Kimlik fotokopisi verdiğim için kaygılanıyorum

bloodyxTR

Centipat
İnternette dolaşırken öğrendim ki, kimlik fotokopisi verirken üzerine ne için verildiği yazılması gerekiyormuş.

Ben daha önce İstanbul'da üzerinde Turkcell'in logosunun bulunduğu bir bayiye bir telefon satmıştım. Adam da benden kimlik fotokopimi aldı ancak yukarıdaki yazdığım durumu bilmediğim için hiçbir şey yapmadım. Yani üzerine falan bir şey yazmamıştım. (7 sene önce)

Bir de daha sonradan hattımı farklı bir operatöre taşımak için yine kimlik fotokopimi vermiştim bir telefon bayisine. Onda da üzerine hiçbir şey yazılmadan alınmıştı. Sonra da geçiş için form doldurulmuştu. (5 sene önce)

Dün akşam bana bir kaygı geldi. Akşam saatlerinde 8 gibi başladı ve halen devam ediyor. İlk başlarda titremeler ve nefes alamamalar ile birlikte aşırı derecede bunun üzerine yoğunlaştım. Aklıma sürekli düşünceler geliyordu ve hiçbirini atamıyordum. İsmimi kullanarak internette bir yere üye olurlar mı, benim üzerime telefon hattı çıkarıp dolandırıcılık yaparlar mı, ismimi lekelerler mi vb. tarzda birçok kaygılı düşünce.
Bir işte çalışıyordum oraya da haftaya gitmemek için izin aldım. Bugün aşırı derecede durumum kötüleşince ailem beni acil servise götürmek zorunda kaldı. Sonrasında sakinleştirici iğne vurularak geri gönderildim. Birkaç saattir iyiydim ancak yine yavaş yavaş kaygılar oluşmaya başladı.

Hissettiklerimi yazsam çok uzun sürer ancak neden bir başkası değil de ben hata yapıyorum. Herkes bir yöntem ile kendini korumaya alırken ben neden düşüncesizce davrandım. Ya ileride başarılı ve zengin bir insan olacakken kötü niyetli insanlar tarafından bu durum engellenirse. Bunun gibi binlerce soru işareti var kafamda.

Bir yandan da mantıklı düşüncelerim var aslında. Olayların üzerinden uzun zaman geçmiş. Bu zamana kadar olmadıysa neden olsun ya da ne bileyim herkes benim kadar dikkatli bile değildir belki. Belki o bayiler günde yüzlerce telefon alışı yapıyordur gibi ancak bu mantıklı düşünceler de içimi kemiren diğer düşünceyi bastıramıyor. Çevremdeki insanlar da şimdiye kadar o fotokopiler çoktan çöpe atılmıştır gibi şeyler söyleyebiliyor ancak.

Olayın durumunu size tam olarak anlatmaya çalıştım. Lütfen dalga geçecekler dalgasını kendisine saklasın. Ben bir çaresiz insan olarak sizden yardım almaya çalışıyorum. Hepinizin sevdiği mutlaka insanlar vardır. İleride o insanların başına bu tarz durumların gelmeyeceğinin garantisi yok. (Bu tarz durumlardan kastım kaygı problemi.)

Sizden kaygı ile ilgili yardım istemiyorum.
Kimlik fotokopisi ile ilgili neler yapabilirler?
Korkmam gereken bir durum var mı?
Ya da sizler daha önce böyle bir şey yaşadınız mı?
Kısacası beni gerçek anlamda ikna edecek bir şeyler söylemenizi talep ediyorum.
Herkese teşekkür ederim.

Hocam polisler bile trafik kurallarına uymayabiliyor bazen, kuralların hepsine uyulması konusunda katı davransaydı ülkemiz her gün on binlerce insan ceza yiyor olurdu. Kimlik fotokopisi vermenizin üzerinden çok uzun zaman geçmiş, bir şey yapılsaydı şimdiye kadar çoktan yapılırdı ve haberiniz olurdu, bu zamana kadar bir şey olmadığına göre fotokopilerin atomları bile yok olmuştur artık.

Hocam sizi daha fazla üzmek istemem ama, neden kimlik fotokobisi veriyorsunuz ki ? Bildiğiniz kimliğinizi vermişsiniz kendi ellerinizle. 7 sene olduysa yapsalardı şimdiye kadar yaparlardı, dertlenecek bir durum yok gibi.

Dün akşam bana bir kaygı geldi. Akşam saatlerinde 8 gibi başladı ve halen devam ediyor. İlk başlarda titremeler ve nefes alamamalar ile birlikte aşırı derecede bunun üzerine yoğunlaştım. Aklıma sürekli düşünceler geliyordu ve hiçbirini atamıyordum.

Ülkenin yarısı telefonculara bu şekilde kimlik fotokopisi vermiştir ben dahil, abartma.

Suç işlenme ihtimali çok az. Kimlik fotokopisi kullanılarak işlenen suçların yüzdesi nedir, en son ne zaman böyle bir şey duydun?

Özellikle eskiden her iş için kimlik fotokopisi verilirdi. Yaygın bir şey olsaydı hepimizin çevresinde bundan mağdur olan birileri olurdu. Ama böyle bir şey yaşayan insan sayısı çok çok azdır.

Biraz mantık lütfen.

Çoğu işte kimlik fotokopisi veriliyor. Ayrıca Turkcell gibi firmalar bir şey yapmaz. Fotokopinizi dolandırıcı olabilecek kişilere vermeyin yeter.

Hocam polisler bile trafik kurallarına uymayabiliyor bazen, kuralların hepsine uyulması konusunda katı davransaydı ülkemiz her gün on binlerce insan ceza yiyor olurdu. Kimlik fotokopisi vermenizin üzerinden çok uzun zaman geçmiş, bir şey yapılsaydı şimdiye kadar çoktan yapılırdı ve haberiniz olurdu, bu zamana kadar bir şey olmadığına göre fotokopilerin atomları bile yok olmuştur artık.
Fotokopilerin atomları bile yok olmuştur diyorsunuz. Belki doğru söylüyorsunuz ama benim içimde kaygı olduğu için farklı hissedip nefes alamıyorum. Örneğin ya fotokopiler yok olmamışsa ya da bir yerde depolanıyorsa gibi.
Hocam sizi daha fazla üzmek istemem ama, neden kimlik fotokobisi veriyorsunuz ki ? Bildiğiniz kimliğinizi vermişsiniz kendi ellerinizle. 7 sene olduysa yapsalardı şimdiye kadar yaparlardı, dertlenecek bir durum yok gibi.
Kimlik fotokopisi olmadan işlem yapılmıyordu. Yani hem hat değiştirirken hem de bir şeyler satarken. Sanırım daha önce bir şey satmadınız :)
Ülkenin yarısı telefonculara bu şekilde kimlik fotokopisi vermiştir ben dahil, abartma.
Aynen çevremdekiler de öyle söylüyor ama içim hiç rahat değil. Siz kimliğin üzerine gelecek şekilde ne için verildiği ile ilgili bir şey yazmış mıydınız?
Hocam adamlar bir şey yapıcak olsa 5 sene içinde çoktan yaparlardı. Kafanız rahat olsun.
Orası öyle de içim çok huzursuz.
Suç işlenme ihtimali çok az. Kimlik fotokopisi kullanılarak işlenen suçların yüzdesi nedir, en son ne zaman böyle bir şey duydun?

Özellikle eskiden her iş için kimlik fotokopisi verilirdi. Yaygın bir şey olsaydı hepimizin çevresinde bundan mağdur olan birileri olurdu. Ama böyle bir şey yaşayan insan sayısı çok çok azdır.

Biraz mantık lütfen.
Suç ihtimali çok zayıftır mantıken. Ama kaygı anında bu ihtimali düşünemiyorum. İsmim üzerinden beni kötü bir duruma getireceklermiş gibi hissediyorum. Çok pişmanlık hissi duyuyorum hatalı bir şekilde verdiğim için. Siz daha önce bu şekilde kimlik fotokopisi verdiniz mi? Verdiyseniz bu şekilde bir şey hissettiniz mi?
Çoğu işte kimlik fotokopisi veriliyor. Ayrıca Turkcell gibi firmalar bir şey yapmaz. Fotokopinizi dolandırıcı olabilecek kişilere vermeyin yeter.
Turkcell firması değildi. Büyük Turkcell tabelasının sağ alt kısmında küçük şekilde dükkanın ismi yazıyordu. Hat taşırken de yine bir firma değildi. Küçük bir GSM bayisiydi. :(
Bende bir ara pc satarken kimlik fotokopisi vermiştim bir sorun çıkmadı 5-6 yıl oldu hiç umrumda da olmadı.
Keşke senin gibi olabilseydim. Neler vermezdim ki.

Aynen çevremdekiler de öyle söylüyor ama içim hiç rahat değil. Siz kimliğin üzerine gelecek şekilde ne için verildiği ile ilgili bir şey yazmış mıydınız?

Hayır çektirip veriyordum hiç yoksa 10 sene geçmiştir, onu geçtim o kadar yaşlı insan var beceremeyen alıyorlar kimliklerini ellerinden çekiyorlar fotokopi.

Yeni konular

Geri
Yukarı