Kilodan dolayı askerlik ertelenirse bedelli hakkı kaybedilir mi?

Shinya Kogami

Hectopat
Arkadaşlar merhaba,
Bugün bedelli başvurusu için aile hekimimden rapor almaya gittim. Kilo ve boy bilgilerimi girdiğinde sistem beni devlet hastanesi sevk etti. Kilo-boy oranıma göre şu an askerlik için elverişsiz olarak sayılıyorum. Bu yıl artık üniversiteden dolayı tecilimin son senesi, eğer erteleme verilirse bedelli hakkımı kaybeder miyim? Daha önce bu durumu yaşayan arkadaşlar var ise bu durumda ne olur bilgi verirlerse sevinirim. Askerlik şubesini aradım sormak için ama açan olmadı maalesef. Boy: 180 kilo:110. bir de merak ettiğim şey şu, ben görünüşte çok kilolu değilim, üniversiteye kadar güreş yapmıştım, vücudum iri ve geniş yapılı, biraz göbeğim var sadece. Saçma gelebilir ama yani şöyle bir bakınca obez falan görünmüyorum. Erteleme için sadece rakamlar mı önemli yoksa bana bakıp yok sen gidebilirsin askere obez görünmüyorsun gibi bir şey denebilir mi? Bu durumlar hakkında hiçbir bilgim yok maalesef.

Arkadaşlar merhaba,
Bugün bedelli başvurusu için aile hekimimden rapor almaya gittim. Kilo ve boy bilgilerimi girdiğinde sistem beni devlet hastanesi sevk etti. Kilo-boy oranıma göre şu an askerlik için elverişsiz olarak sayılıyorum. Bu yıl artık üniversiteden dolayı tecilimin son senesi, eğer erteleme verilirse bedelli hakkımı kaybeder miyim? Daha önce bu durumu yaşayan arkadaşlar var ise bu durumda ne olur bilgi verirlerse sevinirim. Askerlik şubesini aradım sormak için ama açan olmadı maalesef. Boy: 180 kilo:110. bir de merak ettiğim şey şu, ben görünüşte çok kilolu değilim, üniversiteye kadar güreş yapmıştım, vücudum iri ve geniş yapılı, biraz göbeğim var sadece. Saçma gelebilir ama yani şöyle bir bakınca obez falan görünmüyorum. Erteleme için sadece rakamlar mı önemli yoksa bana bakıp yok sen gidebilirsin askere obez görünmüyorsun gibi bir şey denebilir mi? Bu durumlar hakkında hiçbir bilgim yok maalesef.
Çok saçma olmuş bu durum, muhtemelen sistem değişmiş falan çünkü benim bölükte milli güreşçi bir abi vardı 26 yaşında 185 125 Kilo full kaslı dev gibi bir şeydi. Bu adamı alan sistem seni neden ve nasıl almasın?

Arkadaşlar merhaba,
Tecil bitiminden sonrasına ertelenirse, tecil hakkını bitirdiğiniz için bedelli hakkını kaybediyorsunuz diye biliyorum fakat bilen birine tekrardan danışmanızda fayda var.
Bildiğim kadarıyla iki veya üç kez hekimlerin bu kişi askerliğe elverişsizdir şeklinde boy/kilo endeksinizin fazla olduğu durumda askerlikten muaf oluyorsunuz.

Çok saçma olmuş bu durum, muhtemelen sistem değişmiş falan çünkü benim bölükte milli güreşçi bir abi vardı 26 yaşında 185 125 kilo Full kaslı dev gibi bir şeydi. Bu adamı alan sistem seni neden ve nasıl almasın?

Aile hekimimden öğrendiğim kadarı ile sistem değişmiş, eskiden heyete çıkıp orada muayene olup duruma göre ben gitmek istiyorum veya istemiyorum gibi tercihler yaparak gidip gitmemeyi seçebiliyormuşuz. Ama artık sisteme boy kilo girince beni direk devlet hastanesi dahiliye bölümüne sevk ediyor. Benden önce bir kişi daha aynı aile hekiminden sevk edilmiş, o kişi aile hekimine "bana 1 yıl erteleme verip diyetisyene sevk ettiler" demiş. Bugün aile hekimiyle birlikte aradık askerlik şubeyi ama açan olmadı. Yarın tekrar aile hekimine gideceğim, "gel yarın tekrar arayalım" dedi.

Şöyle deyin bedelli hakkı kaybedilmez fakat yeni fiyattan ödersin veya biraz daha kilo alıp muaf olabilirsin tercih senin.

Elimde fırsat varken gitmek isterim ama sistem beni direk hastaneye sevk ediyor, dahiliye sonrası diyetisyen ve 1 yıl erteleme olarak. Hocam benim sorunum kilo da değil aslında, yani görünüşte kilolu değilim, vücudum iri bazı dönemler 120 kilo ve fit olduğum zamanlar olmuştu. Hala hafif göbek dışında kiloluk durumum da yok.
Sistem beni çok arada bıraktı şu anda.

Tecil bitiminden sonrasına ertelenirse, tecil hakkını bitirdiğiniz için bedelli hakkını kaybediyorsunuz diye biliyorum fakat bilen birine tekrardan danışmanızda fayda var.
Bildiğim kadarıyla iki veya üç kez hekimlerin bu kişi askerliğe elverişsizdir şeklinde boy/kilo endeksinizin fazla olduğu durumda askerlikten muaf oluyorsunuz.

Eskiden heyete ben gitmek istiyorum dediğinizde gidilebiliyormuş ama aile hekimimden öğrendiğim kadarı ile şu anda direk erteleme diyor. Şöyle bir şey duydum, eğer parayı şimdi ödersem bu fiyattan erteleme alsam bile yine ödediğim para geçerli oluyormuş. İşte bunları teyit etmek istiyorum ama askerlik şubeye ulaşamıyorum.

Genelkurmayda askerlik yaptım.
120 kiloluk asker de bizlerin arasındaydı.

Siz ne zaman yaptınız askerliğinizi? Sistem değişti falan diyorlar, değişmeden önce mi yoksa sonra mı acaba? Eğer değiştikten sonra yaptıysanız belki ben de şu an gitmenin bir yolunu bulabilirim.

Bedelli askerlik ile ilgili sorularım var. Yardımcı olursanız sevinirim.
1- Malum temmuz zammından önce tecili bozup mevcut ücret olan 56 bin lirayı yatırmayı düşünüyorum. Ancak boyum 198 kilom 130. Tabloya göre muaf oluyorum sanırım. Ücreti yatırıp mi işlemleri yapacağım yoksa direkt olarak erteleme mi alırım.

2- Ücreti yatırırsam 3 yıl sonra muaf olunca mı ücret iadesi yapılıyor. Şimdinin 56 bin lirası 3 yıl sonra belki basit bir buzdolabı parası edecek bilemiyoruz tabiki.

3- Ücret yatirmadan erteleme alırsam bedelli haklarım kaybolur mu?

Bedelli askerlik ile ilgili sorularım var. Yardımcı olursanız sevinirim.
1- malum temmuz zammından önce tecili bozup mevcut ücret olan 56 bin lirayı yatırmayı düşünüyorum. Ancak boyum 198 kilom 130. tabloya göre muaf oluyorum sanırım. Ücreti yatırıp mi işlemleri yapacağım yoksa direkt olarak erteleme mi alırım?

2- ücreti yatırırsam 3 yıl sonra muaf olunca mı ücret iadesi yapılıyor. Şimdinin 56 bin lirası 3 yıl sonra belki basit bir buzdolabı parası edecek bilemiyoruz tabii ki.

3- ücret yatirmadan erteleme alırsam bedelli haklarım kaybolur mu?

Ücret kısmına geçmeden önce muayene kısımlarının tamamlanması gerekiyor o yüzden ücret yatırılmıyor. Şubeyi arayın sorun doğru bilgiyi onlar verir, ben oradan bilgi aldım.

Ücret kısmına geçmeden önce muayene kısımlarının tamamlanması gerekiyor o yüzden ücret yatırılmıyor. Şubeyi arayın sorun doğru bilgiyi onlar verir, ben oradan bilgi aldım.
Peki hocam ben şimdi tecil bozup bedelli tercihi yapmadan hemen muayene kısımlarını mi tamamlamam gerekiyor? Ola ki muayeneden askere gidebilir sonucu çıktı. Sonra bedelli olarak karar verebilecek miyim? Benim korkum bedelli hakkımın kaybolması.

Peki hocam ben şimdi tecil bozup bedelli tercihi yapmadan hemen muayene kısımlarını mi tamamlamam gerekiyor? Ola ki muayeneden askere gidebilir sonucu çıktı. Sonra bedelli olarak karar verebilecek miyim? Benim korkum bedelli hakkımın kaybolması.

Ben de bundan korkmuştum ama şöyle oldu, önce e-Devlet'ten bedelli başvurusu yaptım. Form doldurdum, fotoğraf falan yükledim. Sonra sağlık ocağından muayene için randevuya gittim. Orada doktorum boy kilo ölçtü sistem beni otomatik hastaneye sevk etti. Hastanede birkaç belge doldurdum tam hatırlamıyorum şu anda sonra diyetisyene yönlendirdi. Diyetisyende tekrar boy kilo ölçümü oldu. Diyetisyenden boy kilo endeks raporu alıp gerekli birime verdim hastanede. 2 gün sonrası için heyete çağrıldım. Heyette tekrar boy kilo ölçümü oldu. Heyetten bana dediler sana 1 yıl erteleme veriyoruz. 1 yıl boyunca diyetisyene gidip geleceksin eğer hala kilo problemi varsa 1 yıl daha erteleme alacaksın. Ben askerlik şubesini aradım oradan bana sizin bedelli başvurusunuz var ama hastaneden erteleme aldığınız için hakkınız devam ediyor denildi. Ben parayı şimdi yatırmak istiyorum zamlanmadan dedim olumsuz dediler. Daha sonra hastaneden aldığım evraklarla askeri şubeye gittim ve orada erteleme ile ilgili gerekli evrakları doldurup teslim ettim. Askerlik şubesindekiler çok yardımcı oluyor. En son o belgeleri şubenin yetkili komutanına imzalattım. İmzaya gittiğim kişi yüzbaşıydı sanırım bana baktı "oğlum sen beni bile parçalarsın ben bunu imzalayamam aslan gibi adamsın. Seni askere göndereceğim" dedi ufak çaplı bir heyecan yaşattı. Ama şaka yapıyormuş. Heyet sırasında da buna benzer şakalara maruz kaldım. Size de yaparlarsa sakın kızıp terslemeyin :D siz yine de arayın şubeden bilgi alın ama ülkede her şey çok hızlı değişiyor belli olmaz belki bazı şeyler değişmiştir.

Yeni konular

Geri
Yukarı