Kim iyi, kim kötü? AMD vs NVIDIA?

melik taşdemir

Decapat
Makaleler
1
Neyin doğru neyin yanlış olduğuna hiçbir zaman tam olarak karar veremeyeceğiz. Tarihin her döneminde filozoflar, din bilimciler ve politikacılar insanların nasıl davranarak en doğru şekilde oynayacaklarını bulduklarını iddia etmişlerdir. Ancak bu hiçbir zaman o kadar kolay olmadı. Teknoloji dünyası kesin etik kuralları yerleştirmek için fazla karmaşık. Altın Kural (seni kim mutlu ediyorsa parayı ona yatır) genel olarak kabul görüyor ancak ahlaki otonomiyi gözardı ediyor ve adaletin ceza vermesine imkan bırakmıyor. Ayrıca tek bir kural karmaşık durumları çözmeye yardımcı olmuyor. Örneğin AMD'nin yararı için bazılarının zarar görmesi doğru mudur? Ya da parasının hakkını vermeyen 2080 Ti mı daha değerlidir yoksa haddini bilen RX570 mi? Şu anda tek söyleyebileceğimiz doğru ve yanlış algımızın sabit olmadığı ve zamana göre değişebileceği midir?

Son düzenleyen: Moderatör:
Son cümlede söylediğin gibi, doğru ve yanlış zamana göre değişir bu hep böyle idi. Aynı zamanda insana göre de değişir ahlaki, sosyal, kültürel, ekonomi, bunlar hep bir değişken. Mesela parasının hakkını vermeyen 2080 TI demişsin kime göre parasının hakkını vermeyen? İşine son verilmeden önce aylık 30.000 TL kazanana göre mi ? yoksa şuan çalıştığı yerden aylık 2.000 TL kazanana göre mi ? Ben teknoloji dünyası üzerinden konuştuğumuzu varsayarak söylüyorum ki herkesin Altın Kuralı değişkenlik gösterir zaman açılmayı bekleyen hediye paketi gibidir.

Ülkemizde genellikle 700TL-2000TL arası GPUlar yoğunlukta olduğu için kesinlikle AMD diyorum. Sebebi ise şu ben 1050ti aldım Dolar 4 TL iken. Fiyatı 1000TL idi aynı zamanda RX 570 fiyatıda bu civarlardaydı. Ozaman bu konularda pek bilgili olmadığım için alıp geçtim, keşke almasaydım diyorum. Gerek internet sitelerinden olsun gerek videolu testlerden olsun en az %50 daha iyi olarak gözüküyor RX 570. Bunun dışında arkadaşımla aynı PCyi topladık tek fark ekran kartı. O Fortnite'ta 180 FPS alırken ben 150 FPS falan alıyorum. Düşük bütçe ile ekran kartı alacaksanız AMD bütçeniz fazlaysa kesinlikle AMD.

Ülkemizde genellikle 700TL-2000TL arası GPUlar yoğunlukta olduğu için kesinlikle AMD diyorum. Sebebi ise şu ben 1050ti aldım Dolar 4 TL iken. Fiyatı 1000TL idi aynı zamanda RX 570 fiyatıda bu civarlardaydı. Ozaman bu konularda pek bilgili olmadığım için alıp geçtim, keşke almasaydım diyorum. Gerek internet sitelerinden olsun gerek videolu testlerden olsun en az %50 daha iyi olarak gözüküyor RX 570. Bunun dışında arkadaşımla aynı PCyi topladık tek fark ekran kartı. O Fortnite'ta 180 FPS alırken ben 150 FPS falan alıyorum. Düşük bütçe ile ekran kartı alacaksanız AMD bütçeniz fazlaysa kesinlikle AMD.
İşlemci, RAM, işletim sistemi, sürümler?

Son düzenleyen: Moderatör:
Buraya oldu mu bu?😀
th.gif

Bence bu tür konularda kavga edenleri değil, bu tip konuları açanlara ceza vermeliler. Daha önce 10000 kere açıldı, ne hikmetse önceden açılmış bir konunun aynısını açmamak lazım. Lise mi ulan burası? (!)

2 ay içerisinde bu tip en az 5-10 konu açıldı, bıktık hocam. Kavgacıları topluyorsunuz sadece. Neyin ne olduğu ortada. 2080Ti parası olan adam RX 570 almaz, RX 570 alan adam zaten 2080 bile alamaz.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı