenme, vitamin ve mineral ihtiyaçlarını mutlaka karşıla.
8-Tüm bu dediklerimi yapmadan önce mutlaka bir doktora danış. Yazdığım tüm bilgiler sağlıklı bir birey için geçerli.
(Yukarıda yazdığım bilgilerin detayını türkçe kaynaklardan araştırıp bulabilirsin)
(Uykulu bir şekilde bu kadar aklıma geldi noktalama hatası vs. varsa şimdiden özür diliyorum)
Yukarıda yazdıklarımın hepsi kanıtlanmış olup bizzat kendiminde uyguladığı bilgilerdir. Bazı değerler kişiden kişiye değişebilir ben ortalama değerleri verdim. Son olarakta diyeceğim, son maddede dediğim gibi, bu verdiğim tüm bilgiler sağlıklı bir birey için geçerli olan bilgilerdir. Doktora danışmanıda mutlaka tavsiye ediyorum, sağlıklı günler diliyorum.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı